AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Biden 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıdı!

Biden 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıdı!

Biden 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıdı!

Biden 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıdı!

ABD Başkanı Joseph Biden 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıdı!

 

 

 

 

ABD Başkanı Joe Biden, dün (24 Nisan 2021) yaptığı açıklamada 1914-1918 yıllarında gerçekleşen Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayları ‘Soykırım’ olarak tanımladı. ABD Başkanı Biden, 1915 olayları için ‘soykırım’ ve Ermenice ‘Meds Yeghern’ / büyük felaket’ ifadesini kullandı.

 

Beyaz Saray’dan bildirilen basın açıklamasına göre Biden (Baydın) şöyle dedi:

“Her yıl bugün, Osmanlı dönemi Ermeni soykırımında ölenlerin yaşamlarını anımsıyor ve böyle bir zulmün bir daha olmaması için kendimizi yeniden yükümlülük altına alıyoruz. 24 Nisan 1915’ten itibaren Konstantinopolis’teki Ermeni aydınları ve toplum önderlerinin Osmanlı yetkililerince tutuklanmasıyla bir buçuk milyon Ermeni sınırdışı edildi, katledildi ya da bir yoketme kampanyasıyla ölüme yürüdü. Meds Yeghern’in kurbanlarını, bu dehşetin tarihte hiçbir biçimde yitmemesi için saygıyla anıyoruz. Nefretin tüm biçimleriyle yıpratıcı etkisine karşı hep hazır olmamız için anımsıyoruz.

 

Yaşayanların çoğu, Amerika Birleşik Devletleri de içinde olmak üzere dünya genelinde yeni ülkeler ve yeni yaşamlar bulmaya zorlandı. Ermeni halkı güç ve dirençle yaşama tutundu ve toplumunu yeniden kurdu. Onlarca yıl boyunca Ermeni göçmenler Amerika Birleşik Devletleri’ni sayısız biçimde varsıllaştırdılar, ancak atalarının çoğunu kıyılarımıza getiren trajik tarihi asla unutmadılar. Öykülerine saygı duyuyoruz. O acıyı anlıyoruz. Tarihi olumluyoruz. Bunu suçlamak için değil, olanların asla yinelenmemesini sağlamak için yapıyoruz.

 

Bugün, yitirilenin yasını tutarken, gözlerimizi de geleceğe, çocuklarımız için kurmak istediğimiz dünyaya çevirelim; bağnazlık ve hoşgörüsüzlüğün günlük kötülükleriyle lekelenmeyen, insan haklarına saygı duyulan ve tüm insanların onur ve güven içinde yaşamlarını sürdürebildikleri bir dünyaya. Gelecekteki zulümlerin dünyanın herhangi bir yerinde olmasını önlemek için ortak kararlılığımızı yenileyelim. Ve dünyadaki tüm insanlar için iyileştirme ve uzlaşma ardında koşalım.

 

Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda yaşamını yitiren tüm Ermenileri saygıyla anıyor.”

 

 

 

Türkiye’den tepkiler

 

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biden’ın açıklamasını reddettiklerini belirtti.

Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz. Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz” görüşünü paylaştı.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Biden’ın kararını tanımayacaklarını açıkladı.

Twitter’den paylaşım yapan Kalın, “Tek gündemi ülkemize düşmanlık olan çevrelerin iftiralarını tekrar eden ABD Başkanının açıklamasını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. ABD Başkanına kendi tarihine ve bugününe bakmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

 

 

Ermenistan sevindi

 

Ermenistan hükûmeti, Biden’ın açıklamasını hoşnutlukla karşıladıklarını duyurdu. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan, “Ermeni Soykırımı’nın tanınması ve kınanması ortak bir insanlık sorunudur, insan haklarının ve insancıl ilkelerin korunmasına koşulsuz bağlılık konusudur” değerlendirmesi yapıldı.

 

 

Muhalefet de tepki gösterdi

 

Öte yandan konuyla ilgili olarak CHP de ABD Başkanı Biden’a tepki gösterdi. Parti Sözcüsü Faik Öztrak tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer aldı:

 

“ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan acı olayları “soykırım” olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir. Bu açıklama Türkiye – ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan Halkı ile Türkiye Halkı arasında bir uzlaşıya ulaşılmasına da olumsuz etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır.

 

1915 olayları Türklerin ve Ermenilerin hafızasında büyük travmaya neden olan bir trajedi, bir felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir. Özellikle diğer ülkelerin devlet yetkililerinin üzerine düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden yeni bir gerilime yol açmak değil, ortak acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu açıklama ile bu fırsat da kaçırılmıştır.

 

Güney Kafkasya’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında otuz yıldır süren Yukarı Karabağ sorununun çözüm aşamasına yaklaşıldığı, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarıldığı ve bölgede Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının barış, huzur, istikrar ve refah içinde geleceğe bakmaya hazırlandıkları bir sırada kullanılan sözde “soykırım” ifadesi, bütün bu süreçlerin zedelenmesine yol açacaktır.

 

Son zamanlarda Türkiye aleyhine yapılan açıklamalar ve ülkemiz aleyhine alınan kararlar, AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından ibret vericidir.

Ülkemizi töhmet altında bırakan açıklamaları esefle karşılıyoruz.”

 

 

Dışişleri Bakanlığı’nın ayrıntılı açıklamasında ise şu görüşlere yer verildi:

 

“ABD Başkanı’nın radikal Ermeni çevreleri ile Türkiye karşıtı grupların baskısı altında 24 Nisan tarihinde yaptığı 1915 olaylarına dair açıklamayı kabul etmiyor ve en şiddetli şekilde telin ediyoruz.

 

Sözkonusu açıklamanın konuya dair bilimsel ve hukuki bir temele, bulguya dayanmadığı ortadadır. 1915 olaylarına ilişkin olarak, uluslararası hukukta tanımlanmış olan soykırım ifadesinin kullanılabilmesi için gereken şartların hiçbiri mevcut değildir.

 

1915 olaylarının niteliği politikacıların konjonktürel siyasi saiklerine veya iç siyaset mülahazalarına göre değişmez. Böyle bir tutum, tarihin yalnızca hoyratça tahrif edilmesine hizmet eder.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 1915 olaylarının tartışmalı niteliğini açıkça ifade etmiştir. Öte yandan, Türkiye’nin o döneme dair bilimsel gerçekler ışığında adil bir hafızanın oluşturulmasına yönelik olarak 2005 yılında yaptığı Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisi de, Ermeni tarafı buna hiç yanaşmamış olsa da, bugün halen geçerliliğini korumaktadır. Bu itibarla, tarihi konularda hüküm vermeye ne hukuken ne ahlaken yetkisi bulunan ABD Başkanı’nın yaptığı açıklamanın hiçbir değeri bulunmamaktadır.

 

Medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılan bir coğrafyanın merkezinde yer alan ve yaşadığı tüm acılara rağmen insanlığın barış ve huzuru için çaba sarfetmeyi şiar edinmiş bulunan Türkiye, tarihiyle yüzleşmekten hiçbir zaman kaçınmadığı gibi, bu konuda ABD dâhil kimseden ders alacak değildir.

 

Bu vesileyle, Birinci Dünya Savaşı öncesinde ve sırasında dönemin olağanüstü şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı İmparatorluğu’nun Müslüman, Hristiyan ve Yahudi tüm milletlerinden fertlerin aziz hatıralarını da bir kez daha saygıyla anıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Birinci Dünya Savaşı döneminde hayatını kaybeden Osmanlı Ermenileri için bu yıl da, 24 Nisan günü, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nde düzenlenen törene ilettiği mesaj Türkiye’nin konuya ilişkin yaklaşımını yansıtmaktadır.

 

Yaşanan bu acıların üzerinden geçen yüz yıldan fazla süre sonra, bölgemizde geçmişin yaralarının tamamen sarılması ve halkların geleceği birlikte inşa etmeleri için samimi gayret gösterilmesi gerekirken, ABD Başkanı’nın bu açıklaması halkları kutuplaştırmak ve bölgemizde barış ve istikrarın sağlanmasını zorlaştırmaktan başka bir sonuç vermeyecektir.

 

ABD’nin tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklaması, Türk halkının vicdanında da asla kabul görmeyecek, karşılıklı güven ve dostluğumuzu sarsan sarılması zor derin bir yara açacaktır.

 

ABD Başkanı’nı bazı siyasi çevreleri tatmin etmek dışında başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu vahim hatasını düzeltmeye; tarihten düşmanlık çıkarmaya çalışan bu çevrelerin gündemine hizmet etmek yerine, başta Türk ve Ermeni halkları arasında olmak üzere, bölgede barış içinde birarada yaşama pratiğinin tesis edilmesine yönelik çabaları desteklemeye davet ediyoruz.”

 

 

Dünyada birçok basın-yayın organı açıklamayı ilk haber verirken, açıklamadan önce Türkiye’nin Vaşington Büyükelçiliği önünde her yıl olduğu gibi Türkler ve Ermeniler de bir araya geldi.

 

Türk toplumu üyelerinin kalabalık olduğu gözlenirken ve ABD Başkanı’nın açıklaması yoğun olarak protesto edilirken, Ermeni toplumu üyelerinin azlığı dikkat çekti.

 

 

 

İlgili haberler:

Kanada – Türkiye Diplomatik İlişkileri Alt Düzeye İndirilmelidir!»

 

24 Nisan 1915 tarihinde ne oldu?»

 

Emekli Büyükelçi Aydemir Erman’dan Kanada’ya selam var…»

 

“GELDİK GÖRDÜK FETHEDECEĞİZ”»

 

Taşnakların Müslümanlara zulmünü kanıtlayan yeni belgeler»

 

Büyükelçi Akgünay geri çağrıldı»

 

“Irkçı olmayanlar soykırım

yapmazlar, Türkler ırkçı değildir!”»

 

 

 

Bizim Anadolu / 25 Nisan 2021

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply