AnaSayfa/Accueil/Home » Ekin/Yazın/Sanat » Vancouver Türk Film Festivali 7 yaşında

Vancouver Türk Film Festivali 7 yaşında

Vancouver Türk Film Festivali 7 yaşında

Vancouver Türk Film Festivali 7 yaşında

Vancouver Türk Film Festivali bu yıl küresel salgın dolayısıyla çevrimiçi gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

 

Vancouver Türk Film Festivali bu yıl 16-21 Aralık arası çevrimiçi gerçekleştiriliyor.

 

Bir miktar da arşivci olduğum için, önce biraz tarihe dönelim. Vancouver Kanada Türk Cemiyeti bünyesinde gelişen bu festivalin öncesine, Vancouver’deki film gösterimlerinin bebek adımlarına gidelim.

 

Vancouver’de ilk toplu film gösterimi 2003’te Vizyontele ile olmuştu. O zamanlar çok daha az sayıda olan Türkler için TCS tarafından yapılan bir organizasyondu. Filmi Polish Cultural Centre’ın alt katında keyifle izlemiştik. UBC Halkoyunları Topluluğu gösteri yapmış, evlerde hazırlanan yiyecekler izleyicilere sunulmuştu. Bazı Kanadalı misafirler de vardı.

 

2008 yılı Nisan ayında TCS benim filmimi göstermek isteyince, ben çıtayı biraz yükselterek prestijli Pacific Cinematheque binasında iki filmlik bir etkinlik düzenlemiştim. Bu gösteri yine TSC bünyesinde yapılmıştı. Filmlerden biri kendi mütevazı, amatör ve bütçesiz belgesel filmim olan Land of Exodus and Beauty, diğeri ise Victoria Berrett’in Desperate Hours filmiydi. Benim filmim Türk-Yunan nüfus mübadelesiyle ilgiliydi. Desperate Hours bütçesi yüksekçe profesyonel bir filmdi. Nazi döneminde Avrupa’daki Türk diplomatlarının canlarını tehlikeye atarak Avrupa’da yaşayan TC vatandaşı Yahudilerin toplama kamplarına gönderilerek ölmelerini önlemelerini, sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nde üniversite hocası vb görevlerde hem mutlu bir hayat sürüp, hem de yeni cumhuriyete paha biçilmez değer katmalarını anlatıyordu. Bu vesileyle söyleyeyim, Desperate Hours bir Türk olarak göğsünüzü kabartacak bir film. İzlemenizi ve izletmenizi tavsiye ederim. Toplum’un yaralarına değinen filmler yaninda bu tarz filmlerin de çekilmesini, festivallerde oynatılmasinı hep arzu etmişimdir. Bu iki film İngilizce/veya İngilizce alt yazılı olduğu için ve gösterim Pasifik Sinematek’te yapıldığı için Kanada toplumuna da açılmıştık. İki film arasında Türk, Yunan ve Yahudi müziği konseri Musiki Parea tarafından verilmişti. Filmler çok beğenilmiş ve etkinlik genel olarak çok ilgi görmüştü. Vancouver’de ilk kez bu yetkinlikte bir film/kültür etkinliği olmuştu. İzleyicilerin arasında şu an VTFF Başkanı olan arkadaşım Eylem Sönmez de vardı.

 

Etkinliğin haberi için:

http://bizimanadolu.com/

archives/english/e11.htm

 

Benim filmimle ilgili yapılan söyleşi için:

http://bizimanadolu.com/

archives/koseyazarlari/ayinkonugu18.htm

 

2008 yılının devamında TCS aynı salonu 4-5 film gösterisi için tuttu. Bu filmlerden biri olan Dondurmam Gaymak filminin tanıtıcı/açılış konuşmasını benim yapmamı rica etmişlerdi.

 

2008 TCS Film günlerinde Pasifik Sinematek önünde konuşmacı Dr. Bahar Çınarlı ve TCS Yönetim kurulu üyeleri bir arada görülüyor. Soldan sağa: Ercan Selek, Mine Dery, Tezcan Sezer, Dr. Bahar Çınarlı, Bekircan Tahberer, Demet Kitis.

2008 TCS Film günlerinde Pasifik Sinematek önünde konuşmacı Dr. Bahar Çınarlı ve TCS Yönetim kurulu üyeleri bir arada görülüyor. Soldan sağa: Ercan Selek, Mine Dery, Tezcan Sezer, Dr. Bahar Çınarlı, Bekircan Tahberer, Demet Kitis.

 

Dondurmam Gaymak ilgili o zaman yazdığım yazı için:

http://bizimanadolu.com

/archives/koseyazarlari/bahar05.htm

 

Geçen yıllar içerisinde Vancouver’de artan genç ve nitelikli Türk sayısıyla paralel olarak etkinlikler daha profesyonel düzeylere geldi.

 

2011 yılındaki Langara Koleji yerleşkesinde yapılan gala gecesi.

2011 yılındaki Langara Koleji yerleşkesinde yapılan gala gecesi.

 

VTFF adı altında ilk etkinlik 2011 yılında Langara College kampüsünde gerçekleşti. Festival 4 yıl aradan sonra 2015’te saygı bir kuruluş olan Vancity Theatre’de tekrarlandı. 2016’dan beri ise her yıl Kent Merkezindeki Simon Fraser University yerleşkesinnin büyük ve kaliteli sinema salonunda devam ediyor. Gala açılış gecesi biletleri çok önceden tükeniyor. Bu gecede mini Oscar Ödülleri tarzı bir ortam yaşanıyor. Herkes en şık kıyafetleriyle önce kokteyle katılıyor, fonda canlı müzik eşliğinde sohbet ediyor, yiyip içiyor. Sonrasında film gösterimi ve konuşmalar için sinema salonuna alınıyor. Kokteyl için My Sunny Bites catering (Ayşegül ve Barbaros Tamtürk) ile anlaşılmış. Zarif sunumları ve lezzetli yiyecekleri çok beğeniliyor. Şaraplar ise Suvla Şarapları (Haluk Erengüç) tarafından temin ediliyor. 2018’deki gala gecesinde eski Yeşilçam müzikleri arkadaşlarımız Erman Yavuz ve Lisa Ronald tarafından çalınmıştı. Bu yılda bir olan gala geceleri Vancouver Türklerinin en popüler katılım alan etkinliği haline geldi.

 

2016’dan beri her yıl Simon Fraser Üniversitesi’nin Kent Merkezi’ndeki yerleşkesinde yapılan VTFF’in gala gecesi büyük ilgi topluyor ve biletler derhal bitiyor.

 

Bu yıl küresel salgın nedeniyle neredeyse yapılmayacak olan festival çevrimiçi (online) olarak devam ediyor. Katılan filmlerin listesi ve festival biletleri için bağlantı: http://vtff.ca Tüm filmlere paso 25.00 $ olarak belirlenmiş.

 

Vancouver Türk toplumunun en değerli kazançlarından biri de gelir gelmez arkadaşım olan ve şimdi VTFF Başkanı olan Eylem Sönmez’in Vancouver’e gelip yerleşmesi oldu.

 

Gazetemiz yazarı ve eski TCS başkanlarından Dr. Bahar Çınarlı, Vancouver Türk Filmleri Festivali Başkanı ve eski TCS Yönetim Kurulu üyelerinden Eylem Sönmez ile.

 

Eylem, 2004 yılında tam burslu öğrenci olduğu VFS’nin Film Prodüksiyon bölümünden mezun oldu. Sonrasında Hollywood North da denilen Vancouver film sektöründe çalıştı. Bir Türk film festivali için ilk çalışması ise 2011 yılında oldu.

 

Eylem Sönmez 2019 açılış konuşmasını yaparken.

 

Şimdi Eylem’den dinleyelim:

 

– Eylem, bize film sektöründeki geçmişinden söz edebilir misin?

 

– 2004’de Vancouver Film School’dan mezun olduktan sonra hemen film sektöründe çalışmaya başladım. Burada film sektöründe çalışmak için sendika üyesi olmak gerekiyor. Ben de Kuzey Amerika IATSE 891 sendikası üyesiyim ve görev tanımım prodüksiyon koordinatörü olarak geçiyor. Geldiğim ilk günden beri derneğimiz için gönüllü çalışıyorum. Başkan yardımcılığından dekor süslemesine, kamera tutmasından etrafı temizlemeye kadar her türlü görevde bulunmuşluğum vardır. Gönüllü yapılan işlere çok inanırım ve faydalı bulurum. Hele bu kültürümüzü tanıtmak ise daha da keyif verir bana. Bir nevi topluma geri hizmette bulunmak olarak düşünüyorum. Festivalimizi de zaten gönüllü olarak yapıyoruz. Geliri derneğe kalıyor.

 

2018 Festival Hazırlama Kurulu gala gecesinde hep birlikte görülüyor. Soldan sağa: Adem Aygün, Demet Edeer, Nural Sümbültepe, Eylem Sönmez, Burçak Doğan, Ceren Sarper, Özlem Tekmek Kaymakçı.

 

– VTFF’nin geçmişinden söz edebilir misin?

 

– VTFF 2011 yılından beri yapılıyor. Önce 1 günlük bir festival olarak başladı, Langara Koleji’nin sinema salonlarını tutup bir günde 16 film göstermiştik. Bu çok ilgi görünce anladık ki bu festivalin hazır bir izleyicisi var o zaman işi büyütelim dedik ve 3 günlük, yüksek bütçeli, diğer bilinen film festivalleri büyüklüğünde profesyonel bir işe giriştik. O zamandan beri de her yıl biraz daha büyüyerek ilerliyoruz. En az 8-10 uzun metrajlı film, 10 kısa film, belgeseller, panel ve söyleşiler derken hakkını vererek bir festival gerçekleştiriyoruz. Her sene konuklarımız oluyor bize katılan. Her sene hem Kanada’da, hem de Türkiye’de oldukça geniş kapsamlı medya söyleşilerimiz oluyor ve basın bültenlerimiz yayınlanıyor. CBC Radio’dan, Georgia Straight dergisine, Vancouver Sun’a kadar röportajı oluyor, online büyük medya kanallarında haberlerimiz dönüyor, mesela Vancouver Hive. Türkiye’de basın bültenlerimiz neredeyse her yerde yayınlanıyor. Hatta mesela geçen hafta NTV Gece Gündüz programı bizi görüntülü haber yaptı. Geçen seneki konuklarımız arasında aktör Saadet Işıl Aksoy ve ilk Türk Netflix dizisi Protector’un yaratıcısı ve yapımcısı Binnur Karaevli vardı. Festival programı altında “Film ve TV Sektöründe Kadın” konulu bir panel gerçekleşti.

 

2019 Hazırlama Kurulu gala gecesinde hep birlikte. Soldan sağa: Bora Hosal, Demet Edeer, Eli Haligua, Nural Sümbültepe, Ceren Sarper, Eylem Sönmez, Özlem Tekmek Kaymakçı, Ayşe Acar.

 

– Filmler nasıl seçiliyor?

 

– VTFF hazırlama kurulu olarak filmlerin bağlantılarını paylaşıp izliyor ve not veriyoruz. Tabii ki yeni ve ödüllü filmler olmasına dikkat ediyoruz ilk defa iletişime geçerken. Sonrası ise ekibimizin onayıyla seçiliyor.

 

– Seattle Türk Film Festivali’yle bir ortaklık var mı?

 

– Yok, sadece iyi ilişkilerimiz var, o kadar. Biz kardeş festival diyoruz birbirimize. Ne seçim kurulunda ne de başka şekilde bir ortaklığımız var. Yalnızca ekibimizden bir kişi her iki festivalin kısa metraj film seçme kurulunda yer alıyor.

 

TCS Başkanı Demet Edeer 2020 VTTF açılış konuşmasını yaparken. Çok başarılı bir toplum lideri ve gönüllüsü olan Demet Edeer’in VTFF dahil, bir çok kültürel çalışmada büyük rolü var. 2003’te ilk film gösteriminde de TSC Başkan Yardımcısıydı. En çok bilinen eserleri, TCS korosu ve müzik dinleti geceleri olan Turkish Tunes’dür. VTFF ekibinde de etkin olarak çok emeği geçiyor. Toplu çalışma, film seçimi, poster ve festival web sitesi hazırlığı ve güncellenmesindeki katkıları, bağış bulmak üzere yaptığı yazışmalar, eş-sunucularla iletişim ve festival harcamalarını gözetmek bunlardan bazıları.

 

– Şimdi biraz bu yılki filmlerden söz edelim.

 

– Bu sene ilk defa online (çevrimiçi) festival yaptığımız için biraz küçük ölçekli tutalım dedik; ve 4 ödüllü uzun metrajlı film ile 10 tane Seattle Türk Film Festivali seçkisi kısa filmlerimiz var. Eskiden burada yaşayan dernek başkanlarımızdan Burç Dizdar’in kızkardeşi Ece Dizdar mesela, bu sene iki filmimizde oynuyor. Kendisiyle soru-cevap yaptık. Film sonrası izlenebilecek. Meryem Uzerli’nin oynadığı, aynı zamanda Kanada vatandaşı da olan Eylem Kaftan tarafından yönetilmiş Kovan filmi var. Arıcılıkla ilgili ve görüntüler harika. Doğu Karadeniz bölgesinde geçiyor hikâye. Eylem Kaftan ile soru-cevap yaptık ve filmin sonunda izlenebilecek. Bilmemek ve Aşk, Büyü, vs filmleri mesela LGBTQ konulu filmlerimizden. İkisi, filmde bu konuyu çok gerçek ve harika bir sinema diliyle anlatmış. Kıvanç Sezer’in Küçük Şeyler filmi bir üçlemenin ikinci filmi. Hem trajik hem esprili çok güzel bir dili var. Yönetmen ile soru-cevap bölümü yine filmin sonunda izlenebilecek.

 

Bu yıl festival izlencesinde yer alan filmler.

 

Kısalar ise ayrı bir dünya; 350 film arasından özel bir jüri ile 10 film seçildi Seattle Türk Film Festivali tarafından ve ilk 3 film ödüllendirildi. Biz ise izleyici ödülü vereceğiz birinci olacak filme. Kısaları kesinlikle kaçırmamanızı öneririm. İyi yönetmenler bu şekilde doğuyor, unutmayın.

 

CTV muhabiri ünlü oyuncu Saadet Işıl Aksoy ile söyleşi yaptı.

 

– Festival Kanada basınında nerelerde haber olarak çıktı?

 

– Şu ana kadar: Vancouver Sun ve Global News. The La Source ile röportajlar yapılıyor; haftaya yayınlanır.

Geçen sene Georgia Straight’de 2 hafta üst üste haber olduk, 2’şer sayfa hem de. Otobüs duraklarına koskoca film posterlerimiz asılıyor şehrin her tarafında Vancouver Belediyesi sağolsun oldukça iyi destek veriyor festivalimize.

 

– Şu anki asıl mesleğinin emlakçılık olduğunu ve çok yoğun olduğunu biliyorum. Üstelik Vancouver’in ilk 10 emlakçısı arasına giriyorsun yıllardır. Nasıl zaman ayırabiliyorsun bu festival için, ne kadar zamanını alıyor düzenleme? Hazırlık evreleri neler?

 

– Benim yaklaşık 6 ayımı alıyor, çünkü tek elden götürüyorum her işi ki organize olabilelim. Film sektöründe çalıştığım için yıllardır alışığım yoğun çalışmaya. Ekibimde herkesin farklı görevleri var, herkes üstüne düşeni yapıyor gerçekten de. Ben yapımcılar ve yönetmenlerle ilişkiye girip filmlerin izinlerinin alınması, bütçe ve sponsorluk, mekân anlaşmaları, sanatsal seçimlerin yönetilmesi ve filmlerin reytinglerinin alınması konularında ağırlıklı çalışıyorum.

Hepimiz gönüllüyüz ve festivalin geliri derneğimize kalıyor ve bu senenin gelirini bir sonraki seneye başlamak için kullanıyoruz. Bu şekilde ilerleyerek, ama Vancouver’in en bilinen etnik film festivallerinden biri olduk. Övünerek söylüyorum ki gönüllü bir ekip olduğumuzu dışarıdan hiç kimse anlayamaz çünkü yüzde yüz profesyonel bir iş çıkarıyoruz. Çok iyi bir ekibimiz var gerçekten de.

 

Festivalde izleyiciler.

 

Bu vesileyle ekipte kimler olduğunu yazalım. 2019 ekibinde Eylem Sönmez, Naim Alper, Demet Edeer, Adem Aygün, Eli Haligua, Nural Sümbültepe, Özlem Tekmek Kaymakçı var. Ayrıca medya-sosyal medya koordinatörlüğü vb ekibindekiler ise Ceren Sarper, Ayşe Acar, Şenay Cebioğlu ve Güzin Taşkıran. 2020 ekibi ise biraz daha küçük: Eylem Sönmez, Naim Alper, Demet Edeer, Eli Halegua, Nural Sümbültepe ve Özlem Tekmek Kaymakçı’dan oluşuyor. Ayşe Acar da medya ilişkilerinden sorumlu. Eskiden Vancouver’de yaşamış olan Naim Alper ekibe Amerika’dan katılıyor ve film seçimlerinde önemli bir rol oynuyor.

 

– Bu yılki festivali çevrimiçi tasarlamanın püf noktaları neler, nasıl bir hazırlık gerekiyor?

 

– Bu sene NorthWest Film Forum ile anlaştık. Disney ve Netflix kanallarının da kullandığı güvenlik sistemini içeren Eventive platformunu kullanacağız filmlerimizi gösterirken. Web sitesindan filmi satın alıp evinizin konforunda izleyeceksiniz. Her film için 48 saat süreniz olacak, bir kere izlemeye başladıktan sonra ara verip sonra devam edebilirsiniz yani.

 

– Bildiğim kadarıyla başbakan Trudeau her yıl tebrik mesaji iletiyor.

 

– Evet, başbakan, eyalet başkanı ve belediye reisi her yıl tebrik mesajı yolluyor.

 

– Bu başarılı festival için seni ve tüm ekibi candan kutluyorum. Nice yıllarda VTFF filmlerini sinema salonunda izleyebilmek ümidiyle…

 

bc.notreanatolie@gmail.com

 

Tüm Yazıları»

 

 

Bahar Çınarlı / Bizim Anadolu / 13 Aralık 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply