AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Umudun Adı Elif Bebek!

Umudun Adı Elif Bebek!

Umudun Adı Elif Bebek!

Umudun Adı Elif Bebek!

Sevinç ve gözyaşı bir arada. İzmir depreminde 14 yaşındaki İdil Şirin 58 saat sonra sağ kurtarılırken, kardeşi yaşamını yitirdi. Elif bebek ise 65 saat sonra sağ çıkarıldı.

 

 

 

Türkiye güne yine umut, gözyaşı ve sevinçle başladı.

 

İzmir depremindeki arama kurtarma çalışmaları sürerken, 58 sekiz saat sonra 14 yaşındaki İdil Şirin sağ kurtarıldı, ancak ne yazık ki 8 yaşındaki kardeşi İpek kurtarılamadı.

 

İdil’in kurtarılması sevindirdi, İpek’i yitirmek üzdü.

 

İzmir’deki Emrah Apartmanı yıkıntılarından yaklaşık 58 saat sonra 14 yaşındaki İdil adlı çocuk yaralı çıkarıldı.

 

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İzmir’de gerçekleşen 6,9 büyüklüğündeki depremin 58. saatinde, İdil adlı bir çocuğun kurtarıldığını bildirdi.

 

Emrah Apartmanı’ndaki arama kurtarma çalışmalarını gerçekleştiren ekiplerin dinleme yaptığı sırada bir kişinin sesi duyulmuştu. Ekipler sesin geldiği alanda çalışma gerçekleştirmeye başlamıştı. Ancak İdil’in kızkardeşi Elif yaşamını yitirdi.

 

Elif’i kurtaran görevli duygulu sözlerle o anı anlattı.

 

Öte yandan bu sabah saatlerinde depremden yaklaşık 65 saat sonra 3 yaşındaki Elif bebek sağ olarak kurtarıldı. Elif bebeğin kendisini kurtaran itfaiye erinin elini bırakmaması görenleri duygulandırdı. Toplumsal paylaşım ortamında görüntüyü izleyen paylaşımcılar da bu mucize olay dolayısıyla gözyaşlarını tutamadıklarını belirterek ‘Umudun Adı Elif’ paylaşımlarında bulundular.

 

Elif kendini kurtaran görevlinin elini bırakmadı.

 

Bu satırların yazıldığı sırada depremde yaşamlarını yitirenlerin sayısı 100’e yükselirken, yaralı kurtarılanların sayısı ise 995 oldu.

 

Elif’in kurtulması ünlü sanatçı Melike Demirağ’ı da duygulandırdı.

 

Depremde arama kurtarma çalışmalarına devam edilirken, bir yandan da ihmal, gözardı etme, yanlış siyasetlere de eleştiri sesleri yükseltiliyor.

 

Hastaneye kaldırılan Elif’in son görüntüleri paylaşıldı.

 

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklamada, bazı apartmanların altında market ve spor salonu açmak için kolonların söküldüğünü, birçok yapının 1992-99 yılları arasında ruhsatsız yapıldığını, ancak daha sonra bunlara yönelik herhangi bir işlemin yapılmadığını bildirdi.

 

İzmir Mimarlar Odası’nın bina hasar tespit çalışmalarına yönelik talepleri ise bakanlık tarafından ‘gerek yok’ denilerek’ ret edilmiş.

 

Uyarılar gözardı edilmiş.

 

Depremde yıkılan binaların olduğu çevrede yapılan denetimlerde çürük raporu verildiğine ilişkin yapılan açıklamalarda, ancak bu binalar için herhangi bir yıkım işlemi ya de binaları boşaltma işlemine gidilmediği öne sürülen savlar arasında.

 

1999 İzmit depreminden sonra çıkarılan yasayla toplanan milyarlarca liralık vergilerin nereye gittiği yine sorulurken, iktidardan konuya ilişkin herhangi bir yanıt gelmemesi; bu arada Meclis’te 58 kez verilen deprem araştırma önergelerini AKP’nin vermiş olduğu ret oylarıyla engellemesi kamuoyunda tepkilerle karşılanmaya devam ediyor.

 

Hesap vermek istemiyor.

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem vergileriyle ilgili yaptığı konuşmada, ‘harcanması gereken yere harcadık, bundan sonra bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok’ diyerek umursamazlığını belirtti.

 

RTE: Kaçak yapılara ruhsat verip hibe aldık.’

 

Erdoğan İstanbul Belediyesi Başkanlığı sırasında ‘kaçak yapılara ruhsat verip hibe aldıklarını’ açıklamıştı.

 

Öte yandan son gelen bir habere göre Emrah apartmanındaki arama kurtarma çalışmalarının sonlandırıldığı bildirildi.

 

 

Bizim Anadolu / 02 Kasım 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply