AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Türk İHA’larına Kanada’da Soruşturma

Türk İHA’larına Kanada’da Soruşturma

Türk İHA’larına Kanada’da Soruşturma

Türk İHA ve SİHA’larına Kanada’da soruşturma

Kanada’da Muhalefet partileri Türkiye’ye satılan askeri teknolojiye ilişkin soruşturma istedi.

 

 

 

 

Türkiye’ye satılan askersel teknolojiyle ilgili Sivil Toplum Örgütü Project Ploughshares’in yayınlanan bir yazanağı üzerine harekete geçen muhalefet partileri Kanada hükümetinden soruşturma konusunda ısrarcı oldu.

Project Ploughshares’in yazanağında Dünya Silah Satışları Anlaşması gereğince yükümlüklerine aykırı davrandığı konusunda Kanada suçlanıyor.

 

Ontario’da üretilen ve Türk İHA ve SİHA’larında kullanılan Wescam Duyargaları.

 

Türkiye’nin askersel İHA ve SİHA’larında kullanılan ve Ontario’da L3Harris Wescam kuruluşunca üretilen duyargalar (sensör) sözkonusu davanın merkezinde yer alıyor.

Bu İHA ve SİHA’lar üzerinde dalgalanan kırmızı bayraklara dikkat çeken belge, “bu duyargaların uluslararası insan hukukunu dışlayıcı biçimde kullanılabileceğine ilişkin önemli bir risk” olduğunun altını çiziyor. Edinilen bilgilere göre sözkonusu Türk İHA ve SİHA’ları özellikle Suriye, Irak ve Libya’daki çatışmalarda kullanılıyor.

 

Bir Türk İHA’sı.

 

Kebek Bloku ve Yeni Demokrat Parti, Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne’dan en kısa zamanda konuyla ilgilenmesini istedi.

“Bu satışların, sivil halka yönelik kullanılmadığı konusunda güvence alınıncaya kadar askıya alınmasını” isteyen Kebek Bloku’nun Dışişlerinden Sorumlu Sözcüsü Stéphane Bergeron, “Türkiye örneğinde, Suudi Arabistan ile olduğu gibi ekonomik bir mantığın geçerli olduğunu duyumsadıklarını” öne sürdü.

“Ottava’nın ve Bakan Champagne’ın sessizliğinin ve açıklamadan kaçınmasının kabul edilemez olduğuna” dikkat çeken Yeni Demokratların Dışişleri Sözcüsü Jack Harris, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu özel durum Liberal Hükümetin bir başka iki yüzlülüğüdür. Hükümet sözkonusu dosyayı yasal olarak inceleme yükümlülüğündedir çünkü ortaya çıkan yeni kanıtlar risk taşıdığını gösteriyor. Bakanın başka seçeneği yok. İmzacısı olduğu Silah Ticareti Anlaşması’na göre soruşturma yükümlülüğündedir.”

 

 

Trudeau Soruşturma Açıldığını Duyurdu

 

Başbakan Justin Trudeau

 

Öte yandan BBC’de yer alan bir habere göre Başbakan Justin Trudeau, Kanada askersel teknolojisinin Azerbaycan ve Ermenistan çatışmalarının yer aldığı Dağlık Karabağ’da kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bir soruşturma açıldığını açıkladı.

Trudeau yaptığı basın toplantısında Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne’ın ne olduğunu araştırmak üzere bir soruşturma başlattığını duyurdu.

Başbakan Trudeau, “Kanada’nın insan haklarının ihlal edilmemesine yönelik beklentilerine saygı duyulması çok önemli, elimize bilgi geldikçe konuyla ilgili açıklamalarda bulunacağız” dedi.

 

 

Bizim Anadolu / 04 Ekim 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply