Press "Enter" to skip to content

Tüm Yurtta Demokrasi Şöleni!

31 Mart Yerel Seçimlerinde yurttaş tehditlere, korkutmalara aldırmadı ve AKP’yi tahtından indirdi.

Dün gerçekleştirilen tüm yurttaki yerel seçimlerinde seçmen ibreyi AKP’den CHP’ye yönlendirdi ve CHP 2019 seçimlerinde almış olduğu büyük kentlerin yanına kesin olmayan sonuçlara göre daha çok belediye ekledi.

CHP sadece belediye başkanlıkları değil, Belediye Meclislerinde de de açık ara birinci parti oldu.

‘Sevgi kazandı!’

CHP 1977 yılından bu yana ilk kez birinci parti oldu.

Kesin olmayan sonuçlara göre CHP Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa başta olmak üzere 14 büyük kent, 21 il, 340 ilçe ve 42 belde belediyeleri alırken, AKP 12 büyük kent, 12 il, 360 ilçe ve 48 belde belediyesini kazandı.

İmamoğlu Saraçhane’de.

DEM Parti 3 büyük kent, 7 il, 65 ilçe ve 4 belde belediyesi kazandı, üçüncü parti olan YRP ise 1 büyük kent, 1 il, 39 ilçe ve 3 belde belediyesi kazandı.

Ankara’da Mansur Yavaş ezici çoğunlukla kazandı.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Mansur Yavaş ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve yine Ankara’da Erdoğan konuşma yaparken, İYİ Partiden herhangi bir ses çıkmadı.

Yurttaşlar coşkuyla kutladı.
Akşener partisini küçülttü.

Yerel Seçimlere tek başına giren İYİ Parti’nin oyları eridi. Meral Akşener’in genel seçimlerden sonra muhalefete yönelik öfkeli çıkışları partisinin altıncı parti olmasına neden oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre İYİ Parti yüzde 3.7 oy oranında kaldı. Sonuçların ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den de İYİ Partililerden herhangi bir açıklama yapılmadı. İYİ Parti’de sadece Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz görevinden istifa etti ve Genel Başkanı da istifaya çağırdı.

Özgür Özel tüm Türkiye’nin kazandığını söyledi.

İç ve dışta Türkiye’de önemli bir siyaset değişikliğine gidileceği, yerel seçimlerin ardından bir erken genel seçim beklenebileceği yorumları yapılıyor.

Bizim Anadolu / 01 Nisan 2024

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...