AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Montrealliler Kaz Dağları için yürüyecek

Montrealliler Kaz Dağları için yürüyecek

Montrealliler Kaz Dağları için yürüyecek

Montrealliler Kaz Dağları için yürüyecek

Ağustos ayı başından bu yana Türkiye’de gündem olan Kaz Dağları katliamına karşı yapılan eylemlere destek ve dayanışma için yurtdışında da örgütlenmeye gidiliyor.

 

 

 

 

 

Bu çerçevede Montreal’de bir araya gelen yurttaşlar ‘Kanada Kaz Dağlarıyla Dayanışma Grubu’ adıyla bir oluşuma gittiler.

Oluşumun almış olduğu karar sonucunda 16 Ağustos 2019, Cuma günü Saat 17.45’ten itibaren Ste-Catherine / Atwater köşesinde bulunan ‘Square Cabot Alanı’nda başlayacak protesto yürüyüşü düzenlenecek.

 

Onbinlerce kişi Kaz Dağları için yürüdü Türkiye’de…

 

‘Bu doğa katliamı ve yağma hemen durdurulmalıdır!’

 

Oluşum birkaç ton altın uğruna doğayı katleden ve çocukların geleceğini tehdit eden Alamos Gold şirketi ve işbirlikçilerine karşı Montreallileri ses vermeye çağırdı ve yayınlamış olduğu bildiride şu görüşlere yer verdi:

“Kanada merkezli maden şirketi Alamos Gold, Kaz Dağları’nda doğal yaşamı katleden dev bir altın madeni operasyonu yürütüyor!

Daha şimdiden yaklaşık 200 bin ağacı katleden operasyonda ilerleyen aşamalarda ise; sızıntı durumunda tüm bölge canlılarını ve doğal su kaynaklarını tehdit eden 20 bin ton siyanür kullanılacak!

5 Ağustos’ta, binlerce insan bu yıkıma karşı çıkmak için Çanakkale’deki maden şantiye alanına yürüdü ve madencilik faaliyetlerini durdurmak için ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ başlattı!”

 

‘Türkiye’de yaşanan bu doğa katliamı, insanlığa ait kaynakların büyük firmalar, tekeller tarafından sorumsuzca yağmalanması maalesef bugün ne ilk, ne de son örnektir’ diyen oluşum, şöyle devam etti:

 

“Her gittikleri yerde, ülkelerin hükümetleriyle kol kola iş yürüten Kanada maden firmaları, bugün Afrika’da, Latin Amerika’da ve Doğu Avrupa’da kârlarını artırmak için aynı insanlık suçunu işlemektedir.”

 

Herkesi mücadeleye çağıran oluşum bildirisini şöyle bitirdi:

 

“Bugün bizler, ‘Kanada Kaz Dağlarıyla Dayanışma Grubu’ olarak herkesi Kaz Dağları’ndaki yağmaya karşı başlatılmış olan mücadeleyi desteklemeye çağırıyoruz!

Herkesi yarınlarımız için direnenlerin yanında olmaya, mücadeleye ortak olmaya çağırıyoruz!

Madencilik şirketleri işbirliği yaptıkları hükümetler ile birlikte insanlığa karşı, doğal hayata karşı, yarınlara karşı işlenen suçlardan sorumludur!

Bu doğa katliamı ve yağma hemen durdurulmalıdır!”

 

 

Basın açıklaması etkinliği için tarih, saat ve yer bilgileri şöyle:

16 Ağustos 2019, 17.45

Yer: Square Cabot Montreal (Yeşil Hat Metro Atwater İstasyonu, Ste-Catherine Çıkışı. Atwater/Ste-Catherine Köşesi)

 

HARİTA: https://goo.gl/maps/FXTzoBaXjN5272sA6

 

 

Bizim Anadolu / 13 Ağustos 2019

 

İlginizi çekebilecek yazı ve haberler:

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply