Press "Enter" to skip to content

Genç Sanatçı Kutay Kayabınar’dan keman dinletisi

Ocak ayında Montreal’de iki klasik müzik dinletisi gerçekleşti.

Fazıl Say Centre Pierre Peladeau’da. Fotoğraf: Ali İhtiyar

Biri Kuzey Amerika turnesinin son bölümünde ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say Centre Pierre-Peladeau’da çoğunluğu Türklerin oluşturduğu bir dinleti gerçekleştirirken, aynı akşam müzik yaşamının başlarında olan genç bir sanatçımız, Kutay Kayabınar, Thomas Ang’ın piyanosu eşliğinde bir keman dinletisi sundu.

Kutay Kayabınar.

Londra’da yaşayan ancak sanat yaşamını Avrupa’nın yanında tüm dünyada sürdüren ünlü Soprano Başak Zengin Kayabınar’ın oğlu olan ve çocuk yaşta müziğe başlayan Kutay Kayabınar’ın, Avrupa ve ABD’de vermiş olduğu dinletiler sonrası yolu Kanada’ya, Montreal’e de düştü.

Eksi 20 derecelik bir kış yaşayan Montreal’de genç kemancı Kutay Kayabınar müziğiyle gönülleri ısıttı; ancak Montreal Türk toplumu üyeleri, 150’nin üzerinde kayıt yaptırmış olmasına karşın, ne yazık ki mesleğinin başındaki bu yetenekli çocuğu desteklemeye gelmedi. Salonda Kebekliler ve Uzakdoğulu dinleyiciler vardı, ancak üzülerek belirtelim ki, Türk toplumundan ancak bir avuç kişi vardı.

Türkiye’nin Montreal Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Yardımcısı Erdal Atik’in de hazır olduğu keman dinletisi çok sıcak bir havada geçti.

Genç sanatçımızdan kısa bir keman dinletisi ve kendisiyle yapmış olduğumuz kısa bir söyleşiyi şuradan izleyebilirsiniz:
Bizim Anadolu / 25 Şubat 2024

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...