AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » ‘Eylül’de Gel!’

‘Eylül’de Gel!’

‘Eylül’de Gel!’

‘Eylül’de Gel!’

Montreal Eylül’den önce okula dönmeyecek.

 

 

 

 

 

 

 

Bir süreden beri ebeveynlerin kaygısını artıran Montreal’de okulların açılması konusuna Kebek hükümeti noktayı koydu.

Yeni tip koronavirüsü salgınının başından beri haftada bir günlük dinlencenin dışında her gün televizyonlara çıkıp durum hakkında bilgi veren Kebek Başbakanı François Legault, ilk kez Montreal’de kameralar karşısına geçti.

 

Başbakan Legault, Montreal Belediye Başkanı Plante ve Dr. Arruda gazetecilerin önüne maskeyle çıktılar.

 

14 Mayıs 2020, Perşembe günü Montreal Place-Des-Arts salonlarında gazetecilerin karşısına çıkan Kebek Gelecek Koalisyonu (CAQ) önderi ve Başbakan François Legault’ya her zaman olduğu gibi Kebek Kamu Sağlığı Yöneticisi Dr. Horacio Arruda’nın yanı sıra, bu kez Montreal Belediye Başkanı Valérie Plante ve Montreal Bölgesel Kamu Sağlığı Yöneticisi Dr. Mylène Drouin de eşlik etti.

 

Montreal Bölgesel Kamu Sağlığı Yöneticisi Dr. Mylène Drouin.

 

Günlük durum bilgisi ve değerlendirmesinde bulunan Başbakan Legault, salgının en çok vurduğu Montreal’in konumu gereği burada olduğunu ve değişik alanlardaki sorumlu ve yöneticilerle görüşmede bulunmak için toplantılar yapacağını bildirdi.

Ebeveynlerin kafasındaki sorulara ve kaygılara da açıklık getiren Legault, Montreal bölgesinde Eylül ayına kadar okulların açılmayacağını söyledi.

Okulların ve öğretim görevlilerinin de bu süre içinde hazırlık yapacaklarının altını çizen Başbakan Legault, bu arada öğretmenlerin öğrencilerine ev ödevi verebileceklerini de belirtti.

 

Kebek Kamu Sağlığı Yöneticisi Dr. Horacio Arruda

 

Öte yandan okulun dinlenceye girmediğini bildiren Kebek Eğitim Bakanı Jean-François Roberge, öğretmenlerin öğrencilerini izleyeceğinin altını çizdi.

 

Montreal Belediye Başkanı Valélerie Plante.

 

KOVİD-19 gelişimi ne durumda?

 

Dünya genelinde 4 543 374 bulaşma belirlenirken, ölü sayısı 303 815’e ulaştı. İyileşenlerin sayısı ise 1 712 794 oldu. Türkiye 144 749 ile İran’ı geçerek dünya genelinde dokuzuncu sıraya otururken, 4 007 kişi yaşamını yitirdi, 104 030 kişi ise sağlığına kavuştu.

Kanada’da 73 401 bulaşma belirlenirken, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 5576’ya yükseldi. Bu arada iyileşenlerin sayısı 36 104 oldu.

Kanada’da en çok bulaşma 40 724 ile Kebek’te görülürken, 3351 kişi ise yaşamını yitirdi. Kebek’te sağlığına kavuşan sayısı 10 829 oldu.

Montreal’de işyerleri için daha beklenecek

Kebek’te Montreal adası dışında bazı işyerlerinin açılmasına izin veren hükümet, Montreal bölgesi için bir hafta sonrasına tarih verdi. Bazı önlemlerle işyerlerinin açılmasına izin verileceğini belirten Başbakan Legault, alışveriş merkezlerinin ise açılmasına yeşil ışık yakmadı.

Alberta önlemlerle normal yaşama geçmek için hazırlanırken, Ontario Başbakanı Doug Ford yarından (16 Mayıs 2020) itibaren işyerlerinin açılmasına bazı kurallara uyularak izin verileceğini, ancak alışveriş merkezlerinin daha bir süre kapalı kalacağını bildirdi.

14 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla Ontario’da bulaşma sayısı 21 494 olurken, yaşamını yitirenlerin sayısı 1902, iyileşenler ise 16 204 oldu.

 

Kebek Başbakanı François Legault.

 

 

Kebek’te zorunlu maskeye doğru

 

Kebek’te maske kullanmanın tek başına bir önlem olmadığını bildiren François Legault, ancak özellikle Montreal’de otobüs, tren, metro kullanmak zorunda kalan ve iki metrelik arayı koruyamayacak durumda olan yurttaşların maske takmasının yararlı olacağının altını çizdi.

‘Zorunlu olacak mı’ diye soran gazetecilere Başbakan Legault, ‘şimdilik öneride bulunuyoruz, şu aşamada yasal bir zorunluluk getirmek istemiyoruz, ancak gerekirse bunu da olasılık içinde bulunduruyoruz’ yanıtını verdi.

Bunda en çok yurttaşların standartlara uygun maskeye ulaşma sorunu yaşayacaklarını bildiren Başbakan Legault, yıkanıp yeniden kullanılabilecek maske üretimi için de çalışmaların bulunduğunu ve Kebek’te bu gereksinimi giderebileceklerini belirtti.

 

 

Bizim Anadolu / 15 Mayıs 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply