AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Elazığ depreminde ölü sayısı 41 oldu

Elazığ depreminde ölü sayısı 41 oldu

Elazığ depreminde ölü sayısı 41 oldu

Elazığ depreminde yaşam yitimi 41 oldu

Richter ölçeğine göre 6,8 büyüklüğündeki Elazığ depreminde 41 kişi yaşamını yitirdi, binlerce kişi yaralandı.

 

 

 

 

 

 

 

Öldüren deprem değil, ihmalcilik, sorumsuzluk…

 

Elazığ’a bağlı Sivrice ilçesinde 24 Ocak, Cuma günü saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem oldu. 6,8’lik Richter ölçekli depremde, ilk belirlemelere göre Elazığ’da 17, Malatya’da 4 kişi yaşamını yitirdi, 1030 kişi yaralandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Cıvıltı (Twitter) hesabından yapılan bilgilendirmede, Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildiği ifade edildi. Deprem, yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Depremin merkez üssü Sivrice.

 

Elazığ Sivrice merkezli deprem, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Tunceli, Samsun, Tokat, Çorum, Sivas, Niğde, Kayseri Kırşehir, Trabzon, Ordu ve Giresun’da da hissedildiği gibi edinilen bilgilere göre Suriye’nin Halep ve Şam kentlerinde de duyumsandı.

Depremin ardından Sivrice ilçesinde saat 21.08’de 5,4, Baskil ilçesinde saat 21.17’de 5,1 büyüklüğünde artçı sarsıntılar kaydedildi. Sivrice’deki sarsıntı, yerin yaklaşık 7,03, Baskil’deki ise yerin 10,62 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Elazığ kent merkezinde 4 binanın yıkıldığı, AFAD ekiplerinin enkazda arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü vurgulanan açıklamada, Elazığ ile çevre illerde arama tarama çalışmalarının devam ettiği, yurtlarda kalanların da spor salonlarına alındığı aktarıldı.

Kurtarma ekipleri depremde olağanüstü çabayla çalıştılar.

 

Koca: Depremde ölü sayısı artabilir

 

İlk belirlemelere göre ölü sayısının Doğanyol’da 4 ve Elazığ’da 15 olmak üzere toplamda 19’a yükseldiğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ merkezli depremde ölü sayısının artabileceğini bildirdi.

Bakan Koca, depremin yaşandığı bölgede incelemelerde bulunduğu esnada basın mensuplarına açıklama yaptı.

Doğanyol’da 4, Elazığ’da 15 kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Koca, Malatya’da yaralanan 221 kişiden 5’i dışında tamamının taburcu edildiğini, Elazığ’da da 551 yaralıdan 14’ü yoğun bakımda olmak üzere 50’sinin tedavisinin sürdüğünü aktardı.

Koca, “19 vatandaşımızı kaybettik. Malatya’da 221, Elazığ’da 551 yaralımız var. Elazığ’da 30’a yakın göçük altında vatandaşımızın olduğunu biliyoruz, depremde ölü sayısı artabilir” diye konuştu.

 

Köpekler de arama-kurtarma çalışmalarına katıldı.

 

Çalışmalar sürüyor

 

Elazığ’da enkaz altında kaldığı belirtilen 30 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarda şu ana dek 1’i çocuk 4 kişi sağ olarak enkazdan kurtarıldı.

Sağlık Bakanı Koca’nın yaptığı açıklamada, “Vatandaşlar 184 SABİM’i arayarak yakınlarının hangi hastanede tedavi gördüğünü öğrenebilirler” ifadeleri kullanıldı.

 

Ekipler bölgeye gönderildi

 

İl AFAD ekiplerinin kent merkezinde yıkılan binalara müdahale ettiği bilgisine yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Maden ve Sivrice’de yıkılan binalar olduğu bilgisi alınmıştır. Elazığ ve çevre illerde arama tarama çalışmaları devam etmektedir. Elazığ havaalanı çalışır durumdadır. Tüm çevre iller kara yoluyla bölgeye ulaşım sağlamaktadır. Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm afet ve acil durum yönetimi merkezleri (AADYM) aktif hale geçirilmiştir.

AFAD’ın Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Batman, Bayburt, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat ve Van il müdürlükleri, Jandarma Arama Kurtarma, Gümüşhane UMKE ile İstanbul ve Mersin itfaiyelerinden, toplamda 418 arama kurtarma personeli bölgeye sevk edilmiştir. AFAD Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Kahramanmaraş, Mardin ve Muş lojistik depolarından bölgeye 1689 çadır, 1656 yatak ve 9 bin 200 battaniye sevk edilmiştir”

 

Bilim insanları sürekli uyarmıştı.

 

100’den çok ev yıkıldı

 

Yaşanan depremin ardından açıklama yapan Malatya’nın Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, “100’den fazla ev yıkıldı. Bölgemizde çadırlar kurmaya çalışıyoruz” dedi.

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, katıldığı bir televizyon izlencesinde, deprem bölgesinde iletişimde bir sorun bulunmadığını bildirdi. Güllüğolu, “Şu an için ekiplerimiz de bölgedeki belediye başkanlarımızla, valilerimizle iletişimimiz devam ediyor. Ekiplerimiz saha taramasına başladılar. Yıkım var mı, enkaz altında kimse var mı, bunun araştırmasını yapıyorlar” dedi. Depremin geniş bir coğrafyada hissedildiğini belirten Güllüoğlu, “Sivrice ve civarındaki ilçelerde hissedildi. Şu an çalışmalarımız devam ediyor. Biz de yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Prof. Dr. Naci Görür televizyonda açıklıkla anlatmıştı.

 

“Yer kabuğu kırılmış olabilir”

 

Deprem sonrası canlı yayında açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, “Elazığ’da daha önce bir deprem olmuştu. Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği hakimdi. Doğu Anadolu’da uzun süreden beri bir deprem yoktu. Beklenen bir depremdi. Ama bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır. Bir iki evde hasar olmaması net bilgi göstermez. Ciddi bir hasar vardır. Umarım ölümler yoktur. Alüvyon bir zemin üzerinde. Özellikle kırsaldaki evler ciddi zarar görmüş olabilir. Manisa gibi bir durum olmaz. Büyüklükten dolayı can kayıpları olmuş olabilir. Bu yüzden müdahalelerin ciddi olması gerekir. Bir de hasar görmüş evlere vatandaşların girmemesi gerekir. Artçılar olacak. Sokaklarda da evlerin hemen önünde değil açık alanlarda olmaları gerekir” dedi.

Uyarılara kulak asılmadı.

 

Elazığ depreminde ölü sayısı 41’e yükseldi

 

Elazığ ve Malatya’da geçen Cuma yaşanan Richter ölçeğine göre 6.8 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor. AFAD iki kentte 1287 ağır hasarlı bina tespit etti. Hastanelere başvuran 1607 yurttaştan 1516’sı taburcu edildi. 45 kişi enkaz altından sağ kurtarılırken, ölü sayısı 41 olarak açıklandı. Kentte arama kurtarma çalışmalarına son verildi.

Geçen Cuma akşamı saat 20.55’te yaşanan Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası ölü sayısı 41’e yükseldi. Enkaz altında kalan 45 kişi sağ kurtarılırken, 1607 kişi yaralandı. AFAD, 1607 yurttaştan 1516’sının taburcu edildiğini açıkladı. 91 kişinin hastanede tedavisi sürüyor.

Elazığ merkezine bağlı Sürsürü Mahallesi’nde bulunan dört katlı Dilek Apartmanı’nın enkazındaki arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Ekipler gece saat 02.00 sırlarında enkaz altında bir kişinin daha cansız bedenine ulaştı. Depremden 58 saat sora cesedine ulaşılan kişinin 50 yaşındaki Sevim Cambaz olduğu belirlendi.

 

Deprem göz göre göre geliyorum dedi…

 

Edinilen bilgilere göre yaşamını yitirenler:

 

1- Aişe Arifoğlu (Elazığ/Sürsürü Mahallesi)

2- Mehmet Arifoğlu (Elazığ/Sürsürü Mahallesi)

3- Halime Aslan (Elazığ/Sürsürü Mahallesi)

4- Miraç Ali Aslan (12) (Elazığ/Sürsürü Mahallesi)

5- Rüya Aslan (Elazığ/Sürsürü Mahallesi)

6- Müzeyyen Ayken (Elazığ)

7- Zehra Ayken (Elazığ)

8- Hüseyin Yıldız (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi)

9- Onur Yıldız (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi)

10- Miraç Dişli (12) (Elazığ/Gezin/Mavi Göl Apartmanı)

11- Pınar Dişli (Elazığ/Gezin/Mavi Göl Apartmanı)

12- Dilek Buğdaylı (24) (Elazığ/Gezin/Mavi Göl Apartmanı)

13- Fatma Yıldız (31) (Elazığ/Sürsürü Mahallesi/Dilek Apartmanı)

14- Doruk Yıldız (2) (Elazığ/Sürsürü Mahallesi/Dilek Apartmanı)

15- Gazal Say (33) (Malatya/Doğanyol)

16- Yusuf Ali Say (5) (Malatya/Doğanyol)

17- Güven Kartal (38) (Elazığ)

18- Sakine Düşmez (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi)

19- Sevim Canbaz (50) (Elazığ/Sürsürü Mahallesi/Dilek Apartmanı)

20- Sena Karaman (Elazığ)

21- Tansel Elidar (40) (Elazığ/Sürsürü Mahallesi)

22- Ömer Asaf Elidar (12) (Elazığ/Sürsürü Mahallesi)

 

İktidar çevrelerine göre 20 yıldır alınan deprem vergilerine ne oldu diye soranlar vatan haini…

Yaralı olarak çıkarılanlar:

 

1- Yüsra Yıldız (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi/Aykent Apartmanı)

2- Ayşe Yıldız (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi/Aykent Apartmanı)

3- Ayşe Yılmaz (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi)

4- Sudenaz Yılmaz (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi)

5-Rabia Göğdemir (Elazığ/Gezin/Mavi Göl Apartmanı)

6- Meriç Dişli (Elazığ/Gezin/Mavi Göl Apartmanı)

7- Gülsüm İnce (Elazığ/Mustafapaşa Mahallesi/Kalay Apartmanı)

8- Hatun Yamış Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi/Aykent Apartmanı)

9- Maviye Buğdaylı (Elazığ/Gezin/Mavi Göl Apartmanı)

10- Dürdane Aydın (Elazığ/Sürsürü Mahallesi)

11- Zülküf Aydın (Elazığ/Sürsürü Mahallesi)

12- Azize Çelik (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi/Aykent Apartmanı)

13- Cengiz Çelik (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi/Aykent Apartmanı)

14- Fethi Ahmet Çelik (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi/Aykent Apartmanı)

15- Muhammet Faruk Çelik (Elazığ/Mustafa Paşa Mahallesi/Aykent Apartmanı)

 

 

 

Deprem sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirenler:

 

1- Mehmet Çetin (42) (Adıyaman/Gerger)

2- Ramazan İnce (Kahramanmaraş/Dulkadiroğlu)

 

 

Tehdit, siyaset, eleştirenlere hainlik damgası

 

Elazığ’da yaşanan 6.8’lik deprem sonrası 20 yıldan beri toplanan deprem vergisine karşın, etkili bir önlem alma çabasının görülmemesi eleştirilerine iktidar çevrelerinden tehditler yağdırıldı.

Deprem paralarının ne olduğunu soranları hainlikle suçlayanlar olduğu gibi kendilerine şeyh süsü veren bazı profesör unvanlı kişilerin de ‘çocuk evliliklerine izin verilmediği için deprem oldu’ savları ortalığa yayıldı.

Bazı AFAD’lılarca başka kentlerden gelen uzman arama kurtarma ekiplerine izin verilmediği görülürken, HDP ve CHP gibi partilerin göndermiş oldukları yardım malzemelerinin kentlere sokulmadığı belirlendi.

 

 

 

Bizim Anadolu / 27 Ocak 2020

 

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply