AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Dünyanın gözü ABD’de

Dünyanın gözü ABD’de

Dünyanın gözü ABD’de

Dünyanın gözü ABD seçimlerinde

Dünya basını ABD seçimlerine kilitlendi. Eee, bize ne!!

 

 

 

 

 

 

 

Déjà vu!

 

Trump: ‘Biz kazandık!’

 

Dünyanın gözü ABD seçimlerinde. Birçok dünya televizyonu kendi ülkelerinde oluyormuş gibi özel izlenceler düzenlerken, Türkiye geri kalmadı; bu arada A Haber oylar sayılırken Trump’ın kazandığını ilan etti.

 

Daha önce mektupla ve erken oy verme işlemiyle seçimin başladığı ABD’de, dün (03 Ekim 2020) oy vermek için son gündü ve ABD seçmeni Doğu’da gece yarısına yaklaşırken Alaska’nın da oy verme bürolarını kapattığında oy verme işlemi bitmiş oy sayımına başlanmıştı.

 

Bölge bölge iki adayın da ayrı ayrı başta göründüğü seçimlerde, toplama bakıldığında Joe Biden’ın Donald Trump’ı biraz geçtiği görüldü.

 

Gece yarısı kameralar önüne geçen Biden önde gittiklerini, seçimi kazanacaklarını açıklarken, Trump’ın saat 02.00’de kameralar önüne çıkacağı bildirildi. Ancak Trump saat 03.00’e doğru kameralar önüne geçebildi.

 

Sözlerine ‘Biz kazanacaktık’ diye başlayan Trump, bir anda ‘gerçekte biz kazandık’ diyerek kendini kazanan ilan etti.

 

Türk seçmeni bu söylemi bir yerlerden anımsıyordu: ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti!’

 

Trump sadece parti yandaşlarının bulunduğu kapalı bir alanda ‘oylarımızı çalıyorlar, hemen oy sayımı durdurulmalı, ben kazanmazsam Yüksek Mahkemeye gideceğim’ diye dursun, birçok eyalette henüz sonuçlar belirlenmiş değil.

 

Bu gecikmelerin nedeninin eyaletlerin oy sayma işleminde tercihlerinden kaynaklandığını bildiren gözlemciler, eyaletlerin bazılarının önce mektupları, bazılarının erken oy verenleri, bazılarının da son oy verme gününde verilen oylardan başlamalarının gecikmelere neden olduğunu haber veriyor.

 

Son duruma göre Biden 224 ile önde bulunurken, Trump şimdilik 213 delegede kaldı.

 

Amerikan seçmeni doğrudan Başkanı seçmiyor, onu seçecek delegeleri seçiyor. 270 delegeyi bulan başkan oluyor.

 

Delegelerin kimi seçeceği ise gözlemcilere göre özellikle bu seçimde pek belli olmayacak; bu, eyaletten eyalete değişebilecek.

 

Oy sayım işleminin sürdüğü 7 eyaletin alacağı sonuçlardan sonra kazananın belli olacağı, bunun da günler alacağı bildiriliyor.

 

Ancak Trump kendini şimdiden seçilmiş ilan etti.

 

Bu arada, Beyaz Saray yakınındaki işyerleri Trump yanlılarının olay çıkarmasından çekindikleri için her tarafı tahta perdelerle kapattılar.

 

Yoksa, ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ mi?’

 

 

 

Bizim Anadolu / 04 Kasım 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply