GÜNCEL HABER

 

Türkiye ve Kanada arasında diplomatik bunalım

Büyükelçi Akgünay geri çağrıldı


HABER MERKEZİ- Türkiye Büyükelçi Rafet Akgünay'ı ivedi koduyla geri çağırdı. Kanada'nın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımayı sürdürmesi ve son olarak Kanadalı bakanların Ermeni lobisinin düzenlediği 'soykırımı anma gecesi'ne katılması Türkiye ile Kanada arasında bunalım doğurdu.

1915 olaylarını 2004'ten bu yana 'soykırım' olarak tanıyan Kanada ile Türkiye arasında diplomatik bunalım ortaya çıktı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Türkiye'nin Ottava Büyükelçisi Rafet Akgünay'ın kapsamlı değerlendirmelerde bulunmak üzere Ankara'ya çağrıldığını belirtti.

Türkiye ile Kanada arasında bunalıma neden olan gelişmelerde bardağı taşıran son damla, Ermeni lobisinin düzenlediği 'Soykırımı Anma Gecesi' oldu. Türkiye'nin tüm uyarılarına karşın geceye Kanada hükümetinden bakanlar katılırken, Başbakan Stephen Harper da bir ileti gönderdi. Göçmenlik ve Yurttaşlık Bakanı Jason Kenney ise gecede yaptığı konuşmada,1915 olaylarını kastederek, "bu olaylar, etnik ve dini düşmanlığın, insanlığa karşı korkunç suçlara dönüştüğünü, hem bize, hem de gelecek kuşaklara gösteriyor" dedi.

'Soykırımı Anma Gecesi'nin Kanada Meclisinin 1915'teki savaş koşullarını 'soykırım' olarak resmen tanımasının beşinci yılına denk gelmesi dikkat çekti. Türkiye'ye geri çağrılan Büyükelçi Rafet Akgünay'ın ne kadar süre için ülkeye çağrıldığı konusunda herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türkiye ve Ermenistan, İsviçre'nin arabuluculuğunda, ikili ilişkilerini normalleştirmek; iyi komşuluk ve karşılıklı saygı çerçevesinde geliştirmek ve böylece tüm bölgede barış, güvenlik ve istikrarı ileri götürmek amacıyla yoğun çaba göstermektedirler" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında devamla şöyle denildi: "İki taraf, bu süreçte somut ilerleme ve karşılıklı anlayış sağlamış ve ikili ilişkilerinin her iki tarafı da tatmin edecek şekilde normalizasyonu için kapsamlı bir çerçeve üzerinde mutabık kalmışlardır. Bu çerçevede, bir yol haritası belirlenmiştir. Üzerinde mutabık kalınan bu zemin, devam eden bu süreç için olumlu bir perspektif sağlamaktadır."


Nisan 2009