AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » ‘Zeytin Dalı’ 5. gününde

‘Zeytin Dalı’ 5. gününde

‘Zeytin Dalı’ 5. gününde

‘Zeytin Dalı’ harekâtı 5. gününde

TSK’nin Afrin’e yönelik başlattığı ‘Zeytin Dalı’ harekâtında beşinci güne girildi.

 

 

 

 

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Özgür Suriye Ordusu ile Afrin’e yönelik yürüttüğü ‘Zeytin Dalı’ harekâtı beşinci gününe girdi.

Afrin’de dumanlar.

 

TSK YPG hedeflerini gece saatlerinde Hatay’dan atılan roketatarlarla vurdu.

TSK’nin top atışları ile havadan destek verdiği operasyonda kara harekâtını ise ÖSO güçleri ve Özel Kuvvetler yürütüyor.

Operasyonun dördüncü gününde Üsteğmen Oğuz Kaan Usta (30) şehit oldu. Antalya’da bir okulda İngilizce öğretmeni olan eşi Saide Üstüner Usta’ya acı haber verildi. Şehit Üsteğmen Usta’nın anne ve babasının Ankara’da oturduğu kaydedildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, acı haberi Twitter hesabından, “Vatanımızın bekası için Afrin’de ‘Zeytin Dalı Harekatı’na katılan hemşehrim Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta’yı şehit verdik. Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız. Terörün kökünü kazıyana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Milletimizin başı sağolsun.” yazısı ile paylaştı.

 

Afrin çatışmasında şehit oldu.

 

Afrin’den bir acı haber daha…

 

Genel Kurmay açıklama yaptı

Genelkurmay Başkanlığı’ndan şehit olan Üsteğmen Oğuz Kaan Usta (30) ile ilgili açıklama yapıldı. Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında 23 Ocak 2018 tarihinde Ömer Uşağı Kuzeyi / Suriye bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır dileriz.”

Afrin Hatay sınırında.

 

Üçüncü şehit haberi geldi

‘Zeytin Dalı Harekâtı’nın 4’üncü gününde, Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı şehit oldu. Evli olan 25 yaşındaki Uzman Çavuş Muratdağı’nın Kayseri’deki yakınları acı haberi askeri yetkililerden alıp, göz yaşına boğuldu.

‘Zeytin Dalı Harekâtı’ kapsamında Kayseri 1. Komando Tugayı emrinde görevli Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı, Afrin yakınlarında teröristlerle çıkan çatışmada yaralandı. Hastaneye kaldırılan Uzman Çavuş Muratdağı, doktorların tüm uğraşlarına karşın kurtarılamayarak şehit oldu. Uzman Çavuş Muratdağı’nın acı haberi, Kayseri’nin merkez Kocasinan ilçesine bağlı Bozantı Caddesi’ndeki Evren Apartmanı’nda oturan, 6 ay önce evlendiği eşi Birgül Muratdağı’na askeri yetkililer tarafından, sağlık ekipleri eşliğinde verildi. Acı haberi alan Birgül Muratdağı gözyaşı döktü. Şehit evinin bulunduğu apartmana Türk bayrağı asıldı.

Tanklar sınıra…

 

Acı haber, Beşparmak Mahallesi’nde oturan anne Sibel Muratdağı’na da yine askeri yetkililerce, sağlık ekipleri eşliğinde verildi. Anne Sibel Muratdağı, oğlunun şehadet haberi ile sinir krizi geçirdi. Şehit annesi, 112 ekibinin ilk müdahalesinin ardından cankurtaranla Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Şehit Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı’nın Bozantı Caddesi Evren Apartmanı 6’ncı kattaki evine 1’inci Komando Tugayı’ndan bir grup silah arkadaşı da geldi. Kayseri Müftüsü Şahin Güven de şehidin evine gelerek, dua okudu.

Şehit Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı’nın Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu, babasını küçükken yitirdiği öğrenildi.

 

TSK’den açıklama geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de şehitle ilgili açıklama yayınladı. Açıklama şöyle:

“Şehit Piyade Uzman Çvş. Mehmet Muratdağı (2015-3591), 20 Kasım 1993 tarihinde Yozgat ili Boğazlıyan ilçesinde doğmuştur. 21.07.2015- 08.11.2015 tarihleri arasında, Dağ Komando Okulu ve EM Dağ Komando Okulu 2’nci Kurs Tb. 2’nci Kurs Bl.K.lığı (Eğirdir/ISPARTA) emrinde eğitimini tamamlamasına müteakip, 09.11.2015 tarihinde 1’inci Komd. Tug. 2’nci Komd. Bl. 1’inci Komd. Kolu 1’inci Komd. Mnv. Unsuru emrine hücum Elemanı olarak atanmıştır. Şehit Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı (2015-3591), evli olup, çocuğu yoktur.”

 

‘Zırh delici toplar’ kullanılıyor

Hassa sınırının sıfır noktasına konuşlanan Türk tankları, YPG mevzilerini ‘zırh delici toplar’ ile vuruyor. Çok sayıda tank ise cephane, yakıt ve askeri malzeme ikmali için geri döndü. Sınır karakoluna yakın yerde, sabah saatlerinde konuşlanan ‘M60T’ tanklarının yanında, çok sayıda kullanılmış ‘zırh delici’ top mermisi görüldü. Bölgede, ayrıca kollarında sarı bant olan ÖSO’ya bağlı güçler de bulunuyor. Kilis ile Hatay’dan Afrin’in iç bölgelerine de sevkıyat sürüyor.

 

Hatay’da güvenlik önlemleri

Öte yandan Hatay sınırında güvenlik önlemlerini artıran jandarma, gazetecilerin sınırdan birliklerin görüntülerini çekmesini engellemeye başladı.

Kilis’in Suriye sınırındaki Öncüpınar Gümrük Kapısı’ndan Afrin’e ‘zırh delici’ top sevkıyatı yapıldı. Güvenlik önlemleri alınarak Suriye’ye geçirilen topun, Afrin’in iç bölgelerindeki YPG barikatlarının yıkımında kullanılacağı belirtildi.

Afrin’deki YPG kontrolündeki bölgeden ateşlenen bir roket Hatay’ın Reyhanlı ilçesine düştü. Olayda yaşamını yitiren ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

PYD denetimindeki bölgeden atılan bir roket de Kilis’in Mücahitler Mahallesi’nde 3 katlı bir evin teras katına düştü. Düşen roket nedeniyle büyük panik yaşanırken, ilk belirlemelere göre olay yerinde ölü ya da yaralı bulunmadığı öğrenildi. Roketin isabet ettiği ev ve evin yanında bulunan araç tahrip oldu.

Bölgeye sağlık, arama kurtarma ve polis ekipleri sevk edildi.

 

Mersin’deki Suriyeliler harekâta katılmak istedi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mersin’e yerleşen yüzlerce Suriyeli, TSK’nin Afrin harekâtına gönüllü katılmak için merkez Akdeniz ilçesindeki askerlik şubesi başkanlığına başvurdu. Askerlik şubesi önünde Türk ve Suriye bayrakları açarak tekbir getiren Suriyeliler, ‘Bizi de askere gönderin’, ‘Anca beraber, kanca beraber’ diye Arapça ve Türkçe sloganlar attı.

Askerlik şubesine bir grup destekçisi ile birlikte gelen Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu Başkanı Rafi Ukla Raco ise Türk devletine ve halkına, kendilerine gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür ettiğini söyledi. Aşiret başkanları olarak Türk ordusunun Afrin’de düzenlediği operasyonu desteklediklerini kaydeden Raco, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte bölgenin teröristlerden temizleneceğini dile getirdi. Kendi çocuklarının da bu harekâta destek vermek için cephede olduğunu vurgulayan Raco, tüm Suriye halkını TSK’nin Afrin operasyonuna destek vermeye çağırdı.

 

Geçici özel güvenlik bölgesi

Hatay’ın Kırıkhan ilçesin Suriye sınırı ‘Geçici özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi. Bu bölgede gazetecilerin görüntü alması ve röportaj yapmasının yasakladığı belirtilen Kırıkhan Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Valilik Makamının 23.01.2018 tarih ve İl Yazı İşleri Müdürlüğü 3862 sayılı emirleri ile ilçemiz hudutları içerisinde bulunan Zafer Toka (Kaletepe Köyü arazisi ve yolu), Bayraktar (İncirli Köyü arazisi ve yolu), Halepli (Perişan Köyü yolları) ve Sucu (Sucu Köyü yolları) bölgelerinde 24 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 08.00’den başlayıp 7 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 08.00’de bitecek şekilde (15 gün süre ile) Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiş olup 24 Ocak/7 Şubat 2018 tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen yerlerde yerleşik olan vatandaşlarımız haricinde basın mensuplarının görüntü almaları, röportaj ve yayın yapmaları ile her türlü araç ve insan girişi kolluk makamlarınca verilen izinler dışında yasaklanmıştır.”

 

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov.

 

Mersin’de gözaltı

Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri ‘Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili toplumsal paylaşım ortamlarında gerçek dışı paylaşımlar ve terör örgütlerinin propagandasını yapanlara yönelik çalışma başlattı. Ekipler tarafından çeşitli adreslere düzenlenen operasyonlarda, toplumsal paylaşım ortamlarında ‘terör propagandası’ yaptığı öne sürülen 5 kişi, gözaltına alındı.

 

Urfa’da 8 kişiye gözaltı

Şanlıurfa’da toplumsal paylaşım hesaplarından ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ ile ilgili yaptıkları paylaşımlarla terör örgütü propagandası yaptıkları ileri sürülen 8 kişi, polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı.

 

“260 terörist etkisiz hale getirildi”

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “En az 260 terörist etkisiz hale getirildi” denildi.

TSK yaptığı açıklama şöyle:

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 20 Ocak 2018 saat 17:00’den itibaren başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde devam etmektedir.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

 

 

Bizim Anadolu / 24 Ocak 2018

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share