Press "Enter" to skip to content

Zekeriya Öz yakalanacak

Zekeriya Öz yakalanacak

Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davalarını başlatan eski savcı Zekeriya Öz’e yakalama kararı çıkarıldı.


Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında tutuklanma istemiyle yakalama kararı çıkarılması için Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

 

Eski savcı Zekeriya Öz için yakalama kararı.
Eski savcı Zekeriya Öz için yakalama kararı.

 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, HSYK’nin bugün aldığı karar doğrultusunda, eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklanma talebiyle yakalama kararı çıkarılması için Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Başsavcılık, eski savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Yüzgeç ve Celal Kara hakkında tutuklama talepli “yakalama emri” çıkarılmasını istedi.

Suçları örgüt kurmak

Başsavcılık tarafından mahkemeye gönderilen ilgili yazıda, şüphelilerin Twitter hesaplarına ait ekran görüntüleri, tanık bildirimleri ve HSYK’nin yolladığı soruşturma dosyası kanıt olarak gösterildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelilerin dosya içerisinde yer alan eylem ve davranışlarından, kanıtları yok etme, gizleme ve değiştirme konusunda güçlü kuşkularının bulunması gözönüne alınarak, “tutuklanma” talepli yakalama emri düzenlenmesini istedi.

Zamanın Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kumpas davalarını yürüten savcı Öz’ü kollamış, kendi özel zırhlı aracını göndermişti.

Zekeriya Öz’ün yakalanma kararının ardından toplumsal paylaşım ortamı karıştı.

İşte bazı tepkiler:

oz-01_1

oz-02_1

oz-03_1

oz-04_1

oz-05_1

oz-06_1

oz-07_1

oz-08_1

oz-09_1

oz-10_1

oz-11_1

Bizim Anadolu / 10 Ağustos 2015

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...