Press "Enter" to skip to content

Yönetmen Werner Volkmer sonsuzluğa göçtü

Alman kökenli Kanadalı belgesel film yönetmeni Werner Volkmer Montreal’de yaşama gözlerini yumdu.

 

 

Sinemacı Werner Volkmer’in Batıya Bak filmi Montreal Türk Filmleri Şenliği’nde gösterilmişti.

Almanya’nın Haan kentinde 1944 yılında doğan yönetmen Werner Volkmer, 12 Haziran 2020 tarihinde Montreal’de yaşama gözlerini kapadı.

Yaşamı boyunca çağından sorumlu bir birey ve sanatçı olarak toplumsal sorunlara eğilen ve yapıtlarında hep insanı işleyen Volkmer’in çalışmaları Kanada’da ve dünyada çeşitli ödüllere layık görüldü.

Kanada’da 1986-1989 yılları arasında yoğun olarak yaşanan Türk göçmen sorunlarını da ayrıntılı işleyen belgesel yapımcısı Yönetmen Werner Volkmer, daha iyi bir yaşam için yurtlarını terk eden Türk göçmenlerini Türkiye’deki köylerinden itibaren izleyip Kanada’da kamunun gözleri önüne sermişti.

1990 yılı yapımı olan ‘Batıya Bak’ filmi gösterime girdiğinde gerçekçi anlatımıyla kamuoyunda beğenilirken, birçok ödüle de layık görülmüştü.

 

Werner Volkmer Batıya Bak filminin çekimi sırasında Türkiye’de (ortada oturan.).

Türklerin Kanada’ya göçünün 25. yılına rastlayan 2012 yılında Bizim Anadolu’nun düzenlemiş olduğu Montreal Türk Filmleri Şenliği’nde gösterilen Werner Volkmer’in ‘Batıya Bak’ filmi geniş bir beğeni almış, olayın ve filmin kahramanları yirmi beş yıl sonra anılarını paylaşmışlardı.

Yönetmen Werner Volkmer gazetemizin düzenlediği bir Montreal Türk Kültür Günleri’nde Genel Yayın Yönetmenimiz Ömer Özen’le birlikte.

Koronavirüsü salgını dolayısıyla herhangi kamusal tören düzenlenmezken, dileyenlerin Volkmer’in anısına Sınırsız Doktorlar örgütüne bağışta bulunmaları istendi.

Werner Volkmer Montreal’de toprağa verildi.

 

Bizim Anadolu / 5 Ağustos 2020

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...