Press "Enter" to skip to content

Yeni Yıl Yeni İdeolojiler

21. yüzyılın 23. yeni yılına hoş gelidin derken, arkadaşlarımın ve tüm insanlığın yeni yılını kutluyor, sağlıkla yeni heyecan ve coşku bütününde yeni ideolojisiyi ivmelendirelim diyorum.

Evet; 21. YY kendi ideolojisini oluşturmalı, “Cennetin izdüşümü” gezegenimiz insanları için.

Çünkü 20. YY ideolojileri yorgun, argın ve birbirleriyle dargın, bu bağlamda ille de barış, barış ve de yine barış; inançlara, düşüncelere saygı boyutunda…

Nasıl ki her yanlışın içinde bir doğru, her doğrunun içinde bir yanlış var; bunları bulup evrensel yanlış ve doğruya ulaşacağız. Yalnız Nazizm, faşizmin ve de tek adam despotizmi; mutlak monarşizmin içinde doğru ve yanlışı aramayacağız, çünkü bu üç illet külliyen yanlış.

İdeolojilerin içindeki Özal’ın “Dört eğilim” sloganıyla örtüştürmemek gerek. Çünkü orada dört eğilim yok “serbest piyasa ekonomisiyle” sermayeye eğilim vardır ve bu da asla yeni bir küresel ideoloji değil, yeni bir kapitalizm menüsüdür.

Kesinlikle 23. YY’in yeni bir siyasal iklime gereksinimi vardır.

Kesin İlber Ortaylı hocamız, önce vücut dilini, sonra da kendi diliyle, “İnsanların farklı düşünce demokrasilerine ve özgürlüklerine set çekemezsiniz, tek tip düşün kolektivizmi diye bir şey yoktur, farklı düşüncelerin farklı ideolojiler yaratması kaçınılmazdır ve düşünselliğin rengidir.”

İyi de hocam, ben demiyorum ki ideolojileri tek ideolojiye indirgeyelim, her ideoloji “illet ideolojilerinden soyut” evrensel yanlış ve doğruları esas alarak, ideolojilerdeki katı yapılardan kendilerini kurtarabilir ve “Evrensel Barı adına” inandırıcılığı yaygınlaştırabilir…

Bunun sancısı siyasilerde, akademisyenlerde olmalı ki, ‘Volkan Konak’ın “Herkesin Bir Derdi Var, Durur İçerisinde!” dediği gibi, “Herkesin Bir yenisi Var, Durur İçerisinde!” dürtüsü ile “Yeni Dünya Düzeni” kurgulamaya çalışmaktadırlar. Ben ise yenileme değil, yineleme olan bu argümanın yerine yenileme adına “21. YY kendi ideolojilerini yaratmalıdır diyorum.

Ben de ailemle yeni-yeni yenilikler adına “Yeni Yılı” kutlayacağım; sizin de yeni yılınızı kutluyor, sağlık ve başarı bütününde saygı ve sevgilerimle nice nitel yıllar diliyorum…

evesbere@mynet.com

Önceki yazıları»

Şevket ÇORBACIOĞLU / Bizim Anadolu / 31 Aralık 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...