Press "Enter" to skip to content

Yeni TC Kimlik Kartı başvurusu başlıyor

Yeni TC Kimlik Kartı başvurusu başlıyor

Türkiye’de Mart 2016’da dağıtımına başlanan yongalı yeni kimlik kartlarının yurtdışında verilmesine de başlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edinilen bilgilere göre 02 Nisan 2018 tarihi itibarıyla Kanada’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Temsilcilikleri yeni kimlik kartı başvurularını kabul etmeye başlıyor.

Yeni yongalı T.C. Kimlik Kartı’nın ön yüzü.

 

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları yarından (2 Nisan) itibaren kendilerine en yakın bulunan temsilciliklere başvuruda bulunabilecekler.

 

 

Yeni Kimlik Kartı başvuruları nasıl olacak?

 

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyük yurttaşların yurtdışında dış temsilciliklere doğrudan başvuru yapması gerekiyor. (Yurt içinde ise ilçe nüfus müdürlüklerine başvurulabiliyor.)

Bunun için bağlı olduğunuz en yakın başkonsolosluğa başvurmanız gerekiyor.

 

 

Kanada’daki T.C. Temsilcilikleri için imleyiniz:

http://www.bizimanadolu.com/turk-temsilcilikleri/

 

 

Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı için görüşme tarihi nasıl alınacak?

 

Yurtdışında yaşayanlar herhangi bir görüşme tarihi almak zorunda değil. Doğrudan yurtdışı temsilciliklerine giderek başvurularını yapmaları yeterlidir. Ancak hızlı işlem yapmak için söz konusu temsilciliklerin bilgisunar (internet) öbeklerinden kendilerine en yakın konsolosluğu seçerek görüşme tarih ve saati isteyebilirler.

 

 

Başvuru için neler gerekiyor?

 

Son altı ay içinde çekilmiş 1 adet 50 mm x 60 mm (Çene ile başın üst sınırı arası 31-36 mm arasında olması gerekiyor) boyutunda biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukatlık kimlik kartı ya da basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

Biyometrik fotoğraf ölçüleri: 50 mm x 60 mm ya da 50 mm x 70 mm.

 

 

Fotoğrafların bilgisayar çıktısı olmayıp özgün fotoğraf kâğıdına basılı olması gerekiyor. (Önemli not: Kanada’da genelde fotoğrafçılar biyometrik fotoğraf çekmekte uzmandırlar. Çünkü belirli ölçüleri vardır. Eczaneler bu konuda bilgili olmadıkları gibi yeterli donanıma da sahip değildirler. Türkiye’deki okurlarımız için: Evet, Kanada’da eczanelerde kimlik fotoğrafı çekiliyor.)

Başvuru sırasında kimlik bilgileri denetlenecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir örneği verilecek.

Kapalı bir zarfta 6 basamaklı bir Kişisel Kimlik Numarası (PIN) (şifre) verilecek.

Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. Kişisel Kimlik Numarası kimlik kartı teslim edilinceye kadar etkin olmayacak. KKN’ler konsolosluklarda bulunan konuyla ilgili bölümlerde değiştirilebilecek.

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. İstenilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak.

 

 

Yeni yongalı Kimlik Kartının arka yüzü.

 

 

 

Yeni Kimlikler Ne Zaman Teslim Edilecek?

 

Yongalı yeni kimlik kartlarınız, işlemlerden yaklaşık 15 – 20 gün sonra aynı konsolosluğa gönderilecek. Yurtdışında yaşayan kişilerin kimlik kartları konsolosluklarda teslim edilecek.

Yeni kimlik kartlarınızı Konsolosluklardan teslim alabilir ya da gerekli belgeleri doldurarak, adresinizin yazılmış olduğu ve ödenmiş (pre-paid / pré-payé) etiketi ya da pulu yapıştırılmış, izleme numaralı iade zarfı göndererek, mektupla da alabilirsiniz.

 

 

Yeni Kimlik Kartları Kaç Yıl Geçerli?

 

Kimlik kartının geçerlilik süresi on yıldır.

 

Yeni kimlik ücreti ne kadar?

 

Yeni kimlik kart ücreti yurt içi ve yurtdışı için 18.50 TL, yitirilmiş kart için ödenecek ücret 37.00 TL’dir. Kanada’da 12.00 Kanada Doları (7.00 $ kart ederi, 5.00 $ posta ederi.).

 

Geçerlilik süresi dolmadan kimlik kartı alınabilir mi?

 

Geçerlilik süresi dolmadan yeni kimlik kartı düzenlenmesi ancak kart ya da yonga üzerinde yer alan bilgilerden herhangi birinin değişmesi, kart üzerinde tahrifat, kırılma, elektronik bilgi okumayı engelleyen bir durum olması, kimlik kartı ile elektronik olarak kimlik doğrulama yapılamaması, kimlik kartının yitirilmesi ya da düzenli güvenlik değerlendirmeleri sonucunda kimlik kartının kullanılmasına engel olacak bir eksikliğin tespit edilmesi gibi haklı bir nedenle olanaklıdır.

 

 

Vize uygulanmayan ülkeler için pasaport yerine geçecek.

 

 

Yeni Kimlikler Hangi Ülkelerde Pasaport Yerine Geçecek?

 

Yongalı kimlik kartları vizesiz dolaşım olan ülkelerde pasaport yerine geçerek kolay dolaşım olanağı sağlayacaktır

 

 

 

Yongalı kimlik kartının kullanım alanları

 

Kimlik kartı ile yurttaşlar, kamu hizmetlerine güvenli bir biçimde elektronik ortamda kolay erişim sağlayacak. Böylelikle yurttaşlar, gerek kamu gerekse özel girişim hizmetlerinden daha hızlı bir biçimde yararlanacak.

Kart sahibi, kartta yer alan nitelikli elektronik sertifikası ile yasal geçerliliği olan elektronik imza işlemlerini gerçekleştirebilecek. Yurttaş, sahip olduğu kartın üzerindeki elektronik imza uygulaması sayesinde elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerde hukuksal bağlayıcılığı olan ıslak imza kullanımında olduğu gibi elektronik imzasını da atabilecek.

 

 

Önlü arkalı yeni Kimlik Kartlarının görünümü.

 

 

Ancak yurttaşların, kimlik kartı üzerindeki temaslı yongada bulunan elektronik imza özelliğini kullanmak istediğinde e-imza konusunda etkinlik gösteren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı’ndan (ESHS) elektronik imza sertifikasını kart üzerine yükletmesi gerekecek.

Ön ve arka yüzünde yer alan bölgeler ile bölgeler içerisindeki bilgileri Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standardına uygun olan kart, arka yüzündeki “MRZ” alanı ve temassız yonga içeriğindeki bilgiler sayesinde gezi belgesi olarak kullanılabilecek. Bu özellik sayesinde vize istemeyen ülkelere yapılacak yolculuklarda kart geçerli bir yolculuk belgesi olarak kullanılabilecek.

Güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecek olan kimlik kartlarıyla sahtecilikten kaynaklanan yurttaş mağduriyetlerinin büyük oranda azaltılması tasarlanıyor.

E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere bilgisunarın bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişim sağlanabilecek; böylelikle kamu kurumlarının yurttaşlara yönelik sunacakları hizmetlerde önemli ölçüde bürokrasi azaltılacak.

Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve parasal yitimler en aza inecek.

 

 

 

Bizim Anadolu / 01 Nisan 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...