Press "Enter" to skip to content

Yazarımız Engin Aşkın’ı yitirdik

Yazarımız Engin Aşkın’ı yitirdik

Gazeteci büyüğümüz Engin Aşkın, uzun süren savaşımın ardından Toronto’da aramızdan ayrıldı.

 

 

Ömer Özen 2012 yılında Engin Aşkın'ı ziyaretinde.
Ömer Özen 2012 yılında Engin Aşkın’ı ziyaretinde.

 

Engin Aşkın.
Engin Aşkın.

 

Uzun süredir kanser sayrılığı çeken gazetemiz yazarlarından Engin Aşkın, sayrılığını yenemeyerek Toronto St-Michael Hastanesi’nde 25 Mayıs günü akşam saatlerinde 83 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Sayrılığı dolayısıyla uzun süre yayın yaşamından ayrı kalan ödünsüz Atatürkçü ve bir Türkçe sevdalısı Engin Aşkın (Coşkun Zengin)’ı 1997 yılında yazmış olduğum bir yazıyla anmak istiyorum:

“Bir güzel kişioğlu Engin Aşkın. İncelikle yazılmış bir yazıda rastladım adına. O iki sözcüklük yazıtta bir dost sevecenliği yansıdı hemen. Aradım buldum; bir dost kazanmanın mutluluğuyla coştum.

Engin Aşkın 1934 Tekirdağ doğumlu, İstanbul’da yetişmiş. Ama dağlar, tepeler, ülkeler, okyanuslar aşarken kendini aşmış ve sürekli üretmiş.
1956’da ‘Şairler Yaprağı’nda başlayan serüven 1997’leri yaşarken durmaksızın sürüyor.

 

Engin Aşkın (ortada) Bizim Anadolu yazarlarından Vartan Hezaran ve Ömer Özen ile Montrealde.
Engin Aşkın (ortada) Bizim Anadolu yazarlarından Vartan Hezaran ve Ömer Özen ile Montrealde.

 

Engin Aşkın, Varlık, Yeditepe, Çağrı, Yelken, Yeni Ufuklar, Ortam, Türk Dili, Yön, Devrim, Ant gibi her biri ayrı bir değer taşıyan yazın, sanat, dil ve düşün dergilerinde şiir, inceleme ve siyasal yazılar yazmış, yayınlamış, dünya şiirlerinden çeviriler yapıp ülkemiz ekinine büyük katkılarda bulunmuş.

 

Muhammed Ali Toronto'ya boks için geldiğinde gazetecilerden fellik fellik kaçarken, Engin Aşkın'ın Türk olduğunu duyunca özel olarak odasına çağırmış ve söyleşi vermişti.
Muhammed Ali Toronto’ya boks için geldiğinde gazetecilerden fellik fellik kaçarken, Engin Aşkın’ın Türk olduğunu duyunca özel olarak odasına çağırmış ve söyleşi vermişti.

 

2012 yılındaki ziyaretinde arkadaşımız Celal Uçar ile birlikte.
2012 yılındaki ziyarette arkadaşımız Celal Uçar ile birlikte.

 

 

Engin Aşkın.
Engin Aşkın.

1965 yılında Kanada illerine ayak basan Engin Aşkın, o tarihten geçtiğimiz yıla kadar Milliyet’in Kanada muhabirliğini yapmış, bu arada BBC ve Almanya’nın Sesi Radyosu’na da aynı hizmetleri vermiş.

 

Kapalı Mutluluk.
Kapalı Mutluluk.

Bilinçli bir Atatürkçü olan Engin Aşkın, 1962 yılında Ataç Yayınları’ndan ‘Kapalı Mutluluk’ adıyla çıkardığı Dünya Şiiri Antolojisinde gerçek adı Coşkun Zengin imzasını kullanmış; ancak 1965’ten bu yana Engin Aşkın adıyla tanınmış.

Gazetecilik görevini daha sonra Cumhuriyet’te sürdüren Engin Aşkın, bundan böyle yazılarıyla Bizim Anadolu’da olacak. Yayınlanmaya hazır son üç yılın ürünü ‘Çiçekler ve Kurşunlar / Dünya Şiirinden Seçmeler’, kendi şiirlerinden oluşan ‘Bir Gülün Ürküttüğü’* ve Milliyet’te çıkan yazılarından seçmeler olan ‘Kanada Yazıları’nın yazarı Engin Aşkın’ı sevgiyle esenliyoruz…”

 

 

 

Güllerin Ürküttüğü Odyssey
Güllerin Ürküttüğü Odyssey

* Bir Gülün Ürküttüğü kitap çalışması 2001 yılında Cep Kitapları’nda ‘Güllerin Ürküttüğü Odyssey’ adıyla yayınlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Tüm Yazıları»

 

 

Ömer F. Özen / Bizim Anadolu / 26 Mayıs 2017

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...