Press "Enter" to skip to content

Yandaş bakmazsan ‘hain’sin!

Yandaş basından yeni bir linç olayı

Yandaş anlayışıyla bakmazsan ‘hain’sin! – görüntü…

 

 

 

 

 

Cuma akşamı Kanal D’de yayınlanan Beyaz Şov izlencesine bağlanarak Diyarbakır’daki ölümlerden söz eden, ‘burada çocuklar, yaşlılar ölüyor, sessiz kalmayın’ diye çığlık atıp ‘insanları suskun olmamaya’ çağıran izleyici duyarlılığından sonra, yandaş yayınlar ve kalemler, Beyaz Şov’a, Beyazıt Öztürk’e ve Kanal D’ye ‘hain’ damgasını vurmaya başlamasının yankıları sürüyor.

İzlencede sesini duyurmaya çalışan ve kendini öğretmen olarak tanıtan Ayşe Çelik’in öğretmen olmadığını kanıtlamaya çalışan Milli eğitim Bakanlığı’ndan sonra, Kanal D de açıklama yayınlayarak ‘provokasyona’ (kışkırtmaya) uğradıklarını, kendilerinin her zaman devletten yana olduklarını bildirdi.

‘A. Ç. araştırılıyor’

Milli Eğitim Bakanlığı, “Beyaz Show” adlı televizyon izlencesine telefonla bağlanıp kendini öğretmen olarak tanıtan kadının öğretmen olmadığını açıkladı. Kanal D’den yapılan açıklamada ise “Kanal D olarak hem böylesi bir provokasyonun hedefi olmanın hem de akla hayale gelmeyecek senaryolarla yıpratılma gayretinin üzülerek farkındayız” denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, son günlerde “operasyonları eleştiren öğretmen” olarak gündemde olan kişi hakkında bir yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’da süren terör operasyonlarını eleştiren kişinin öğretmen olmadığı belirtilirken, kendini A.Ç. olarak tanıtan kişinin araştırıldığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli A.Ç. adında 3 öğretmenin bulunduğu belirtilen açıklamada, bu 3 öğretmen ile bire bir görüşmelerin yapıldığı aktarıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasında, ‘3 öğretmenin de durumdan rahatsızlık duyduklarını’ belirterek böyle bir izlenceye bağlanmadıklarını söylediklerini aktardı. Bakanlık yetkilileri, televizyon izlencesinde açıklama yapan kişinin Millî Eğitim Bakanlığı ile hiçbir bağlantısının bulunmadığının tespit edildiğini kaydetti.

Söz konusu izlenceye telefonla bağlanan izleyici Diyarbakır’da öğretmen olduğunu söyleyip bölgedeki sokağa çıkma yasaklarıyla yaşanan can yitimlerine değinmişti.

Kanal D de açıklama yaptı

Konuyla ilişkin bir açıklama da Kanal D’den geldi. Açıklamada, “Kanal D olarak hem böylesi bir provokasyonun hedefi olmanın hem de akla hayale gelmeyecek senaryolarla yıpratılma gayretinin üzülerek farkındayız” denildi.
Kanal D açıklamasında şunları söyledi:

“08.01.2016 tarihli Beyaz Show Programı’nda gerçekleştirilen bir telefon bağlantısına dair yaşananları kamuoyuyla paylaşma lüzumu hissettik.

Beyazıt Öztürk, 20 yıldır Kanal D ekranında herkesin çok yakından bildiği, eğlence içerikli show programı yapmaktadır. Dün gece yayından sonra, yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgiler aşağıdaki gibidir;

Kendisini Ayşe Çelik, Öğretmen olarak tanıtan kişi, konuklara ‘ünlü olmadan önce yaptığınız ve şimdi özlediğiniz neler var’, ‘hayranlarınızla başınıza gelen en tuhaf şey nedir’, ‘kendinizi eleştirirseniz neyinizi eleştirirsiniz’ sorularını sormak istediğini aktarmıştır. Ardından cep telefonundan yayına bağlanmıştır. Yayında bambaşka konuları dile getirmiş ve sonrasında da sosyal medyada gündem oluşturmuştur.

Beyazıt Öztürk, istisnasız bu ülkede herkesin sevdiği, programında asla siyasete yer vermeyen, toplumun her kesimini kucaklayan tarzına rağmen böylesi bir provokasyonun içine çekilmeye çalışılmıştır. 23 yıllık yayın tarihinde ülkemizin değerlerine ve menfaatlerine bakışı çok belirgin olup, terörün her türlüsüne karşı Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü ilke edinmiş Kanal D olarak hem böylesi bir provokasyonun hedefi olmanın hem de akla hayale gelmeyecek senaryolarla yıpratılma gayretinin üzülerek farkındayız. Doğan TV ve Kanal D ilk günden bugüne devletin yanında yer almıştır.

Altını çizerek bir kez daha belirtmek isteriz ki hiçbir suistimal ve iftira çizgimizi ve duruşumuzu değiştirmeyecektir. İyi niyetle bakan gözlerin hemen fark edebileceği bu provokasyona karşı Kanal D Yönetimi söz konusu kişiye dair tüm hukuki süreçleri işletecektir.”

 

ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/Ayşe-öğretmenin-sözleri-Beyaz-Şova-damga-vurdu.mp4 in mp4

 

 

Olaylar nasıl gelişti?

Beyaz Şov’un Cuma akşamı sunulan izlencesine Diyarbakır’dan telefonla bağlanan, adının Ayşe Çelik olduğunu ve öğretmenlik yaptığını söyleyen kişi, “Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın, yazık, insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin” demiş, izlencenin sunucusu Beyazıt Öztürk de Çelik‘in sözlerini dinledikten sonra teşekkür ederek, “Bu tür şeylerin en azından konuşulması gerek” söylemiyle stüdyoda bulunan izleyicilerden Çelik’i alkışlamasını istemişti.

İzlencenin ardından AKP’ye yakın basın-yayın Beyazıt Öztürk’ü ve kanalı hedef haline getirmişti. AKP basını, “PKK propagandası” yapıldığını savlayıp bu durumdan Beyazıt Öztürk ve Kanal D’yi sorumlu tuttu. Yandaş basın-yayın o telefon bağlantısının kurgu olduğunu savlarken, Sabah gazetesi bir adım öteye giderek RTÜK’ü göreve çağırdı. Hükümete yakın gazeteler de öğretmen olduğunu söyleyen Ayşe Çelik’in öğretmen olmadığını yazdılar.

 

Yandaş basın-yayından linç yayınları:
Sabah
Sabah

 

Star
Star

 

Akit
Akit

 

Sabah'tan RTÜK'e şikâyet...
Sabah’tan RTÜK’e şikâyet…

 

 

İzlencenin yönetici-sunucusu Beyazıt Öztürk ise cıvıltı hesabından kendisine yönelik linç olayına şöyle tepki gösterdi:

 

Beyazıt'tan tepki...
Beyazıt’tan tepki…

 

 

Güneydoğu yangın yeri…

 

Güneydoğu yangın yeri...
Güneydoğu yangın yeri…

 

Sur'da Barikatlar...
Sur’da siperler…

 

Sur'da yaşam...
Sur’da yaşam…

 

Evde yemek yerken başından vuruldu...
Evde yemek yerken başından vuruldu…

 

Son dakika… 

Beyazıt Öztürk: “Özür dilerim!”

Hükümete yakın basın-yayının Beyazıt Öztürk ve izlencesini hedef alması üzerine Kanal D Ana Haber izlencesine katılan sunucu, “Ben polis çocuğuyum” diyerek özür diledi.

 

Beyazıt Öztürk’e “terör” soruşturması

 

Ancak Beyazıt Öztürk’ün özür dilemesi ateşi söndürmeye yetmedi, Öztürk ve izlence sorumlusu hakkında “terör propagandası” savıyla soruşturma başlatıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Beyazıt Öztürk ve izlence sorumlusu hakkında “terör propagandası” savıyla soruşturma başlattı. Konuyla ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konuya ilişkin açıklama yapıldı.

“Cuma gecesi Beyaz Şov’a Ayşe Öztürk adıyla bağlanan yurttaşın Diyarbakır’da yaşanan çatışmalarla ilgili “İnsanlar ölüyor sessiz kalmayın” sözleri üzerine gündeme oturan izlenceye ilişkin bir gelişme daha yaşandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “8 Ocak 2016 tarihinde Kanal D isimli televizyon kanalında yayınlanan Beyaz Show isimli programda terör örgütü propagandası yapıldığı iddiasıyla ilgili olarak cumhuriyet başsavcılığımızca 9 Ocak tarihinde soruşturma başlatılmıştır. Program CD’si incelenmeye alınmış olup, program sorumlusu, canlı yayına bağlanan ve program sunucusu soruşturma kapsamına alınmıştır.” denildi.

 

 

Bizim Anadolu / 11 Ocak 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...