Press "Enter" to skip to content

Yabancı ekonomistler Lira’yı konuştu

Yabancı ekonomistler Lira’yı konuştu

Türk Lirası’nın (TL) Dolar karşısında son günlerde tarihsel değer yitimi yaşaması dünyanın gündemine oturdu.

 

 

 

 

 

 

Yazar ve ekonomist Mohamed A. El-Erian, Bloomberg Opinion’a yazdığı bir yazıyla konuyu değerlendirdi. El-Erian, “Türkiye hakkında aklınızda tutmanız gereken 7 şey” başlıklı yazısında döviz kurundaki dalgalanmaların, yukarı ya da aşağı yönde, gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü belirtti. El-Erian, Türkiye “ekonomisindeki dengesizliğin bir süredir var olduğunu” söyledi. Kamu sektörü bütçesindeki ve ödemeler dengesindeki borçlardan kaynaklanan dengesizliğin dışarıdan gelen parayla ve kredilerle ödenemeyecek durumda olduğunu yazdı.

El-Erian, dış piyasaların eskisinden “daha az konuksever” olduğunu söyleyerek Türkiye’ye sermaye girişlerinin artık daha az ve pahalı olacağını belirtti.

 

Bentley

 

Yatırımcıların Türkiye hakkında kuşkulu

 

El-Erian, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı Hazine ve Maliye Bakanı olarak ataması sonrası yatırımcıların merkez bankasının ekonomik gerçeklikler ışığında karar alabilecek bir konumda olup olmadığından kuşkulanmaya başladığını ifade etti.

Ekonomi yazarı El-Erian, Amerika destekli IMF’den destek almanın siyasi olarak Erdoğan’ın tercih edebileceği bir seçenek olmadığının altını çizdi. Ancak IMF’den yardım almama durumunun ekonomik açıdan ülkeyi daha kötüye götürebileceğini savundu.

Paul Krugman

 

Öte yandan Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman da Türkiye ekonomisinin son durumu hakkında yorumlarda bulundu. Krugman, daha önce yazmış olduğu Türkiye ile ilgili iki yazsını toplumsal paylaşım ortamı Twitter üzerinden yeniden paylaştı.

Krugman, “Erdoğan’ın davranışlarının nasıl Trump’ın davranışlarını yansıttığını anlatan ve Türkiye krizinin cahil otokratlar yönetimde olduğunda yaşanılabilecek türden bir şey olduğunu gösteren bir yazı yazacaktım, ancak zaten yazmışım” dedi.

 

Krugman

 

Krugman, bir sonraki paylaşımında da “Ben bunu yazdığımda Türkiye’nin Endonezya, Tayland, Arjantin türü bir krize gireceği tam olarak net değildi. Ancak şimdi durum öyle görünüyor, özellikle Erdoğan’ın bilgisizliği ile birlikte” yorumunda bulundu.

Krugman, 11 Ağustos tarihli yazısında borçlanmasını yabancı para birimiyle yapan bir ülkenin dış sermaye akışı herhangi bir nedenle kesildiğinde ve kendi para birimi değer yitirmeye başladığında, ekonomik kriz yaşayacağını vurgulayarak Türkiye’nin durumunu 90’lı yıllarda ve 2000’li yılların başında Endonezya, Malezya, Arjantin’de yaşananlara benzetti.

Krugman, böyle bir ekonomik krizin gerekli önlem siyaseti uygulanmazsa birçok kişiyi batıracak düzeyde paranın değer yitirmesiyle sonuçlanacağı belirtti. Ancak daha sonra bu durumun bir dışsatım patlamasına yol açarak, çöken ekonominin onarımını sağlayabileceğini yazdı.

 

Bentley

 

Bloomberg’in eski Türkiye Şefi Mark Bentley, TL’nin düşüşünün durması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “öfkeli konuşmalar yapmaması” önerisinde bulundu. Bentley, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “TL yüzde 6,4 düşerek 6,8 oldu. Şu anda Erdoğan’a önerilecek en iyi şey bir süre öfkeli açıklamalar yapmamasını söylemek. Bırak ekonomi bürokratları ve diplomatlar işlerini yapsınlar” dedi.

Ash

 

Gelişmekte olan ülke ekonomilerini izleyen Ekonomist Timothy Ash ise TL’nin düşüşüne çözüm önerileri getirdi. Ash, “Rahip Brunson’u serbest bırakın, önemli konumlara sorunları anlayabilecek ve çözüm getirecek doğru kişileri getirin, doğru politikaları uygulayın” dedi. Ash, Twitter üzerinden paylaştığı görüşlerinde Türkiye’nin IMF ya da doğudan yardım alması gerektiğini belirtti.

 

 

 

Bizim Anadolu / 16 Ağustos 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...