Press "Enter" to skip to content

Xalko Montreal’de gösterimde

Xalko Montreal’de gösterimde

Sami Mermer – Hind Hind Benchekroun imzalı belgesel bir film Xalko, Montreal’de gösterime çıkıyor.

 

 

 

 

 

 

Filmden bir sahne.

 

Daha önce Kaplumbağalar yaşlılıktan ölmez (Les Tortues ne meurent pas de vieillesse) ve Callshop İstanbul filmlerinden tanidığımız ikili, bu kez Sami Mermer’in doğum yeri olan Kürt köylerinden Xalko (Halko) (Gölyazı) sakinlerini konu aldığı bir belgesele imza atıyor.

Yönetmenler

 

Xalko, Sami Mermer’in doğmuş olduğu Türkçe adıyla Gölyazı köyü. Köy, Anadolu’nun ortasında Konya Cihanbeyli’ye bağlı bir köy ve araştırmalara göre sakinlerinin 1800’lerin başında bu yöreye gelip yerleştikleri düşünülüyor.

Belgesel filmde, hemen her üçüncü dünya ülkesinde benzerlerini görmüş olduğumuz, daha iyi bir yaşam sağlamak amacıyla insanların doğup büyüdükleri toprakları, bazan geçeci bir süre için, bazan temelli terk edip büyük kentlere ya da yabancı ülkelere yapılan göç konusu işleniyor.

Umarsızlık…

 

Kendisi de köyünü terk etmiş olan yönetmen Sami Mermer, ailesinden başlayarak köydeki göç olgusunu işlerken, köyde kalan kadınlar üzerinden sorunu masaya yatırıyor.

 

Ekmek…

 

Xalko

 

Köydeki ailelerin çoğunun erkekleri daha iyi bir yaşam için Batı’ya, daha çok Avrupa ülkelerine göçmüştür ve köydeki tüm işler kadınlara kalmıştır.

Köyde kalan birkaç genç ise babalarını ancak birkaç yılda bir döndüklerinde görebilmektedirler.

 

Gözümüzün önünde yaşanan ve çoğu kez göz ardı etmiş olduğumuz sorunlara parmak basan, değişik dünya film festivallerinde ödüllere layık görülen Sami Mermer – Hind Hind Benchekroun’un filmi Xalko, görülmeye değer biçimde Montreal’de yarından itibaren Cinematheque quebecoise ve Cinema du Parc’ta gösterime çıkıyor.

 

 

 

 

https://cinemaduparc.com/en/film/xalko-est-_fr

https://www.cinematheque.qc.ca/fr/programmation/projections/film/xalko-nouveaute?pid=32008

https://www.facebook.com/xalko.le.film

 

Filmden örnek:

https://vimeo.com/361817281

 

 

Bizim Anadolu / 24 Ekim 2019

 

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...