Press "Enter" to skip to content

Viyana’da Terör Saldırısı

Viyana’da terör saldırısı

Dün akşam Avusturya’nın başkenti Viyana kent merkezinde en az altı yerde eşgüdümlü olarak saldırılar oldu.

 

 

 

 

 

Viyana’da terör gecesi,

 

Viyana Polisi’nin bir terör saldırısı olduğunu belirttiği olaylar için yurttaşlardan operasyonun sağlıklı yerine getirilmesi amacıyla toplumsal paylaşım ortamlarında herhangi bir görüntü paylaşmamalarını ve evde kalmalarını istedi.

 

Saldırganlarla silahlı çatışmaya giren Viyana Güvenlik Birimlerinin, biri polis, biri saldırgan iki kişinin öldüğünü bildirirken, değişik kaynaklar ölü sayısının 12 olduğunu bildiriyor.

 

Çatışmalarda Türkçe bağrışlar duyuluyor.

 

Saldırganlar Türk mü?

 

Toplumsal paylaşım ortamlarından paylaşılan bazı güvenlik kameralarına göre bir saldırganın bir sivili öldürdüğü görülürken, başka bir görüntüde polisle çatışmaya girenlerin Türkçe konuştukları işitiliyor.

 

Çatışmalarda bir saldırgan. bir polisin öldüğü bildiriliyor.

 

BBC Türkçe’nin bildirdiğine göre ise, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın şehir merkezinde ateş açıldığı ve olayda yaralananlar olduğu açıklandı. Viyana Emniyet Müdürlüğü, saldırıda en az bir kişinin yaşamını yitirdiğini, bir saldırganın polis tarafından öldürüldüğünü ve aralarında polis memurlarının da olduğu ağır yaralılar bulunduğunu açıkladı.

 

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, olayı “iğrenç bir terör saldırısı” olarak nitelendirdi.

 

Viyana Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, saldırganların sayısının birden fazla olduğu ve uzun namlulu silahlar kullanıldığı belirtildi.

 

Açıklamada, saldırılarda altı noktanın hedef alındığı vurgulandı.

 

Avusturya kamu yayıncısı ORF’nin muhabiri, yedisi ağır olmak üzere en az 15 kişinin yaralandığını bildirdi.

 

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirerek, halen devam etmekte olduğunu ve geniş çaplı operasyon başlatıldığını söyledi.

 

Viyana Emniyet Müdürlüğü, birinci Viyana olarak adlandırılan şehir merkezine her türlü toplu taşıma seferinin durdurulduğunu açıkladı.

 

Avusturya basınında yer alan haberlerde, ilk silah seslerinin Scwedenplatz bölgesindeki bir havranın (sinagog) civarından geldiği bildirildi.

 

Olayın yaşandığı bölgeye çok sayıda polis sevk edildi.

 

 

Saldırıya karşı tepkiler

 

Türkiye: Saldırıyı şiddetle kınıyoruz

 

Saldırıya aralarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülke tepki gösterdi ve kınama yayımladı.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplumsal paylaşım ortamından yayınladığı iletide, “Terörün her türüne karşı Avusturya’nın yanındayız. Terör belasına karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığından kınama geldi.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı paylaşımda, “Fransa’dan sonra dost bir ülke saldırıya uğradı. Bu bizim Avrupa’mız. Düşmanlarımız kiminle uğraştıklarını bilmeli. Pes etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Toplumlarımızı bölmeyi amaçlayan nefrete izin vermeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

 

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ise saldırıyı kınayarak, “Avusturya ile beraberiz” dedi.

 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avusturyalı meslektaşı Sebastian Kurz’u arayarak dayanışma içinde olduğu iletisini verdi.

 

 

Bizim Anadolu / 02 Kasım 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...