Press "Enter" to skip to content

Vicdan yine yaralandı: Pınar Gültekin’e Adalet!

Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı’ya ‘haksız tahrik’ indirimi verildi. Karara tepki yağdı!

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesine ilişkin davada karar çıktı. Katil Cemal Metin Avcı için önce ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezası verildi. Ancak daha sonra mahkeme ‘haksız tahrik’ olduğuna kanaat getirerek tutuklu sanık Metin Avcı’nın cezasını 23 yıla indirdi.

Yargı Kurulu, tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar verdi.

Savunman Rezan Epözdemir, ‘Bugün burada adalet ölmüştür’ dedi.

Gültekin Ailesi’nin savunmanı Rezan Epözdemir, “Bugün burada hukuk ölmüştür, adalet ölmüştür. Bugün Muğla’da adalet ölmüştür” diyerek tepki gösterdi. Epözdemir, “Diri diri yakıyor, gömüyor, bütün delilleri değiştiriyor, kimsenin inanmadığı bir kurgu savunmaya mahkeme itibar edip haksız tahrik indirimi uyguluyor” görüşünde bulundu.

Baba Gültekin Erdoğan’a seslendi: ‘İftar yemeğine benzemez!’

Canice öldürülen Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, Tele 1 yayınında “Karşı taraf maddiyat açısından daha güçlüydü. Türkiye’de adalet yok, ölmüş. Verilen cezayı kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Cumhurbaşkanı hani bu işin takipçisi olacaktı? Bu, Dolmabahçe’de kadın cinayetlerine karşı verilen iftar yemeğine benzemez. Gelsin Muğla’da görsün, defalarca söyledik… Artık diyecek bir şey bulamıyoruz. Böyle adalet mi olur? Bir üniversite öğrencisini diri diri yakan birine 23 yıl ceza verilir mi? Ben artık isyan ediyorum, isyanım öyle büyük olacak ki 10 yıl herkes tarafından konuşulacak” diye konuştu.

Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin ise “Hak, hukuk, adalet bu değil. Adalet Bakanı’na, Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Benim kızımı diri diri yaktılar. Bütün dünya görsün, böyle olmaz. Bu cezayı kesinlikle kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ayağa kalktı

Skandal karara, toplumsal paylaşım ortamlarında tepki yağdı. Aralarına ünlü adların da olduğu yüzlerce kullanıcı, katil Metin Avcı’ya verilen ‘haksız tahrik’ indirimine çok sert tepki gösterdi. ‘Pınar Gültekin’ başlığı, Twitter’de Türkiye’de en çok konuşulanlar listesinde ilk sıralara yükseldi.

Davanın geçmişi 2020’ye uzanıyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de Akyaka Mahallesi’nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailenin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin’i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

Kuşku üzerine gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de kanıtlar ortaya konunca bir süre arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin’i bağ evinde öldürdüğünü, cansız bedenini yaktıktan sonra varille Gülağzı yakınında ormanlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.

‘Haksız tahrik’ indirimini tanımıyoruz!

İndirim kararı Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Kadınlar sokağa çıktı, Siyasiler, gazeteciler, sanatçılar ve yurttaşlar tepki gösterdi.

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Pınar Gültekin’in vahşice katledilmesine ilişkin davada çıkan kararı ve katile verilen ‘haksız tahrik’ indirimini protesto etti. Yürüyüşün ardından açıklama yapan kadınlar, Avcı’ya verilen müebbet hapis cezasının haksız tahrik indirimi uygulandığını anımsatarak, “Kadınların sokağa çıkmaması, hayatlarına dair karar vermemesi için devlet, iktidar, yargı yoluyla kadınlar hizaya çekilmek isteniyor. Sanılıyor ki bu kararlar karşısında biz kadınlar bir köşeye çekilip öldürülmeyi bekleyeceğiz! Buradan bir kez daha söylüyoruz: Kadın katilleri için verdiğiniz ödül gibi cezaları biz buradayken vermeye devam edemeyeceksiniz. Sizin bugün biz kadınlarla dalga geçer gibi, katil Cemal Metin Avcı’ya verdiğiniz 23 yıllık hapis cezasını asla tanımıyoruz. Katillere caydırıcı, cezalandırıcı, gerçek cezalar vermek zorundasınız. Bizim yaşamlarımız sizin adliye salonlarınızdan çıkan eril kararlara, kadın düşmanı cezalara kalmadı, kalmayacak. Yasta değil isyandayız, bir kişi daha eksilmeyene, kadınlar için adalet sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz” dedi.

Tepkiler

Toplumsal paylaşım ortamlarında bazı tepkiler şöyle oluştu:

Aylin Nazlıaka: Kadın kolları ailenin yanındaydık. Böylesine liyakatsiz, hukuksuz bir kararın çıkacağını beklemiyorduk. Durumun vahametini, şunu söylemek istiyorum. Katil genç bir kadını önce boğuyor, sonra bir varile koyup üzerine beton ve çimento döküyor. Bundan daha canavarca ne olabilir? Son derece can yakıcı bir karardır. Katiller açısından da son derece cesaretlendiricidir. Erkek adaletin değil gerçek adaletin geleceği günleri istiyoruz.

Ayşe Acar Başaran: Pınar Gültekin iki yıl önce üniversite okuduğu Muğla’da katil Cemal Metin Avcı tarafından katledildi. İki yıldır süren davanın her duruşmasında bu cinayete dair elde olan deliller soruşturulması gerekirken, Pınar hakkında katilin cinsiyetçi ve hedef gösteren söylemleri konuşuldu. Bir katil, mahkemede katlettiği kadına cinsiyetçi söylemlerle saldırarak, işlediği cinayeti meşrulaştırmaya çalıştı. “İstanbul Sözleşmesi’nin iptali iyi oldu” diyecek kadar iktidarın kadın politikasını bilen katil, elbette kurduğu her cümleyi hesaplayarak söyledi.

Sonuç olarak iktidarın güdümündeki erkek yargı karşısında bir katil bir kadını katletmesine gerekçeler sundu, kadının yaşam tarzından giyimine her şeye saldırarak kendini aklamaya çalıştı. Bu yolu seçmesi tesadüf değildi. Yargının, ülkedeki iktidarın kadın düşmanlığını biliyordu. Nitekim düşündüğü gibi de oldu, Pınar’ın katledilmesinin ikinci yıldönümünde katil Cemal Metin Avcı “haksız tahrik indirimi” aldı. İktidarın erkek yargısı, bir katille aynı zihniyete sahip olduğunu yine ortaya koydu.

İşte bu yüzden “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyoruz. Çünkü savunmamızda da belirttiğimiz üzere sözleşme, devlet mekanizmasını da kadına yönelik şiddete karşı önlem almaya zorluyor. İktidarın sözde yasal değişiklikleriyle kadına yönelik şiddeti önleme gibi bir niyeti olmadığı apaçık ortada. İktidar, daha çok kadın katledilsin, daha çok şiddette maruz kalsın istiyor. Çünkü ancak bu yolla saltanatını sürdürecek! Ancak şunu iyi bilin ki ne susarız, ne boyun eğeriz, ne itaat ederiz! Her yerde her koşulda mücadelemiz sürecektir. Kadınlar sizi götürecek!

AKP’li Şamil Tayyar: Yakılarak katledilen Pınar Gültekin’in katiline verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının ‘haksız tahrik’ gerekçesiyle 23 yıla indirilmesi, hukuk cinayetidir. Yazıklar olsun. Vicdanların talebi, HSK bu kararı her yönüyle incelemelidir.

Armağan Çağlayan: Pınar Gültekin nasıl bir tahrik yapmış, gerekçeli kararda göreceğiz bakalım! Hukuk da yandaş ve eril oldu!

Tarkan: Cinayete, zorbalığa, şiddete uğramış tüm kadınlar için adalet istiyoruz. Bu caniliklerin azalması için ağır, caydırıcı cezalar verilmeli. Bir kılıf ve bahane bulunup hafifletilen cezalar değil. Hukuk dediğin erkekten yana değil, adaletten, haktan yana olmalı. #PınarGültekiniçinAdalet”

Metin Solmaz: Pınar Gültekin davası herkesin davası olmalıdır. Herkesin. En azından bağırın. Sessizlik suça ortak olmaktır.

Haksız Tahrik İndirimi Nedir?

Türk Ceza Kanunu’nun 29. maddesi haksız tahriki, kişinin haksız bir fiilin kendisinde meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işlemesi halinde ceza sorumluluğunu azaltan bir ceza indirimi olarak tanımlıyor.

 

Bizim Anadolu / 22 Haziran 2022

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...