Press "Enter" to skip to content

Ve Rahip Serbest

Ve Rahip Serbest

Brunson Davası’nda karar açıklandı: 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan pastör serbest bırakıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Rahip Brunson, yoğun güvenlik önlemleri altında yargı oturumuna götürülürken.

 

Amerikalı Pastör Andrew Brunson, İzmir’de görülen davada “suç örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı ve yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakıldı.

 

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada ayrıca Brunson hakkındaki ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağı da kaldırıldı.

Brunson’un savunmanı Cem Halavurt, oturum çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, pastörün Türkiye’de kalmasını beklemediğini ve ABD’ye gideceğini düşündüğünü söyledi. Ardından akşam saatlerinde Brunson İzmir’deki evinden ayrılıp uçakla ABD’ye dönmek için havaalanının yolunu tuttu.

Serbest bırakılan Rahip Brunson akşamına kalmadı, gitti…

 

Pentagon sözcülerinden birinin Reuters Haber Ajansı’na yaptığı açıklamaya göre Pastör için askeri bir uçak önceden hazır tutuldu.

ABD Başkanı Donald Trump da yargı kararının hemen ardından toplumsal paylaşım ortamı Cıvıltı (Twitter)’dan bir ileti yayımlayarak, Brunson’un kısa bir süre içinde “ülkesine döneceğini” belirtti. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ‘bu kararın Türkiye’de yargının bağımsızlığını ortaya koyduğunu’ söyledi.

 

Holivut filmi gibi… Yargı oturumuna katılmaya hazırlanan ABD yetkilileri: ‘Haydi arkadaşlar, gidip şu işi bitirelim…’

 

Brunson Aralık 2016’da tutuklanmıştı

 

Duruşmayı, çok sayıda yerli ve yabancı basın üyesinin yanı sıra Brunson’un eşi Norine Brunson, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier, bazı yetkililer ve kilise görevlileri izledi.

Brunson, Ekim 2016’da sınırdışı edilmek üzere gözaltına alınmış ancak Aralık 2016’da Fetullah Gülen Cemaati’ne üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.

ABD’li Pastörün geçtiğimiz Temmuz ayında görülen duruşmasında tutukluluğu ev hapsine çevrilmişti.

Hazırlanan iddianamede, Brunson hakkında “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasından 20 yıla kadar olmak üzere toplamda 35 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

 

Gizli tanık her hafta kilisede haç işaretli PKK bayraklı pasta kesildiğini söylemişti.

 

Brunson dördüncü kez yargıç karşısına çıktı. Duruşmada, daha önce Brunson’un “PKK ve Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu” yönünde ifade veren bazı gizli tanıklar ifadelerini geri aldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise yargıç savcının esas hakkındaki mütalaasını istedi. Savcı, Brunson’un casusluk suçlamasından ceza almamasını isterken, adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağının da kaldırılmasını talep etti. Savcı ayrıca soruşturmanın kapsamının genişletilmesine gerek olmadığını söyledi.

A Haber Rahibin Fetö bağlantılarının deşifre edildiğini söylemişti.

 

‘Beraatimi talep ediyorum’ dedi

 

Savcının mütalaasını vermesinin ardından Brunson son savunmasını yaptı.

Brunson, “Savunmamı avukata bırakacağım. Masum bir adamım. Beraatimi talep ediyorum. Savunmamı avukatıma bırakıyorum. İsa’yı seviyorum. Türkleri seviyorum” dedi.

Yargı kurulu daha sonra duruşmaya ara verdi ve Brunson hakkındaki kararı açıkladı. Brunson, hapis cezasına çarptırılırken, bu ceza içeride yattığı süreye sayıldı ve serbest bırakıldı.

 

Donald Trump Rahip Brunson’un evine dönmekte olduğunu duyurdu.

 

Trump: Brunson’un en kısa sürede evine dönmesini umuyoruz

 

Brunson davası, son aylarda Türkiye ile ABD arasında kriz yaşanmasına neden olan konular arasında yer alıyor.

ABD Başkanı Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, bir süredir davayı yakından izliyor ve Brunson’nun serbest bırakılmasını istiyordu.

Trump, Brunson davasında kararın açıklanmasının ardından Cıvıltı (Twitter) üzerinden yayınladığı iletide, “Düşüncelerim ve dualarım Pastör Brunson’la ve kısa zamanda güvenli bir biçimde evine dönmesini umuyoruz!” dedi.

Trump, bundan sonra paylaştığı iletide de Brunson’nun “yakın zamanda evinde olacağını” söyledi.

 

ABD Başkan Yardımcısı Pence Rahip’in evine dönmekte olduğunu bildirdi.

 

Öte yandan Pence de paylaştığı iletide, “Pastör Andrew Brunson evine geliyor! Başkan Trump’ın güçlü liderliği ve milyonlarca Amerikalının kararlı duaları sayesinde, bu masum, inançlı adam yakında evine dönmüş olacak” dedi.

ABD’nin NBC News televizyonu yayımladığı haberinde, Brunson‘un serbest bırakılması karşılığında bazı ekonomik yaptırımların rahatlatılması konusunda Türkiye ile ABD arasında anlaşma sağlandığını öne sürmüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise böyle bir anlaşmadan haberleri olmadığını söylemişti.

Brunson serbest, gazetecilere dava…

 

Bu arada Brunson’un serbest bırakıldığı gün, haberini yapan Cumhuriyet Gazetesi muhabirlerine savcılıkça dava açıldı.

 

Temmuz ayındaki duruşmada Brunson bırakılmadığı için Vaşington yönetimi Türkiye’ye sert tepki göstermiş, ABD Hazine Bakanlığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘ün ABD’deki mal varlıkları ve mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirlerini dondurmuş ve Amerikan yurttaşlarının bakanlarla herhangi bir iş ve işlem yapması yasaklanmıştı.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan Brunson krizi, Türk Lirası’nın da Ağustos ayında tarihin en düşük düzeylerini görmesine neden olan etkenler arasında yer alıyor.

 

Çavuşoğlu: ‘Bizde yargı bağımsızdır…’

 

Sorular üzerine konuşan Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuş, “ABD umarım anlamıştır, baskıyla Türkiye’den netice alınmaz, bizde yargı bağımsızdır” dedi.

ABD’nin hazır tuttuğu askeri bir uçakla önce Almanya’ya inen Rahip Brunson, daha sonra ABD’ye götürüldü ve aynı gün Trump tarafından Beyaz Saray’da kabul edildi.

 

Rahip Bayaz Saray’da Trump için dua etti…

 

ABD Başkanı Trump görüşmede Türkiye’ye fidye vermeyeceklerini bildirdiklerini söylerken, Erdoğan’a da yardımlarından ötürü teşekkür etmek istediğini kaydetti.

 

Trump Erdoğan’a yardımları için teşekkür etmek zorunda kaldı…

 

 

Perinçek: ‘Amerika’nın baskılarıyla değil…’

 

 

‘Ver papazı, al papazı…’

 
 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brunson’un bırakılmasını isteyen ABD’ye rest çekmiş, Fetö önderi Fetullah Gülen’i kastederek, ‘Ver papazı, al papazı’ demişti…

 

Tepkiler…

 

Toplumsal paylaşım ortamında tepkiler

 

Gelişmeler dolayısıyla özellikle toplumsal paylaşım ortamlarında çeşitli tepkiler yer alırken, Rahip Brunson davası ve sonuçları dolayısıyla Türkiye’nin onurunun zedelendiği, yargının ise ‘ne kadar bağımsız olduğu bu örnekle çok iyi görüldü’ yorumları yapılıyor.

 

 

 

 

Bizim Anadolu / 14 Ekim 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...