AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Ve İmamoğlu Başkan!..

Ve İmamoğlu Başkan!..

Ve İmamoğlu Başkan!..

Ve İmamoğlu Başkan!..

CHP ve İYİ Parti’nin adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı.

 

 

 

 

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

 

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. İmamoğlu, mazbatasını (tutanağını) almak için Çağlayan Adliyesi’ne gitti. Adliyede, İmamoğlu’nu yurttaşlar karşıladı. Yurttaşların yoğun ilgisi dolayısıyla bir süre arabada bekleyen İmamoğlu’nun tasarlanan basın açıklaması iptal edildi. İmamoğlu, ilk açıklamasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaptı. Ekrem İmamoğlu, atanmış Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’dan görevi devraldı.

 

Binali Yıldırım.

 

AKP İBB adayı Binali Yıldırım ise mazbata töreninin ardından “Demokrasi ve hukuk işlemiş; körüklenen gerilimin gereksizliği görülmüştür. Partimiz hukuki haklarını kullanmaya devam ediyor. Son söz YSK’nındır” açıklamasını yaptı.

 

Atanmış başkandan seçilmiş başkana…

 

İlk konuşmasının ardından İmamoğlu, görev devir teslimini gerçekleştirmek üzere seçilmiş Belediye Başkanı Topbaş’tan alınıp atanan şu andaki Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yanına çıktı. Görevi İmamoğlu’na teslim eden Mevlüt Uysal, makam odasından ayrıldı.

 

Belediye önünde insan seli.

 

İmamoğlu devir teslim töreninin ardından belediye önündeki otobüse konuşma yapmak için çıktığında vatandaşlar “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganını attı.

 

İmamoğlu Saraçhane’de konuşuyor.

 

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Anlaşıldı siz diyorsunuz ki ‘az laf çok iş’. ‘Sen konuşma biz konuşalım’ diyorsunuz. Hakikaten iyi ki varsınız. Bu şehre, bu güzel insanlara barış getiriyoruz barış. Bu güzel insanlara sevgiyi getiriyoruz.

Herkesi selamlıyorum. Bu şehirde yaşayanları selamlıyorum. Türkü, Laz’ı, Kürt’ü selamlıyorum. Bu şehrin Müslümanlarını, Alevilerini, Sünnilerini, Hıristiyanlarını, Ermenilerini selamlıyorum. Bu güzel şehirde yaşayan herkesi selamlıyorum. Hoşgeldin İstanbul. Asla vazgeçmedik. Haktan hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik.

Bu şehrin vicdanından ahlak duygularından bu şehrin adalet duygusundan asla vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz.

Bu ülkenin kurucu değerlerinden vazgeçmedik. Cumhuriyetten vazgeçmedik. Mustafa Kemal Atatürk’ten vazgeçmedik.

Artık kaymak tabakası vatandaş yok. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok. Bu şehrin nimetlerini paylaşmak var! Bu şehrin ezileni olmayacak.

Kimsenin üşümesine, aç kalmasına, bu şehirde fırsat tanımayalım. Sokağınızda bugüne kadar sizi kutuplaştıran, ayrıştıran hangi unsurlar varsa, selam borcunuzun olduğunu düşündüğünüz bir hemşehriniz varsa lütfen bu kardeşiniz sizden rica ediyor. Buradan ayrıldıktan sonra onun elini sıkın, ona kucak dolusu sevgilerimi iletin.

Hata yapabilirim, ayağım tökezleyip yere düşebilirim. Benim elimden tutup beni 16 milyon insan olarak ayağa kaldırmaya var mısınız?

 

’16 milyon kazandı…’

 

Milletvekillerime, başkanvekillerime, partim CHP’ye, partimin başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, aynı şekilde İYİ Parti’ye ve Meral Akşener’e teşekkür ediyorum.

Size katılımcılık, şeffaflık, dünyanın en demokrat başkanlığını vaat ediyorum!

Görevi nasıl teslim almışsak, günü geldiğinde görevi layıkıyla teslim etmek isteriz. İhanet etmeden, bu şehri koruyarak, her şeyine sahip çıkarak emanet alıp emanet edeceğiz.

 

Belediye önünde yoğun kalabalık.

 

Yolda giderken güler yüzle, neşeli, coşkulu, umutlu, her gördüğünüze deyin ki, ‘İstanbul’a yeni bir başlangıç geldi’.

Bu hafta sonu sizlerle burada yine buluşacağız, ama sizden söz istiyorum. Bütün İstanbul’a duyurun. Herkes bir komşusunu alacak. Kadın erkek, çoluk çocuk kol kola şarkılar söylemeye var mıyız? Ama tekrar söylüyorum, herkes bir komşusunu buraya getirirken ayrımcılık yok, herkes herkesi davet edecek.

Allahım beni bayrağıma, Cumhuriyete ve Atatürk’e mahcup etme. Süreç sona erince hep birlikte bir kez daha Anıtkabir’e gideceğiz.”

 

İstanbul kazandı…

 

 

Öncesinde neler oldu?

 

 

Dilek ve Ekrem İmamoğlu mazbatayı almaya giderken.

 

İmamoğlu mazbatasını teslim aldığına ilişkin imzayı böyle attı:

 

İmzayı attı.

 

İmamoğlu’nun yanında basın danışmanı Murat Ongun bulunuyor.

 

Mazbata elde.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alması sonrasında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun, “çok mutluyum, huzurluyum, duyguluyum” derken, duygulanarak yutması dikkat çekti. Türkiye ve çocuklar büyük bir başarı elde edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu başarı topluma hizmet etmek için yola çıkanların başarısıdır. Bu başarı birlikte yaşamak isteyen milyonların başarısıdır” dedi.

 

İyi bir yönetimin ardından… Mutlu bir yorgun demokrat Kılıçdaroğlu…

 

 

Kılıçdaroğlu’ndan açıklama.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabından İmamoğlu’nu kutladı. Akşener, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoglu kardeşim, 17 gündür yapılan masa oyunlarına boyun eğmemiş ve milletimizin oyunu namus kabul edip, sonuna kadar savunmuştur. Kendisini bir kere daha tebrik ediyorum” dedi.

 

Bir kazanan da kadın: Canan Kaftancıoğlu…

 

 

“O mazbata buraya gelecek demiştim…”

 

‘O mazbata buraya…’

 

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medya hesabından mazbatanın fotoğrafını paylaştı ve “O mazbata buraya gelecek demiştim, geldi…” dedi.

 

Sevgi kazandı…

 

 

İmamoğlu Belediyede

 

İmamoğlu, görev devir teslimi için İstanbul Saraçhane’de bulunan Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasına geldi.

 

İmamoğlu Mevlüt Uysal’dan görevi devralacağını, basın üyelerine törene ilişkin fotoğraf dağıtılacağını söyledi. İmamoğlu, törenden sonra otobüsten konuşma yapacaklarını belirterek “Biz bu haftasonu bütün halkımızı davet ederek süreci anlatacağız. Cumartesi ya da Pazar herkesi biz Saraçhane’ye bekliyoruz diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

25 yılın sevinci…

 

İmamoğlu şöyle konuştu:

İmamoğlu “Bu mazbatayı 16 milyon vatandaşımız adına aldık. Toplumumuzun demokrasi mücadelesinden asla vazgeçmedik. Bu şehirde yaşayan insanlarımızın sevgi ve saygıyla oluşturdukları birlik ve beraberlikten asla vazgeçmedik. Günün sonunda İl Seçim Kurulu’nun birleştirme tutanağıyla birlikte mazbatamızı aldık. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Hizmet etmeye hızlıca başlayacağız. Belediyenin tüm alanları şeffaf biçimde halkına, insanına bugün itibariyle açılmıştır.” dedi.

 

 

İstanbul’da 25 yılın özlemi bir sevinç yaşadı yurttaşlar, kimseyi dışlamadan, sevgiyle sarıldılar…

 

 

İBB Başkanı İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu şehrin yönetimini yöneten belediyenin kapıları artık halka açılmıştır. Bir gruba ya da kesime değil 16 milyona hizmet etmeye bugünden itibaren başlamıştır”

Binaya giriş yapan İmamoğlu’nu ise çok sayıda destekçisi binan önünde karşıladığı görüldü.

Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almasının ardından İstanbul’un birçok yerinde sevinç gösterisi düzenledi. İstanbul’daki metro istasyonlarından birinde “İmamoğlu” sloganları atıldı.

 

Metro’da İmamoğlu sesleri…

 

 

Neler oldu?

 

Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nun hazırladığı ıslak imzalı tutanaklar, polis koruması eşliğinde Çağlayan’da bulunan İl Seçim Kurulu’na el teslim edildi. Tutanakların gelmesinin ardından İl Seçim Kurulu toplantıya girdi.

 

Çağlayan Adliyesi’nde CHP’li milletvekilleri ve yurttaşlar kucaklaştı.

 

İl Seçim Kurulu, birleştirme tutanağını hazırlamasının ardından CHP’li Ekrem İmamoğlu’nu mazbatasını almak üzere Çağlayan Adliyesi’ne çağırdı.

Ekrem İmamoğlu mazbatayı almak üzere Çağlayan Adliyesi’ne geldi.

 

İşte mazbata.

 

 

Süreç nasıl işledi?

 

 

Sanki amcaoğlu…

 

 

31 Mart’taki yerel seçimler geride kaldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu oldu.

Ancak AKP’nin itirazları nedeniyle sandıklar tekrar tekrar sayıldı.

Maltepe’deki sandıklarda, oyların sayımı dün gece 00.22 sularında tamamlandı. YSK’nin verilerine göre Ekrem İmamoğlu 13 bin 781 oy fark ile İBB seçimlerini önde tamamladı.

 

CHP’liler gün yirmi dört saat oy çuvallarının üzerinde nöbet tuttular.

 

Sayımların tamamlanmasının ardından Maltepe’deki sayıma ilişkin birleştirme tutanakları hazırlanmaya başladı. Seçim Kurulu, tutanaklarını hazırladı.

 

Yurttaşlar sevinçlerinden oyunlar oynadılar.

 

Tutanakları CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş paylaştı. Yarkadaş ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“İŞTE TÜRKİYE’NİN BEKLEDİĞİ O TUTANAKLAR… Maltepe İlçe Seçim Kurulu, az önce bu tutanakları hazırladı ve İstanbul İl Seçim Kurulu’na gönderdi. Şimdi telefonun başındayız ve İl Seçim Kurulu’ndan ‘Mazbatanızı almanız için sizi davet ediyoruz’ diye aramalarını bekliyoruz.”

 

İşin içine gülmece de karıştı.

 

Barış Yarkadaş, AKP ve MHP’nin itiraz ettiği Maltepe’de, Maltepe Belediye Başkanı CHP’li Ali Kılıç’ın mazbata alacağını duyurdu.

AKP Maltepe’de itiraz etti

AKP, Maltepe’de ilçe birleştirme tutanaklarının usulüne uygun düzenlenmediği gerekçesiyle İl Seçim Kurulu’na iptal başvurusunda bulundu.

 

Sevim koş!

 

Birleştirme tutanaklarının ardından İstanbul İl Seçim Kurulu’nun Ekrem İmamoğlu’na mazbata vermesi bekleniyor. Ancak, AKP İstanbul İl Başkanlığı dün İl Seçim Kuruluna başvurarak Yüksem Seçim Kurulu’na yaptıkları olağanüstü itirazın beklenmesi bu süreçte İmamoğlu’na mazbata verilmemesini talep etmişti.

 

 

Tepkiler çığ gibi

 

Berna Laçin sevincini böyle paylaştı.

 

Sanatçı Şevval Sam da kutladı.

 

 

Gazeteci Mine Kırıkkanat derinden bir ohh çekti.

 

Çizer Selçuk Erdem hemen sorununu iletti, neyse sonra da olur dedi…

 

Uğur Mumcu’nun kızı Özge sanki mazbatayı hepimiz aldık diyerek sevincini paylaştı.

 

Sanatçı Leman Sam günlerce uyumayan demokrasi emekçilerine dikkat çekti.

 

Sevinmeyenler de vardı…

 

İmamoğlu aynı akşam basket maçına gitti.

 

Tele 1’de Merdan Yanardağ gelişmeleri yorumladı.

 

Kanada’nın İstanbul Başkonsolosu da İmamoğlu’nu kutladı.

 

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş da kutladı.

 

Femen de kendi yöntemiyle destek verdi.

 

İstanbul’a güzel dilekler…

 

Ünlü oyuncu Devin Özgür Çınar ‘herkesin hayatına kimse karışamaz’ dedi…

 

Akit’e göre İmamoğlu mazbatayı almaya kasılarak gitmiş.

 

Yurttaşlar gece boyunca dans edip oynayarak sevinçlerini paylaştılar.

 

Martın sonu bahar olmuştu.

 

 

 

 

Bizim Anadolu / 19 Nisan 2019

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply