Press "Enter" to skip to content

Ünlü sunucu Halit Kıvanç yaşama veda etti

Türkiye televizyonculuğunun ünlü yüzü sunucu Halit Kıvanç yaşama gözlerini yumdu.

Türkiye’de maç sunuculuğu ve spor gazeteciliğinin ünlü adı Halit Kıvanç 97 yaşında yaşamını yitirdi.

Halit Kıvanç’ın yaşamını yitirdiğini oğlu ünlü yazar-gazeteci-yayıncı Ümit Kıvanç, toplumsal paylaşım ortamlarından bildirdi.

Bir dönemin kapandığını duyumsatan Halit Kıvanç kimdi?

1925 İstanbul doğumlu Halit Kıvanç, orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yaptı. Çalışkan bir öğrenci olan Kıvanç, öğrencilik yıllarında Akbaba ve Şut dergilerinde yazı yazmaya başladı. 3 aylık kısa bir süre bugün Batman’ın bir ilçesi olan Siirt-Kozluk’ta yargıçlık görevinde bulundu. Kıvanç, 1944’ten itibaren İstanbul Ekspres, Son Saat, Tan, Milliyet, Yeni İstanbul, Tercüman, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde sekreter ve yazar olarak çalıştı.

Metin Oktay, Pelle ve Beckenbauer ile.

Mesleksel yaşamı

Radyolarda 1956’dan sonra, televizyonlarda ise 1969’dan itibaren futbol maçları anlatan, magazin ve yarışma programları sunan Kıvanç, 1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı.

TRT yılları.

Halit Kıvanç, Brezilyalı efsanevi futbolcu Pele ile 17 yaşındayken röportaj yaparak tarihi bir başarıya imza attı.

BBC’de.

Bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC’de çalışan ve Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda birçok ‘ilk’e imza attı. Olimpiyatlar ve uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. Bu arada FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan ilk Türk sunucudur. 10 FIFA Dünya Kupası son karşılaşmalarını radyo ve televizyonda nakletti.

 

Yılmaz Güney ile.

Uzun yıllar TRT’de kültür-sanat, müzik eğlence programları sunan Halit Kıvanç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları’nın da vazgeçilmez sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Çocuk Şenliği’ni sunan Halit Kıvanç, geniş bir hayran kitlesine ulaştı. 1989’da yayına başlayan Susam Sokağı’nda da sunumlar yapan Halit Kıvanç, 1971’de yayınlanan ‘Maskeli Üçler’ filminde de oyuncu olarak yer almıştı. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda çok sayıda konser ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlenen tek kanallı günlerin söylence sunucusu Halit Kıvanç, NTV Yayınlarından çıkan ‘Tele Safir’ adlı kitabında Türk televizyonculuğunu yazdı.

Müşfik ve Yıldız Kenter ile BBC’de.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te düzenlenen bir jübileyle kutlayan Halit Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD gibi kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç sunuculuğuna veda etti. Bu karşılaşmada canlı yayında mikrofonunu tüm genç spikerler adına İlker Yasin’e bıraktı. Yazar, sunucu, sanat insanı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk toplumuna arı bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmalarıyla hizmet vermesinden dolayı Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi’nce ‘Kariyer’ dalında büyük ödüle değer görüldü.

Ayakta en solda Halit Kıvanç, soldan üçüncü Can Yücel.

TRT’den sonra Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri ‘Halit Kıvanç’la Ustalar’, NTV Radyo’da pazar sabahları ‘Mikrofonda Halit Kıvanç’, NTV Spor’da ise Futbol Bir Aşk’ adlı izlenceleri sundu. Koyu bir Fenerbahçeli olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV’de ‘Efsanenin 100 Yılı’ ve ‘Efsanenin Yeni Yüzyılı’ adlı söyleşileri de sundu.

Kıvanç, 2005’te Altın Koza Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Adile Naşit, Zeki Alasya ve Metin Akpınar ile.

Kıvanç, aynı zamanda anıları ve söyleşilerinin yer aldığı kitaplar kaleme aldı. 1959-2006 arasında yazdığı kitaplarından ilki ‘Ve Allah Gazeteciyi Yarattı’ (1959), sonuncusu ise ‘Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur’ (2006) adıyla okurlarla buluştu.

Plak çalışmalarına da imza atan Kıvanç, 1965-1974 yılları arasında farklı plak derlemelerinde yer aldı. Bu plaklar futbol karşılaşmalarında atılan gollerde Kıvanç’ın sunumlarını içeriyordu. Bunun yanında 1974’te ‘Kıbrıs 74’ adlı Kıbrıs Barış Harekâtı’nın anlatımını içeren bir plakta da yine Halit Kıvanç’ın sesi yer alıyordu.

Altan Erbulak, Tekin Aral ve Sezen Aksu ile.

Papa ile röportaj yapan ilk Müslüman gazeteci olarak da tarihe geçen Halit Kıvanç, o dönemi şöyle anlatmıştı: ‘Dört büyük Türk futbolcusu İtalya’da oynuyordu. Ben de İstanbul Ekspres gazetesindeyim, kalktım onlarla röportaja gittim. Onların oynadığı takım Papa’nın huzuruna çağırıldı. Ben de yanlarındayım. Korumalara rağmen Papa’nın yanına ulaştım, ‘Siz barışı amaçlayan bir lidersiniz, ikimiz de aynı Allah’a inanıyoruz, ben bir Müslüman gazeteci olarak sizin elinizi öpmek istiyorum’ dedim ve elini öptüm. Bana gümüş madalya hediye etti. Ertesi gün İtalyan gazetelerinde manşetlerdeydik, dünya tarihinde Papa’yla konuşan ilk Müslüman Türk gazeteci olarak. Türkiye’de ise yolda çevirdiler, ‘Papa’nın eli öpülür mü’ diye tepki gösterdiler.’

Ayhan Işık ile.

TFF’den başsağlığı iletisi

Yargıçlık yaptı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 97 yaşında yaşama gözlerini yuman Halit Kıvanç için başsağlığı iletisi yayımladı.

TFF’den yapılan açıklamada, ‘Türk spor yayıncılığının duayen ismi, usta spiker ve gazeteci Halit Kıvanç’ın vefat ettiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Merhum Halit Kıvanç’a Allah’tan rahmet; ailesi, sevenleri ve Türk basınına başsağlığı dileriz’ denildi.

 

Erol Evgin ile.

Açıklamada, ‘uzun yıllar boyunca maç anlatan ve programlar sunan Halit Kıvanç’ın Dünya Kupası ve olimpiyatlar başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyonda görev aldığı ve Türk sporuna değerli katkılarda bulunduğu’ belirtildi.

Fecri Ebicioğlu, Füsun Önal, Bilgen Bengü, Nilüfer ile.

Halit Kıvanç’ın yazdığı kitaplar:

Ve Allah Gazeteciyi Yarattı

Kazulet Hanımın Minisi. (Altan Erbulak’la birlikte)

Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat

Beckenbauer Futbol Okulu

Gülmece Güldürmece.

Ve Karşınızda Halit Kıvanç

Gelin Yarışalım

Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra

Gool Diye Diye

Hadi Anlat Bakalım Anılar 1

Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen’le söyleşiyor

Çok Affedersiniz Ama…

Telesafir

Telesafir Bizde TV Böyle Başladı

Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930’dan 2002’ye

Futbol! Bir Aşk… İletişim Yayınları

Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur: Müjdat Gezen Kitabı

Halit Kıvanç hakkında yazılmış kitaplar:

Bir Koltukta Kaç Karpuz: Halit Kıvanç Kitabı. Yazan: Aydın Engin

Bazı ünlülerden başsağlığı iletileri

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yayımladığı başsağlığı iletisinde, ‘Radyo ve televizyon tarihimizin kıymetli bir sunucusunu ve gazetecisini kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Halit Kıvanç’a Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum’ ifadelerine yer verdi.

Yazar-gazeteci-yayıncı Ümit Kıvanç babasının yaşama gözlerini yummasını toplumsal paylaşım ortamından şöyle duyurdu: ‘Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, aynı mezarlığa defnedilecek’.

Halit Kıvanç’ın yaşamından kesitler

Eşref Kolçak ile.
Sadri Alışık.
Eşi Bubin ile.
Eşi Bubin ve oğlu Ümit Kıvanç ile.
Gençlik başımda duman.
Orhan Boran, Halit Kıvanç ve Erkan Yolaç.
Orhan Kemal , Halit Kıvanç ve Haldun Taner.
Zeki Müren ile.
Hadi, eyvallah!..

 

Bizim Anadolu / 26 Ekim 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...