Press "Enter" to skip to content

Umut Oran: “Tüm ülkeler teröre karşı tek ses olmalı”

Umut Oran: “Türkiye dahil tüm ülkeler teröre karşı tek ses olmalı”

Umut Oran ​​Sosyalist Enternasyonal’dan seslendi: “Türkiye dahil tüm ülkeler teröre karşı tek ses olmalı”

ANKARA – Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran Suruç’ta bombalı saldırı ve Adıyaman’da uzman onbaşı Müsellim Ünal’ın şehit edilmesiyle ilgili olarak SE adına terörü lanetleyen bir açıklama yaptı. Umut Oran, “Tüm uluslararası kuruluşları ve Türkiye de dahil olmak üzere bölge devletlerinin tamamını terör karşısında tek ses olmaya davet ediyoruz. Sosyalist Enternasyonal olarak amacı ne olursa olsun, masum insanları katleden tüm terör saldırılarını kimden gelirse gelsin, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın tümüyle lanetliyoruz. İnsanlık terör saldırıları utancından artık sonsuza dek kurtarılmalıdır. Terör gruplarına karşı tepki de uluslararası ve çok taraflı olmalıdır” dedi.

Umut Oran konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye’de dün Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısı nedeniyle 30 vatandaşın yaşamını yitirdiğini onlarcasının da yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Bu patlamanın şokunu yaşarken Adıyaman’da da terör örgütünün Uzman Onbaşı Müsellim Ünal’ı şehit etmesi ise acımızı tarifsiz kılmıştır. Yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

Yetkililer Suruç’taki patlamanın terör saldırısından kaynaklandığını açıkladılar. Patlamanın IŞİD saldırısı nedeniyle gerçekleştiği belirtilmektedir.

Tüm uluslararası kuruluşları ve Türkiye de dahil olmak üzere bölge devletlerinin tamamını terör karşısında tek ses olmaya davet ediyoruz. Sosyalist Enternasyonal olarak amacı ne olursa olsun, masum insanları katleden tüm terör saldırılarını kimden gelirse gelsin, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın tümüyle lanetliyoruz. İnsanlık terör saldırıları utancından artık sonsuza dek kurtarılmalıdır.

Suruç saldırısının ardından terörizmle mücadele konusunun yeniden Sosyalist Enternasyonal’in gündemine alınması için SE Başkanı Yorgo Papandreu ve SE Genel Sekreteri Luis Ayala ile bugün Yunanistan’da üçlü toplantı yapacağız.

Öte yandan Sosyalist Enternasyonal’in Temmuz ayı başında NewYork’ta yapılan Konsey toplantısı sırasında yayınlanan bildiride yer alan ve terörizme karşı tepkinin çok taraflı ve uluslararası olması gerektiği çağrımızı da yeniden anımsatmak isterim:

“Dünyanın terörizme karşı koordineli bir harekete, gelişme sorunlarının merkezine insan haklarının yerleştirilmesine ihtiyacı bulunmaktadır… Irak ve Suriye’de varlığını duyduğumuz IŞİD olarak bilinen terörist gruba karşı yapılan mücadele hakkındaki raporlar, bu ülkelerin ön saflardaki mücadelesinde uluslararası toplumun artan bir desteği için çağrıda bulunmaktadır. Birçok konuşmacı terörizm ve şiddet karşısında Enternasyonalimizin değerlerini sürdürme ve savunma ve güvenlik arayışında demokrasi ve özgürlükleri terk etmeme gereğinin altını çizmiştir… Dünyada terörist grupların Orta Doğu, Kuzey Afrika, Sahel ve diğer bölgelerde uluslararası sınırları dikkate almadan faaliyette olması nedeniyle, bu gruplara olan tepki de uluslararası ve çok taraflı olmalıdır.”

 
Bizim Anadolu / 21 Temmuz 2015

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...