Press "Enter" to skip to content

Üçüncü Faz

 

Kafeler açık, çalışanlar maskeli; Vancouver’de “Yeni normal!” Fotoğraf: Bahar Çınarlı

British Columbia eyaletinden güzel haber! Açılmanın 2. fazı başarılı gitti, enfeksiyon hızı düşüktü. Gelecek hafta 3. faza giriyoruz.

Açılma planını hatırlayalım:

1. Faz: (Mart ortası-Mayıs ortası) Kovid-19 yayılımını önlemek için yalnızca mecburi seyahatler, sosyal mesafe ve iş yerlerinin kapatılması;

2. Faz (Mayıs sonrası) Sadece mecburi seyahatler, sosyal mesafe, bir çok iş yerinin kontrollü açılması;

3. Faz (Haziran-Eylül) Kanada dışı değil ama, Kanada içi keyfi seyahat onaylanıyor. Bazılarında gece kalınabilinecek kamp sahaları dahil olmak üzere parklar açılacak. Daha fazla işyeri açılacak. Bunların arasında oteller ve film endüstrisi de var. Film endüstrisi Temmuz sonuna kadar sadece Kanada yapımları için açık. Bu endüstriyi en çok kullananlar Amerikalılar. Ancak sınırın en az Temmuz sonuna kadar kapalı kalması karalaştırıldı. Sinema salonları ve senfoni orkestrası açılacak, ama büyük konserler yine yapılmayacak. Bir kısmı sanal olmak üzere, üniversite eğitimi açılacak. Anaokulları ve orta öğretim kısmen açılacak.

4. Faz: Uluslararası turizm, konser ve konferanslar gibi büyük toplantılara izin verilecek. Dördüncü faza girebilme virüsün buradaki ve dünyadaki durumuna bağlı.

Yüzde 90’ı hizmet sektöründe olmak üzere, Şubat’tan beri eyalette 314 000 kişi işini kaybetti. Çoğunluğu gençlerin olduğu az gelirliler en çok etkilenenler oldu.

 

bc.notreanatolie@gmail.com

 

Önceki Görseller»

 

Bahar Çınarlı / Bizim Anadolu / 22 Haziran 2020

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...