Press "Enter" to skip to content

‘Tutku derecesinde aşırı sevgi’ indirimi

Kadın cinayetine ‘tutku derecesinde aşırı sevgi’ indirimi

Evlilik önerisini reddettiği için TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ı 16 yerinden bıçaklayarak öldüren Orhan Munis’e skandal bir ceza indirimi yapıldı.

 

 

 

 
Olay, Ankara’nın Yenimahalle’deki İbrahim Karakoç Parkı’nda 13 Eylül 2014’te olmuştu. Eşini trafik kazasında yitiren ve üç buçuk yaşında bir kızı olan TRT Sanatçısı Hatice Kaçmaz’a (33), Orhan Munis önce kendisi evlilik önerisinde bulundu. Kaçmaz bu öneriyi kabul etmeyince, Orhan Munis akrabası olan iki kadını Hatice Kaçmaz’ın evine göndererek önerisini yeniden iletti.

TRT Sanatçısı Hatice Kaçmaz 'Aşırı tutku'nun kurbanı oldu.
TRT Sanatçısı Hatice Kaçmaz ‘Aşırı tutku’nun kurbanı oldu.

 

Daha önce kardeşini bıçaklayarak öldüren ve koşullu salıverilmeyle hapisten çıkan Orhan Munis, reddedilmesinin ardından mahalledeki markette alışveriş yapan Hatice Kaçmaz’ı kaçırmaya çalıştı. Ancak Kaçmaz bağırarak karşı koydu. Saldırgan Munis, Kaçmaz’ın ağzını kapatıp yerde sürükleyerek İbrahim Karakoç Parkı’na götürdü. Burada üzerinde taşıdığı bıçağı çıkaran Orhan Munis, Kaçmaz’ı 16 yerinden bıçakladı.

Olaydan sonra Orhan Munis kaçarken, Kaçmaz kaldırıldığı Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde yaşamını yitirdi. Orhan Munis ise yakalanarak adliyeye çıkarıldı ve tutuklandı.

Milliyet Gazetesi’nden Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, Mahkeme 16 Ekim’de görülen karar duruşmasında, Munis’i öldürme suçundan müebbet hapis cezası verdi. Cezada takdir ya da iyi hal indirimi uygulamayan mahkemenin tavrı olumlu bulunsa da, kararın ‘tasarlayarak öldürme’ye dayanmaması sanık Munis’i ağırlaştırılmış müebbetten, dolayısıyla 30 yılı aşkın süre kesintisiz hapis yatmaktan kurtarmış oldu.

Kararın gerekçesinde cezanın neden ‘tasarlayarak öldürme’den verilmediği sanığın ‘tutku derecesindeki aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisi’nde olmasına bağlandı.

“Sanık, maktülenin evlenme isteğini bir türlü kabul etmemesi, ayrılma düşüncesini kendisine hissettirip açıklaması sonucu içindeki tutku derecesindeki aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisi ve ruh hali üzerinde yarattığı hiddetle yanına bıçak alarak maktule ile her zaman buluştukları parka gitmiş ve o hiddetin sonucu olarak maktuleye bıçak darbelerini vurmuştur” denilen gerekçede, “Duygusal çöküntü ve hiddetin maktuledeki bıçak darbeleri sayısı ile ortaya çıktığı, hiddetin sanığın soğukkanlı düşünme ve hareket etmesini engellediği, dolayısıyla tasarlamadan söz etmenin mümkün olmadığı anlaşılmıştır” ifadeleri yer aldı.

 

Ankara'da yargıçlar var mı?
Ankara’da yargıçlar var mı?

 

 

Hatice Kaçmaz kararına tepki: Meşruiyet kazandırılıyor

Bıçaklanarak öldürülen Hatice Kaçmaz için verilen karara kadın dernekleri ve hukukçulardan tepki yağdı.

Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu, aile ile birlikte kararı temyiz edecek. Platformdan Ayşen Ece Kavas, “Bu gerekçe kör gözüne parmağım demek oluyor. Mahkeme, ‘Sevdiği için öldürdü’ dediği zaman katiller bunu kendilerinde hak olarak görecekler” sözleriyle karara tepki gösterdi.

“Kadın ikinci sınıf vatandaş…”

İstanbul Valiliği İnsan Hakları Masası Başkanı Vildan Yirmibeşoğlu, “Tasarlayarak öldürmedi” kanaatinin doğru olmadığı düşüncesinde olduğunu açıkladı. Yargıçların kararları toplumsal anlayışın bir yansıması olarak verdiğini savunan Yirmibeşoğlu, “Hâkimler, bu kararlarla bir nevi bu cinayetlere meşruiyet kazandırmış oluyorlar. Kadın erkeği benzer şekilde öldürseydi, aynı ‘Hissiyatla yapmıştır’ kararı çıkar mıydı? Bu yönde bir tane bile örnek yok. Devletin bu konuda imzaladığı uluslararası sözleşmeler doğrultusunda samimi bir mücadele yürütmesi gerekiyor. Toplumsal anlayışın değiştirilmesi gerekiyor. Referans olarak yanlış bir din anlayışı ile ele alınırsa, laikliğin yok sayıldığı bir anlayışla yorumlanırsa, kadın ikinci sınıf vatandaş gibi sunulursa ‘Hissiyatla yapılmıştır’ kararının çıkması doğaldır” değerlendirmesi yaptı.

 

'Aşırı sevgi' indirimine tepki
‘Aşırı sevgi’ indirimine tepki.

 

 

Psikolojik Danışman Selin Özkök Karacehennem ise, bir insanın bunu yapabilmesi için paranoyak olması gerektiği görüşünü savundu. “Ya benim olursun ya kara toprağın” mantığıyla 16 bıçak darbesiyle öldürmenin hiddet sayılamayacağını belirten Karacehennem, şunları söyledi:
“Öyle olsaydı ilk bıçak darbesinden sonra durur, daha fazlasını yapmazdı. Hiçbir kimse normal şartlarda kendisine ‘Hayır’ diyen bir kadını öldürmez. ‘Aşırı sevgiden dolayı reddedilmeyi hazmedemedi, çok sinirlendi’ diye bir durum söz konusu dahi olamaz. Bu vahşeti işleyen bir kişinin öfke kontrolü yoktur. Aşırı kıskançlık, kontrolsüzlük hastalık belirtisidir. Bana göre bunu yapan kişi, bir ruh hastası, tedavi olması gerekir ama bu durumda da cezai ehliyeti olmaz. Belki de hiç olmazsa bu şekilde ceza görecek. Zavallı kadın obsesif bir adam yüzünden öldüğüyle kaldı.”

 

Türkiye'de kadın olmak...
Türkiye’de kadın olmak…

 

“Cinayet nedeni olamaz”

“Kesinlikle duygusal bir çöküntünün yarattığı bir durumdur” değerlendirmesi yapan Psikolog, Evlilik ve Aile Terapisti İlkim Öz, sevdiği bir insanın canını almayı kendinde hak görmesinin normal bir insanın sevgi durumu olmadığını söyledi. Aşırı sevginin çöküntüye girmiş halinin “takıntıyla” açıklanabileceğine işaret eden Öz, “Herkes duygusal çöküntüye, depresyona girebilir ama herkes bunu yaşadı diye birilerini öldürmez. Öldürenlerin temelinde bu durumu tetikleyen kişilik bozukluğu, hastalığı gibi sebepler oluyor. Sağlıklı bir ilişkide karşı taraf bu kadar baskı altına alınmaz; gençler tüm bunlara dikkat etmeli” dedi.
 
 

 
Bizim Anadolu / 13 Kasım 2015
 
Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...