Press "Enter" to skip to content

Türkiye’nin yüreğine bomba!

Türkiye’nin yüreğine bomba!

Ankara’daki bombalı saldırıda 28 ölü 61 yaralı.

 

 

 

 
 
 
 

Ankara’da bu akşam saat 18.30 sıralarında asker araçlarının geçişi sırasında saldırı düzenlendi. Saldırı, asker hizmet araçlarının kalktığı asker lojmanlarının önünde oldu. Patlamanın şiddetiyle 4 araç yanmaya başladı. Yeni bir patlamaya karşı güvenlik güçlerince İnönü Bulvarı trafiğe kapatıldı. Patlama olan alanın çevresinde önlem alındı. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş‘un yaptığı açıklamaya göre Ankara’da 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

 

Canlı bomba Salih Necar YPG'li.
Canlı bomba Salih Necar YPG’li.

Ankara’daki saldırıyı düzenleyen teröristin kimliği belirlendi

28 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı düzenleyen teröristin Kürt kökenli Suriye yurttaşı PYD/YPG militanı Salih Necar olduğu belirlendi.

Sözcü gazetesinin bildirdiğine göre Ankara’da 28 kişinin yaşamının yitirdiği patlamayı gerçekleştiren teröristin Kürt kökenli Suriye yurttaşı Salih Necar olduğu belirlendi. Bombalı aracı kullanan ve araçların üzerine sürerek patlatan terörist olay yerinde öldü. Ulaşılan kaynaklara göre terörist PKK’nin Suriye kanadı PYD/YPG militanı.
Parmak izinden ulaşıldı

Emniyet olay yeri inceleme uzmanları patlamada ölen teröristin vücut parçalarından ve parmak izinden kimliğine ulaştı.

Suriyeli mültecilerle birlikte Türkiye’ye girdiği dönemde parmak izinin alındığı bildirildi. Polis de bu kayıttan kimliğe ulaştı.

 

 

CHP milletvekilleri olay yerinde değerlendirme yaptılar.
CHP milletvekilleri olay yerinde değerlendirme yaptılar.
CHP Millet Vekillerinden Değerlendirme

Patlama sesini duyduktan sonra olay yerine gelen ‎CHP‬ milletvekilleri şu değerlendirmeyi yaptı: “20 civarında ölü olduğu söyleniyor. Ticari bir taksinin, 1’inin dolu 3 askeri servis aracının yanında patladığı aktarıldı. Taksinin yanındaki askeri araç ise dolu olan araç ve tamamen yandı. Değerlendirmeler patlatıldığı yönünde. Biz geldiğimizde ikinci patlama gerçekleşmişti, muhtemelen tamamen patlamadığı içindi.”

Ölü ve yaralı sayısı Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar tarafından 19.05’te açıklandıktan, 7 dakika sonra RTÜK tarafından yayın yasağı getirildi.

 

Patlama anı böyle görüntülendi:

ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/01-saldırıda-kullanılan-otomobil-ve-patlama-anı.mp4 in mp4

 

 

Ankara’da terör saldırısı: 28 ölü 61 yaralı!

Başkent Ankara’da Genelkurmay kavşağına 300 metre uzaklıkta asker araçlarına saldırı! Saldırıda 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

Ankara’da asker araçlarının geçişi sırasında patlama oldu. Patlamada 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı. Saldırı sonrası ilk açıklamada 5 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı söylenirken, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un açıklamasına göre 28 kişi yaşamını yitirdi, 61 kişi yaralandı. Yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu belirtildi.

Ankara’da patlamanın olduğu bölge, Genelkurmay Karargâhı’na 300 metre ilerde. Patlama tam olarak aynı bölgede olan üst düzey asker yetkililerinin lojmanlarının hemen karşısında gerçekleşti. Patlamayla ilgili diğer bir bilgi ise, saldırının bomba yüklü araçla gerçekleştiği yolunda. Saldırı sonrası ilk açıklamayı Başbakan Davutoğlu yaptı ve bir saldırı bilgisi olduğunu belirtti. Konuyla ilgili toplumsal paylaşım hesabından açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise, “Terör Ankara’da alçakça saldırdı. Lanetliyoruz bu saldırıyı…” dedi.

Park halindeki araçlara yönelik gerçekleşen saldırının hedefinin işten çıkacak astsubaylar olduğu belirtildi. Basın üyelerine açıklama yapan Bakan Müzezzinoğlu, “Olay yerinde 20- 21, hastanede 3 vefatımız var. 14 hastanede 61 yaralımız bulunuyor. Büyük çoğunluğu birkaç günde tedavileri tamamlanabilecek hafif ya da orta dereceli yaralılarımız” dedi.

 

Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.
Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.

 

Numan Kurtulmuş’tan açıklama

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş saldırıda 28 kişinin yaşamını yitirdiğini, 61 kişinin de yaralandığını söyledi. Saldırıda yaşamını yitirenlerin kimliklerinin henüz tespit edilmediğini belirten Kurtulmuş, araçlarda bulunanların asker ve sivil yurttaşlar olduğunun altını çizdi. Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü: “Saldırıyı kimin gerçekleştirdiğine dair henüz bir açıklama yok. Bu akşam Ankara’da ikinci bir patlama oldu, fakat bu şüpheli paketin kontrol altında patlatılması şeklinde oldu. Bütün güvenlik güçlerimiz titizlik içinde çalıştı. Bu saldırı sadece servis içinde bulunan askeri personele karşı değil, bu saldırı çok açık şekilde milletimize karşı yapılmış, alçakça, şerefsizce bir saldırıdır. Bu saldırının arkasındakiler ortaya çıkacak. Bu çerçevede hayatını kaybeden bütün kardeşlerimize allahtan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara da allahtan şifa diliyorum. Bu saldırılar karşısında bir milli birliğe ihtiyacımız var. 22 Temmuz’dan bu yana olanları izliyoruz. Önce Suruç’ta, sonra Ankara’da sonra İstanbul’da yaşanan saldırılar sonrası milletimize gözdağı verilmeye çalışılıyor. Hiçbir ama fakat demeden, bütün vatandaşlarımızı tek vücut olmaya davet ediyoruz.”

 

Ankara 'yine' yanıyor
Ankara ‘yine’ yanıyor

 

Saldırıya ilişkin ayrıntılar…

Sözcü gazetesine göre patlama Doblo marka hafif ticari araca yerleştirilen en az 50 kilo patlayıcı ile gerçekleştirildi; ‘Aracın şöför mahallinde de bir canlı bomba olduğu ve aracı servis otobüslerinin üzerine sürüp patlattığı bildirildi.’

 

TNT destekli patlayıcı.
TNT destekli patlayıcı.

 

TNT destekli 100 kiloluk patlayıcı

Emniyet yetkililerinin yaptıkları açıklamada “Eylemi PKK’nin yaptığı konusunda bulgular var. TNT destekli en az 100 kilo patlayıcı kullanıldığını tahmin ediyoruz. Cizre ve Sur’da gerçekleştirilen operasyonlara karşı bu eylem yapıldı” denildi.

Patlama noktası Genelkurmay Kavşağı’na 300 metre uzaklıkta, Hava Kuvvetleri’nin karşısında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ise çok yakın bir yerde.

 

Sağlık Bakanı’ndan açıklama

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu saldırıyla ilgili basın üyelerine açıklamada bulundu. Bakan Müezzinoğlu 14 hastanede 61 kişinin yaralı olduğu bilgisini paylaştı. Müezzinoğlu ayrıca hastanelerde kan ihtiyacı olmadığı bilgisini verdi.

 

Olay yerinden ilk görüntüler:

ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/02-Olay-anından-sonraki-ilk-görüntüler.mp4 in mp4

 

 

Ankara’daki saldırı sonrası TSK’den açıklama

Ankara’daki terör saldırısı sonrası, Genelkurmay Başkanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı Ankara’daki saldırıya ilişkin ilk açıklamayı yaptı. Genelkurmay, saldırının Şubat 2016 Çarşamba günü saat 18.31’de Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına, İnönü Bulvarı üzerinde bulunan kavşaktaki trafik ışıklarında bekledikleri sırada gerçekleştiğini bildirdi.

Olayın bir “terör saldırısı” olduğunu kaydeden Genelkurmay, “Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımız ile vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz” ifadesini kullandı.

 

Genel Kurmay
Genel Kurmay

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“17 Şubat 2016 Çarşamba günü saat 18:31′de Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına, İnönü Bulvarı üzerinde bulunan kavşaktaki trafik ışıklarında bekledikleri esnada bir terör saldırısı düzenlenmiştir.

Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımız ile vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

***

 

Olay yeri güvenlik çemberine alındı.
Olay yeri güvenlik çemberine alındı.

 

Numan Kurtulmuş’tan Ankara saldırısı açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara’da meydana gelen hain saldırı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları:

“Bugün Ankara’da saat 18.31 sıralarında İnönü Bulvarı üzerindeki kırmızı ışıkta askeri personelimizi taşıyan servis araçlarının durduğu esnada bombalı bir araçla yapılan saldırı sonucu maalesef şu andaki belirlemelerimize göre 28 vatandaşımızı kaybettik. Vefat edenler arasında asker kardeşlerimiz olduğu gibi sivillerin de olduğunu tahmin ediyoruz. Olay anında üçüncü dakikasından itibaren ambulanslarımız olay yerine sevk edildi. 32 ambulansla yaralıların taşınması işlemi yapıldı. Ayrıca olay çok kısa süre içerisinde olay yeri inceleme birimleri tarafından kontrol altına alındıktan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcımızın başkanlığındaki 7 kişilik bir savcılar heyeti tarafından bütün detaylarıyla soruşturulmaya başlandı.”

 

 

 

 

“Saldırıyı kimin yaptığına dair bilgimiz yok”

“Bu saldırı sadece orada servis otobüslerinin içerisinde bulunan askeri personelimize karşı yapılmış bir saldırı değildir” diyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş,Bu saldırı çok açık bir şekilde aziz milletimize, milletimizin tamamına karşı yapılmış alçakça, şerefsizce, haince, sinsice yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırıyı yapanları lanetliyoruz. Bütün veriler, bulgular titizlikle değerlendiriliyor. Bu saldırıyı henüz şu ana kadar kimin gerçekleştirdiğine dair bilgi elimizde yok. Böyle bir açıklama da yapılmadı. En kısa zamanda bu saldırılarının arkasında kimin, kimlerin olduğu ortaya çıkarılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Olay yeri sonrası görüntüler:

 

‘Kayıplara yenilerinin eklenmesi sabrımızı zorluyor”

Ankara’daki saldırı ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı resmi sayfasından yazılı bir açıklama yapıldı.

“Türkiye’nin, terörle mücadelesinde verdiği kayıplara yenilerinin eklenmesi, milletçe yüreğimizi yaralamakta, sabrımızı zorlamaktadır” denilen açıklamada, Türkiye’nin “bu saldırıları gerçekleştiren piyonlarla ve onların arkasındaki güçlerle mücadelesini, her gün daha kararlı bir şekilde sürdüreceği” belirtildi.

Açıklamanın devamında şöyle deniyor:

“Birliğimize, beraberliğimize, geleceğimize yönelik olarak, sınırlarımız dışında ve içinde gerçekleşen saldırılara misliyle karşılık verme konusundaki kararlılığımız, bu tür eylemlerle daha da güçlenmektedir.

Türkiye’nin, meşru müdafaa hakkını, her zaman, her yerde ve her durumda kullanmaktan çekinmeyeceği bilinmelidir.”

 

Facebook kendini bağışlatmaya çalışıyor.
Facebook kendini bağışlatmaya çalışıyor.

 

Facebook kendini bağışlatma peşinde

Facebook Ankara için ‘Güvendeyim’ düğmesini uygulamaya soktu.

Toplumsal paylaşım ortamı Facebook, saldırı sonrasında Ankara’daki kullanıcılarının güvende olduklarını arkadaşlarına duyurabilmeleri için Güvenlik Durumu Denetimi (Facebook Safety Check) uygulamasını uygulamaya soktu.

Facebook benzer uygulamaları Paris saldırıları sonrasında da uygulamaya koymuştu.

Bu düğme sayesinde ivedilik söz konusu olan bir yerde yerde bulunan kullanıcılar, Facebook’taki arkadaşlarına güvende olduklarını bildirmiş oluyorlar.

Facebook’un bu uygulamayı Ekim ayında Ankara Garı önünde yapılan saldırı sonrası uygulamaya sokmaması eleştirilere neden olmuştu.

 

Patlama sonrası asker aracı bu duruma geldi.
Patlama sonrası asker aracı bu duruma geldi.
Siyasilerden kınama

AKP Sözcüsü: Lanetliyoruz

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, patlamayı ‘alçakça bir terör saldırısı’ olarak niteleyerek, “Lanetliyoruz bu saldırıyı. Vatandaşlarımızın en yoğun olduğu bölgelerden birinde bu saldırının gerçekleşmesi terörün alçaklığını ve hainliğini bir kere daha gösteriyor” dedi.

 

Demirtaş: Acımasız saldırı, kınıyorum

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Ankara’daki acımasız saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum” dedi.

 

CHP ve MHP’den kınama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olayın ardından yaptığı açıklamada, “Ülke bu acıları haketmiyor. Ankara’daki hain saldırıda yaşamını yitiren vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, “Bu olağanüstü durum açıkça düşmanlık ve barbarlıktır. Kim ne yaparsa yapsın, aziz milletimiz teröre boyun eğmeyecek, teslim olmayacaktır. Hiçbir cani, hiçbir katil, hiçbir terör örgütü ve bunları himaye eden yerli ve yabancı işbirlikçiler amaçlarına ulaşamayacaklardır” dedi.

 

Saldırıda 28 kişi öldü, 61 yaralı var

Bombalı saldırının olduğu yer.
Bombalı saldırının olduğu yer.

 

Olay sonrası gelişmeler

 

 

Davutoğlu Güvenlik Zirvesi’ne katılacak

Gazetecilerin konu hakkındaki sorusuna yanıt veren Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk açıklamasında, “Patlama ile ilgili bilgi geldi, bakacağız” dedi. Davutoğlu’nun bugünkü Brüksel ziyaretini iptal ettiği ve Güvenlik Zirvesi’ne katılacağı öğrenildi.

 

Saldırı yerine giden CHP milletvekilleri “Yarın Meclis’in ortasında patlama olsa hiç şaşırmayacağız” yorumunda bulundu.

 

Patlama sonrası görüntüler:

ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/05-olay-yerinden-görüntüler.mp4 in mp4

 

Araç sürücüsü olay anını anlattı

Asker aracını kullanan Mehmet adlı sürücü yaşadığı sıcak dakikaları anlattı.

Patlamanın kırmızı ışıkta durdukları sırada olduğunu anlatan sürücü, “Kırmızı ışıkta durduğumuz sırada 2 araç arkamızda belirdi, binek tipli bir araçta patlama oldu. Otobüslerde personel vardı. Çok şiddetli bir patlama oldu” dedi.

 

İkinci patlama

Öte yandan Ankara’da İçişleri Bakanlığı’nın önündeki ikinci patlama şaşkınlığa neden oldu. Ancak bu patlamanın Bakanlık önündeki kuşkulu bir paketin fünye ile patlatılmasından kaynaklandığı açıklandı.

 

Yaralılar hastanelere taşındı.
Yaralılar hastanelere taşındı.

 

 

Bozdağ: Bomba yükle otomobil ile saldırı gerçekleşti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’daki patlama ile ilgili TBMM’de bilgi verdi.

Olayın olduğu yerin Eskişehir yolundan Ankara’ya gelirken DSİ karşısında bulunan Merasim Sokak olduğunu belirten Bozdağ, şunları kaydetti: “Eskişehir istikametinden gelen bir araç Merasim Sokağı 100-150 metre geçtikten sonra askeri servis araçlarının bulunduğu sağlı sollu 5 aracı ortasına geldiği sırada bir patlama var. Bir otomobil bomba yüklü otomobilin patlatılması sonucu olay meydana gelmiştir. Kim veya kimler tarafından yaptırıldığı konu incelenmekte. Bütün boyutlarıyla KOM güvenlik birimleri Ankara Başsavcılığı olay yeri inceleme ile bütün boyutlarıyla incelenmekte. En kısa sürede aydınlatılmasını arzuluyoruz.”

 

Yaralıların listesi

Saldırıda yaralanarak çevre hastanelere kaldırılanlardan 47 kişinin adı belli oldu. Listede hastaneye kaldırılan kişilerden 4’ünün yaşamını yitirdiği bilgisi verilirken, bazı adların ise karşısında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Odatv’nin edindiği bilgiye göre; saldırıdan 3 asker aracı etkilendi ve bir araç tamamen yandı. Yine bölgeden edinilen bilgiye göre ölü sayısının çok daha artmasından endişe ediliyor. Patlamanın hedefindeki araçlarda albay rütbesinde askerlerin ve sivil memurların olduğu belirtildi. Saldırıya uğrayan araçlarda en az 4 albay ve 4 binbaşı olduğu savlanıyor.

 

Hastanelere kaldırılanların listesi:

Hastane listesi.
Hastane listesi.

 

 

Bizim Anadolu / 17 Şubat 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...