Press "Enter" to skip to content

Türkiye’nin konuştuğu fotoğrafın görüntüsü çıktı

Türkiye’nin konuştuğu fotoğrafın görüntüsü ortaya çıktı

Şırnak’ta özel harekât timleri tarafından yaralı haldeyken vurularak öldürüldüğü ve akrep tipi zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklendiği belirtilen Hacı Lokman Birlik’in görüntüleri ortaya çıktı.

 

 

 

Sabah gazetesi olayı doğruladı.
Sabah gazetesi olayı doğruladı.

Bu arada Sabah gazetesi, cesedin bomba tuzağına karşı birkaç metre sürüklendiğini, bunun rutin bir uygulama olduğunu belirtmişti. Ancak ortaya çıkan görüntülerde cesedin sürüklenerek caddelerde uzun süre dolaştırıldığı görülüyor. Görüntülerin, cesedi sürükleyen araç içinden çekildiği anlaşılıyor.

 

Demirtaş paylaşmıştı.
Demirtaş paylaşmıştı.

 

Görseli Demirtaş paylaşmıştı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hacı Lokman Birlik’in olduğu belirtilen ve sürüklendiği anda çekilen bir fotoğrafı cıvıltı (twitter) hesabından paylaşarak ‘Bu fotoğrafa iyi bakın. Önceki gün Şırnak’ta çekildi. Kimse unutmasın, biz unutmayacağız çünkü’ diye yazmıştı.

Söz konusu görselin paylaşılmasının ardından yandaş yayınlardan Sabah gazetesi ‘cesedin yerde sürüklendiğini’ doğruladı ve bomba tuzağına karşı ‘rutin bir uygulama’ olduğunu belirti.

 

 

İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma

İçişleri Bakanlığı zırhlı araca bağlanan ve iple sürüklenen kişiyle ilgili açıklama yaptı. Olayla ilgili soruşturulma başlatıldığını duyuran bakanlık, ‘Sosyal medyaya yansıyan ve Şırnak’ta yaşandığı iddia edilen hadiseyle ilgili soruşturma açılmıştır. İddialar tüm boyutlarıyla araştırılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Terörle mücadelemiz hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kararlılıkla sürdürülecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur’ açıklamasında bulundu.
Davutoğlu da açıklama yaptı

Öte yandan Başbakan Davutoğlu, ceset sürükleme olayıyla ilgili bir açıklama yaptı. ‘Görüntülerin tasvip edilemeyeceğini’ belirten Davutoğlu, söz konusu olayla ilgili olarak hukuksal ve yönetimsel soruşturma için gerekli yönergeleri verdiğini söyledi.

Davutoğlu’nun resmi toplumsal paylaşım sayfası ‘Facebook’tan şu açıklamayı yaptı:

‘Şırnak’ta polise roketatarla saldırıda bulunurken emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirilen bir terör örgütü mensubuyla ilgili görüntüleri tasvip etmemiz mümkün değildir.

Bu olayla ilgili hukuki ve idari soruşturma için gerekli talimatlar verilmiştir.

Bu son derece yanlış tavırlar herşeyden önce hukuk devleti kuralları içerisinde canlarını tehlikeye atarak terörle mücadele eden, bunu yaparken de bir tek sivilin bile zarar görmemesi için azami dikkat gösteren, bölge halkının güvenliği için gece gündüz görev yapan emniyet teşkilatımız tarafından kabul edilemez.

Terörle yürüttüğümüz mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, hukuki zemini ve meşruiyeti aşındırmaya yönelik bu tür davranış ve tutumlara müsamaha göstermeyeceğimizi milletimize taahhüt ediyorum.

Türkiye, terör örgütünün her türlü barbarlığına karşın, terörle mücadelesini hukuk içinde yürütecektir.’

 

 

 

Bizim Anadolu / 4 Ekim 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.