Press "Enter" to skip to content

Türkiye’den iki film Toronto’da

Türkiye’den iki film Toronto’da

Yaz günleriniz için iki Türk filmi: Organik Aşk Hikâyeleri ve İki Milyon.

 

 

 

 

 

 

ReelHeArt Festival
ReelHeArt Festival

 

 

Merve Sancak
Merve Sancak
13. ReelHeART Uluslararası Film ve Senaryo Festivali, 03 – 08 Temmuz tarihleri arasında sinemaseverleri yeni filmlerle buluşturuyor

 

 

 

ReelHeART Uluslararası Film ve Senaryo Festivali, her sene Kanada’nın Toronto kentinde seyircilerini dünyanın dört bir yanından bağımsız film ve senaryolarla buluşturuyor. 2004 yılında İrlanda kökenli bir gezgin tarafından kurulan festival, dünya çapında bağımsız yönetmenleri destekleyerek ve filmlerini Kuzey Amerika kıtasında sergileyebilecekleri bir platform sağlıyor.

Bu yıl, festival Türkiye’den iki filme ev sahipliği yapacak. Kuzey Amerika’da ilk defa gösterime sunulacak olan ‘İki Milyon’ ve ‘Organik Aşk Hikâyeleri’ seyircilerin beğenisine sunulacak.

 

The Two Million
The Two Million

 

Yardımcı yönetmenliğini ve yapımcılığını Derin Baratka, müziklerini Ömer Faruk Çeven, proje sanat terapistliğini Selin Yazar ve yönetmenliğini Onur Mehame’nin gerçekleştirdiği İki Milyon belgeseli, Türkiye topraklarında sığınmacı olarak yaşayan Suriyeli göçmenlerin barış ve aidiyet arayışı kaygısını gözler önüne seriyor. Derin Baratka ve Selin Yazar, Suriyeli göçmenlerin acılarını ve içinde bulundukları aidiyet arayışını sanatla ifade etmelerine olanak sağladılar. Kendilerine sunulan sanat gereçleriyle iç dünyalarını sanata yansıtan göçmenlerin belgeseli olan İki Milyon, projenin Amerika’dan Türkiye’ye uzayan öyküsünü gözler önüne seriyor. Festivalde En İyi Belgesel alanında yarışacak olan İki Milyon, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir sosyal sorumluluk projesi. Projeden elde edilecek gelirin hepsi Suriyeli çocukların eğitimine harcanacak.

 

Organik Aşk Hikâyeleri
Organik Aşk Hikâyeleri

 

Organik Aşk Hikâyeleri de Kuzey Amerika’daki ilk gösterimini ReelHeART Festivali’nde gerçekleştirecek. ‘Organik Aşk Hikâyeleri aşkı görücü usulü arayan 8 çiftin birbirinden bağımsız 8 ayrı hikâyesini anlatıyor. Yönetmenliğini Alpgiray M. Uğurlu’nun üstlendiği, yapımcılığı Serhan Nasırlı’ya ait olan Organik Aşk Hikâyeleri, oyuncu kadrosuyla da göz dolduruyor. Filmin başrollerinde Furkan Kızılay, İrem Helvacıoğlu, Özge Gürel, Gökhan Alkan, Sadi Celil Cengiz, ve Sarah Henesey (Didem Erol)’in yer aldığı film, festivalde En İyi Uzun Film, En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu (Burak Türker), En İyi Kadın Oyuncu (Sarah Henesey), En İyi Ses Kurgusu, En İyi Düzenleme ve En İyi Oyuncu Kadrosu dallarında yarışacak.

 

 

Daha fazla bilgi için: http://www.reelheart.org/friday-july-7/fri-july-7-645-pm/

 

İki Milyon’un yönetmeni Onur Mehame ve Yönetmen Yardımcısı Derin Baratka ve Organik Aşk Hikâyeleri’nin yönetmeni Alpgiray M. Uğurlu ve yapımcısı Serhan Nasırlı ile gerçekleştireceğim söyleşi çok kısa bir süre içinde sizlerle buluşacak; beklemede kalın.
 

 
Merve Sancak / Bizim Anadolu / 28 Haziran 2017

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...