Press "Enter" to skip to content

Türkiye’de ‘kalkışma’ girişimi!

Türkiye’de ‘kalkışma’ girişimi!

Ankara ve İstanbul’da bazı yollar kapatıldı. Başbakan ‘bu bir kalkışma girişimidir’ dedi. Genel Kurmay Başkanı rehin tutuluyor…

 

 

 

 

 

Canlı anlatım ana metnin aşağısında….

İstanbul’da Boğaz Köprüleri Avrupa yönüne geçişler kapatıldı. Ankara’da F-16 jetleri alçaktan uçuş yaptı.

Genel Kurmay Başkanlığı önünde cankurtaranlar bekletiliyor.

Başbakan Binali Yıldırım NeTeVe televizyonuna verdiği demeçte şunları söyledi:

“Kanunsuz bir eylem söz konusudur. Demokrasiye zarar getirecek bir eyleme izin verilmeyecektir. Bu tür çılgınlıklara müsaade etmeyeceğiz. Asker içerisinde bir yapılanma. Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Belirli bölgelerde polisin üzerindeki silahları alıp vatandaşların silahlarını alıp onları alan bir takım gruplar var. Milletimiz rahat olsun. Güvenlik güçlerimiz harekete geçmiştir. Gereği yapılacaktır.”

CNN Türk’ün verdiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı güvende…

‘Kalkışma’nın ‘paralel yapı’nın girişimi olduğu bildiriliyor.

Savlara göre Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın bu grubça rehin tutulduğu bildiriliyor…

TRT’de bazı kanallar kapatıldı, TSK yönetimi ele aldığını duyurdu.

CANLI ANLATIM:

TS 08.10

Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi içerisinde yer alan bir generalin öldürüldüğü bilgisinin geldiğini ve aralarında albayların da aralarında bulunduğu 130 askerin gözaltına alındığını bildirdi. Adalet Bakanı Bozdağ gözaltı rakamını 336 olarak açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi içerisinde yer alan bir generalin öldürüldüğü bilgisinin geldiğini ve aralarında albayların da bulunduğu 130 askerin gözaltına alındığını bildirdi.

Başbakanlık resmi twitter hesabından, Başbakan Binali Yıldırım’a atfen paylaşımlarda bulunuldu. Buna göre Yıldırım, paralel devlet çetesini çökerteceklerini, bunun başka yolunun olmadığını belirterek “Bu, Silahlı Kuvvetler içerisindeki bir çetenin yaptığı bir iştir. Silahlı Kuvvetler’in tamamını bu işle suçlamak doğru olmaz. Silahlı Kuvvetlerin üst komuta kademelerinin birçoğu şu anda görevlerinin başındadır. Milletimden istirham ediyorum. Meydanları boş bırakmasınlar. Darbeci bir generalin öldürüldüğü bilgisi var. Bir kez daha gördük ki bunlar en azılı terör örgütünden daha tehlikeli bir yapı. Milletvekillerimiz Meclis’te. Milliiradeye milletin iradesine sahip çıkıyorlar” ifadelerini kullandı.

CNN TÜRK yayınına bağlanan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise saat 07.10 itibariyle gözaltı sayısının 336 olduğunu açıkladı.

 

TS 07.11

Başbakan TRT’de yaptığı konuşmada Gelen Kurmay Başkanlığı’na vekil olarak 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın atandığını duyurdu.

 

TS 07.07

Cumhurbaşkanı Erdoğan kalkışma girişimin ardından İstnbul’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Milletimin alakasına çok teşekkür ediyorum. Biz kutlu yürüyüşün mensuplarıyız. Fakat kula kul olanlar çıkarı kul olanlar tertemiz ordumuzun içerisine sızmak suretiyle paralel devlet yapılanmasının 17-25 Aralık’tan sonra bunların ne olduğu dün akşamki eylemleriyle tam manasıyla ortaya çıkmıştır. Görüldüğü gibi terör eylemini tam manasıyla dün akşam verdiler. İmkanlarıyla paralarıyla alınan silahları bu millete yöneltecek kadar alçaktır bunlar. Tankları kime yöneltiyorlar helikopterlere nereyi kurşunluyorlar bu milleti. Üstünüzde F-16 uçakları uçuyordu. Bu uçakları babalarının sermayesiyle mi aldılar. Kardeşlerim yeter ki siz bu duruşunuzu devam ettirin. Bir ifadeyi özellikle kullanmak istiyorum. Şu anda bu milletin kendi iradesiyle iş başına getirdiği hükümet görevdedir. Cumhurbaşkanı görevdedir. Tankları benim halkım benim polisim aldı mı. Aldı. Şuna inanalım bu beden bu tende oldukça biz kefenimizi giyerek bunların karşısına dikildikçe yapamayacağımız hiç bir şey yoktur. Pensilvanya’ya da sesleniyorum. Bu ümmete bu millete yaptığın ihanet yeter. Sıkıysa memleketine gel. Oradan bir ülkeyi karıştırmaya gücün yetmeyecek.”

 

 

 

TS 03.08

NTV’nin haberine göre, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı.

Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet komutanlarının rehin alındığı söylenmişti. Başbakan Binali Yıldırım da Hulusi Akar’ın görevinin başında olduğunu söyledi.

 

TS 02.50

Carlos Henrique Latuff:

 

 

Carlos Henrique Latuff 'kalkışma' girişimini yorumladı:
Carlos Henrique Latuff ‘kalkışma’ girişimini yorumladı.

 

TS 02.41

TBMM’ye bomba atıldığı savları var.

CNN Türk’e Meclis’ten cep telefonu aracılığıyla muhabirlik yapan AKP millet Ayşe Kesiş herkesin iyi olduğunu bildiriyor.

 

TS 01.13

 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu darbe girişimine ilk yorumu Twitter hesabından tepki gösterdi.

Davutoğlu, “Aziz milletim, 1 Kasım seçimlerinde tecelli eden milli iradenize sahip çıkacağımızdan şüpheniz olmasın. Bu ülkede seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş parlamentoya sahip çıkmak hangi partiye oy vermiş olursa olsun herkesin ortak görevidir. Milli iradeye sonuna kadar sahip çıkacağız. Çağdaş hukuk devleti darbelerle değil demokrasi ve milli irade ile korunur” ifadelerini paylaştı.

 

TS 01.05

Kılıçdaroğlu’ndan ilk açıklama

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyet’e ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz. Herkes çok iyi bilmeli ki Cumhuriyet Halk Partisi, Parlamenter demokrasimizin vazgeçilmezi olan yurttaşlarımızın özgür iradesine bağlıdır” dedi.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da halkı alanlara çağırdı…

 

Atatürk Havaalanı’ndan askerin çekildiği bildirildi.

 

TS 00.26

Cumhrurbaşkanı Erdoğan CNN Türk’te bilgi veriyor.

“Bu küçük bir grubun ‘kalkınma’ hareketedir. Bedelini ödeyeceklerdir. Bu konunun üstüne kararlı bir şekilde gideceğiz.

Milletimizi meydanlara çağırıyorum. Alanlara çağırıyorum. Ne yapacaklarla yapsınlar!

Ben cumhurun başkanıyı. Cumhurbaşkanıyım. Başkomutanım. Benim haberim olmadan böyle bir şey kabul edilemez.

Bulanık bir hava söz konusu. Bunun bedelini ödeyecekler.

Kesinlikle bunun bedelini yargı önünde vereceklerdir.

Bu darbecilerin başarılı olacağına inanmıyorum.

Milletim meydanlara çıksın, bakalım ne yapacaklar…

Ben de Ankara’ya geleceğim…”

 

TS 00.20

Erdoğan’ın evinde polis kuşatması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğun Üsküdar Kısıklı Caddesi’nde polis güvenlik önlemleri aldı.

Cadde trafiği her iki yönde özel harekat polisleri tarafından kapatıldı. Polisler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konutunun önünde polis önlem almış durumda.

 

TS 00.16

TRT’de bir grup askerce bildiri yayınlandı:

Türk Silahlı Kuvvetleri adına bu gece basın mensuplarına gönderilen mesajda, “Türk Silahlı Kuvvetleri; anayasal düzeninin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden hakim kılınması; bozulan asayiş düzeninin tekrar sağlanması; maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur. Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz” denildi.
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TSK’nın yaptığı iddia edilen bildiriyi “korsan bildiri” olarak niteledi.
Cumhurbaşkanlığı kaynakları da, açıklamanın TSK tarafından yapılmadığına dikkati çekerek, “Korsan bildiridir. Gerekli özenin gösterilmesini rica ederiz” açıklamasını yaptı.

 

TS: Atatürk Havaalanı yolcu ve araç girişlerine asker tarafından kapatıldı.

Havadaki uçaklara iniş izin verildi.

 

 

TS: 00.007

Polis herhangi bir durumda ‘mukavemet’ edeceğini bildirdi…

 

TS ile: 00.03

CNN Türk’e konuşan AKP İstanbul İl Başkanı Selim Timurcu halkı sokağa çıkmaya çağırdı…

Ayrıntılar gelecek….

 

Bizim Anadolu / 15 Temmuz 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...