AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Türkiye’de hukuk ayak altında

Türkiye’de hukuk ayak altında

Türkiye’de hukuk ayak altında

Türkiye’de hukuk ayak altında

YSK, AKP iktidarından yana tavır aldı ve İstanbul Yerel Seçimlerinde sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı iptal etti. Karara sağduyulu AKP’liler bile isyan etti…

 

 

 

 

31 Mart Yerel Seçimleri sonuçları tartışılmaya devam ediyor.

AKP iktidarı yitirmiş olduğu özellikle büyük kentlerde türlü gerekçelerle itiraz ederken, onbeş gün sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Ekrem İmamoğlu’na mazbatasını vermek zorunda kalan YSK, yine AKP ve MHP’nin, tersi defalarca kanıtlanmış olmasına karşın yapmış oldukları itirazları usulsüz itirazları 6 Mayıs Pazartesi akşamı görüşüp karara bağladı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ilişkin AKP’nin yaptığı olağanüstü itirazı görüşmek üzere toplandı. YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi.

YSK kararı 4’e karşı 7 oyla aldı.

YSK kararı kısa bir yazılı açıklamayla duyururken, bu duyurudan önce AKP ve MHP temsilcileri basına açıkladı.

YSK, “Ekrem İmamoğlu mazbatasını iade edecek” açıklaması yaptı.

YSK kısa kararında, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019’da yapılmasına karar verilmiştir” denildi.

 

AKP YSK üyelerinin görev süresini uzattı.

 

YSK, ‘kanuna aykırı görevlendirme yapıldığı’ iddiasıyla ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına da kararı verdi.

YSK’nin iptal kararını “Kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin seçimde görevlendirilmesi” biçiminde gerekçelendirdiği öğrenildi.

AKP’nin YSK temsilcisi Recep Özel, “İstanbul seçimleri yenileniyor” dedi.

MHP YSK Temsilcisi Kürşat Türker Ercan da toplumsal paylaşım ortamı Cıvıltı (Twitter) hesabından yaptığı açıklamada, “Yüksek Seçim Kurulu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Seçimleri için AK Parti’nin yapmış olduğu olağanüstü itirazı oy çokluğu ile kabul etti. İstanbul’da seçimler yenileniyor” dedi.

AKP YSK Temsilcisi Recep Özel “Seçim Tarihi 23 Haziran 2019 Pazar” paylaşımında bulundu.

Kararda ret oyu veren başkan ve üyeler şu kişilerden oluşuyor:

Başkan Sadi Güven, üyeler Kürşat Hamurcu, Cengiz Topaktaş ve Yunus Aykın.

Seçimin iptali ve yenilenmesine ilişkin oy veren üyeler ise şunlar:

Muharrem Akkaya, Nakiddin Buğday, Erhan Çiftçi, Zeki Yiğit, Faruk Kaymak, İlhan Hanağası, Refik Eğri.

Kararın ardından canlı yayında açıklamalarda bulunan Özel şunları söyledi:

“9 ana başlık altında itirazda bulunmuştuk. Bunlardan özellikle sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmadığı konusunda çok ısrarlıydık. Kurul 22 tane sayım döküm cetvelinin boş olduğunu 101 tanesinin imzasız olduğunu bir de sandık kurulu başkanlarının kamu görevlilerinden seçilmediğini gerekçe göstererek kararını verdi.

Herkes hür iradesiyle karara katıldı. 7’ye 4 bir karar çıktı. Hukuki görüşleri doğrultusunda karar verdi. Biz hepsine Allah razı olsun diyoruz, hayırlısı olsun. Mazbata iptal kararı da çıktı. Seçim yenilenmesi 23 Haziran olarak belirlendi. Bir an önce seçimden çıkılması için tarih biraz öne çekildi ve 23 Haziran olarak kabul edildi. Milletimizin vereceği karara bir kez daha saygı duyacağız. Şaibe ve hukuki yolsuzluklar vardı. Seçim sonuçlarının herkesin içine sinmesi için yine milletin hakemliğine gidiyoruz.”

 

 

 

Seçimler sadece Büyükşehir Belediyesi için yapılacak

 

Karara göre siyasi partiler aynı adaylarla katılacak. Ölüm ve istifa durumunda adaylarını değiştirebilecekler. Seçmen kütüklerinde ek bir işlem yapılmayacak. Sandık kurulları yasaya uygun bir biçimde yapılacak. Seçimler sadece Büyükşehir için yenilenecek.

İktidardan kışkırtma

Karar sonrası herhangi bir taşkınlığa karşı iktidar korktu 5 polis otobüsü YSK önüne gönderildi.

YSK binası çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

5 polis otobüsü YSK binası önünde konuşlandırılırken, bölge bariyerlerle kapatıldı.

46 bin 447 seçmen araştırıldı

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı başvuruda 46 bin 447 seçmenin, kısıtlı olmasına karşın oy kullandığını öne sürmüştü. Ayrıca, AKP’nin dilekçesinde İstanbul genelindeki 62 bin 560 sandık başkanı ve memur üyesinin 19 bin 623’ünün kamu görevlisi olmayan kişiler arasından belirlendiği ifade edilmişti. Sandık görevlilerinin arasında Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden çıkarılan kişilerin bulunduğu da AKP’nin ileri sürdüğü savlar arasında yer aldı.

 

İlçelere iptal yok

YSK, İstanbul’un Maltepe ve Büyükçekmece seçimine yönelik itirazları reddetti.

 

 

Bizim Anadolu / 09 Mayıs 2019

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply