AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Türkiye’de Herkes Tehlikede

Türkiye’de Herkes Tehlikede

Türkiye’de Herkes Tehlikede

Türkiye’de Herkes Tehlikede

Edinilen bilgilere göre Türkiye’de yaşayan herkesin adres ve kimlik bilgileri internete sızdırılmış durumda.

 

 

 

 

 

 

Emniyet Genel Müdürlüğü veri tabanındaki kayıtlı tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının adres ve kimlik bilgileri çalındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü veri tabanında olduğu belirtilen, kayıtlı tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının adres ve kimlik bilgileri çalınarak yayınlandı. Türkiye’nin sayılı Adli Bilişim mühendislerinden Tuncay Beşikçi’nin verdiği bilgilere göre sızan kişisel veriler şu amaçlarla kullanılabilecek: Mükerrer oy kullanma, sahte kimlik düzenleme, başkasının adına kredi başvurusu, verasetten pay alma, dolandırıcılık, akrabalık ilişkilerini öğrenme, özel şirketlerin kişisel verileri çıkar amaçlı kullanması ve kan davası olan kişilerin adres tespitlerini sağlaması…

 

Sorgu Ekranı

Sorgu Ekranı

Sorgu Ekranlı 20 GB’lik veri

Dünyaca ünlü bilişim korsanları topluluğu Anonymous tarafından yayılmasına yardımcı olunan veriler, bir internet sitesi ve toplumsal paylaşım ortamından yüklendi. Sıkıştırılmış yaklaşık 3 gigabit’lik bir dosyadan yaklaşık 20 gigabit’lik veri tabanı ortaya saçıldı. İndirilen dosyadan Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının adres ve kimlik bilgilerine ulaşılabilecek sorgu ekranı çıktığı belirtildi. Kişisel verileri kapsadığı öğrenilen dosyaları indirenler, sorgu ekranının kod hatası verdiğini söyleyerek sistemin çalışmadığı savını da paylaştı.

 

Anonymous ben değilim diyor. Ancak yardım etmiş.

Anonymous ben değilim diyor. Ancak yardım etmiş.

 

Tepki Gösterildi

Anonymous’un cıvıltı (twitter) hesabından yaptığı açıklamada, “Emniyet Genel Müdürlüğünde çıkan belgeler “ROR[RG]” tarafından çalınmıştır. Anonymous’un bu sızmayla alakası yoktur. .@CthulhuSec ve Anonymous başta olmak üzere, bu belgelerin yayılmasına (!) yardımcı olmuştur” ifadelerinin kullanılması ise dikkat çekti.

Bilgilerin yayınlandığı web sitesinde ise bilgilerin Türk Emniyet Teşkilatı’ndan alındığı ve eylemin amacının “hükümetin yaptığı yolsuzluklara karşı mücadele etmek” olduğu ileri sürüldü. Ancak verilerin yayınlanmasının hükümetten çok, yurttaylara zarar vereceği gerekçesiyle Anonymous ve diğer yayınlayan hesaplara tepki gösterildi.
Türkiye’yi Bekleyen Tehlike

Türkiye’nin sayılı Adli Bilişim mühendislerinden Tuncay Beşikçi de skandal sızıntıyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Tuncay Beşikçi, söz konusu sızıntıyla birlikte Türkiye’deki nüfus sistemine kayıtlı herkesin nüfus cüzdanlarında yer alan bilgilerin açığa çıktığını aktardı.

Bu durumun kesinlikle bir güvenlik zaafiyeti olduğunu söyleyen Beşikçi, konuyu “Dolandırıcılara gün doğdu” diyerek özetledi. Türkiye’deki her yurttaşın devlete “benim kişisel verilerimi niye koruyamadın” diyerek dava açması gerektiğini söyleyen Beşikçi, “Bütün bir ülkenin kişisel verilerinin yer aldığı veri tabanı şu anda yayınlanmış durumda” dedi. Adli Bilişim mühendisi Beşikçi, indirilen dosyaların içerisinde trojan vb. güvenlik açığı yaratacak virüslerin yer almadığını ifade ederek sızdırılan veri tabanında 94.9 milyon kayıt yer aldığını açıkladı.

 

Sızdırılan bilgiler nasıl kullanılacak...

Sızdırılan bilgiler nasıl kullanılacak…

 

Hangi amaçlarla kullanılabilecek?

Sızan kişisel veriler, mükerrer oy kullanma, sahte kimlik düzenleme, başkasının adına kredi başvurusu, verasetten pay alma, dolandırıcılık, akrabalık ilişkilerini öğrenme, özel şirketlerin kişisel verileri çıkar amaçlı kullanması ve kan davası olan kişilerin adres tespitlerini sağlaması gibi amaçlarla da kullanılabilir durumda. Yapılan sızıntının, veri tabanına herkesin ulaşabileceği biçimde yapılması, kişisel bilgilere terör örgütlerinin de ulaşabileceği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

 

Kaynak: Odatv.com

 

Bizim Anadolu / 16 Şubat 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share