Press "Enter" to skip to content

Türkiye yine kana bulandı

Türkiye yine kana bulandı

İstanbul Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısında 10 ölü 15 yaralı var.

 

 

 

İstanbul, Sultanahmet Alan’ında büyük bir saldırı oldu. İstanbul Valiliği 10 kişinin yaşamını yitirdiğini, 15 kişinin yaralandığını açıkladı.

 

Hükümetin ilk yaptığı ‘yayın yasağı’ koymak

İstanbul, Sultanahmet Alanı’nda büyük bir patlama oldu. Patlama Beyoğlu, Beşiktaş ve Kadıköy’den de duyulurken, İstanbul Valiliği, 10 kişinin öldüğünü, 15 kişinin ise yaralandığını açıkladı. DHA’nın haberine göre, canlı bomba saldırısını Erdoğan’ın açıkladığı üzere ‘Suriye kökenli’ değil, Suudi Arabistan doğumlu Nabil Fadlı adlı terörist gerçekleştirdi.

 

Sultanahmet'te canlı bomba.
Sultanahmet’te canlı bomba.

 

DHA’nın haberine göre, 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı canlı bomba saldırısını Nabil Fadlı adlı Suudi Arabistan doğumlu teröristin gerçekleştirdiği belirlendi. Polis, Eylül 1988 doğumlu teröristin tüm bağlantılarını ortaya çıkarmaya yönelik operasyonlarını sürdürüyor.

Erdoğan: ‘Suriye kökenli bir canlı bomba’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen ve Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör olayını esefle kınıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Maalesef terör eyleminde ölümüz var. Bunlar yerli, yabancı. Yarım saat, bir saat içinde açıklanacak. Patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Bu hadise, bir kez daha terör karşısında tek yürek olmamız gerektiğiniz göstermiştir. Türkiye’nin kararlı ve ilkeli duruşu devam edecektir. Bizim için adı veya kısaltması ne olursa olsun, birbirlerinden farkları yoktur. Bu bölgede faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin ilk hedefi Türkiye’dir. Çünkü Türkiye bunların hepsiyle aynı kararlılıkla mücadele yürütmektedir.”

 

Bombalı saldırıda yabancı gezginler öldü.
Bombalı saldırıda yabancı gezginler öldü.

 

 

Saldırıda ölenler Alman ve Norveçli gezginler

Edinilen bilgilere göre yaşamını yitiren gezginlerden sekizi Alman. Alman Bild gazetesinin verdiği habere göre, Berlin’de kriz masası oluşturuldu.

 

Reutres: IŞİD yaptı

İki üst düzey güvenlik yetkilisi Reuters’e yaptıkları açıklamalarda, Sultanahmet saldırısının büyük olasılıkla IŞİD militanları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Canlı bomba kanıtları...
Canlı bomba kanıtları…

 

Canlı bombaya ilişkin kanıtlar

CNN Türk’e konuşan çok sayıda görgü tanıkları olayın canlı bomba olduğunu belirtti.

Patlamanın olduğu yere ulaşan Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü (OYİ) görevlileri, patlamanın “canlı bomba” olabileceğine ilişkin düzenek parçaları buldu.

 

Bomba turistik alan At Pazarı'nda patlatıldı.
Bomba turistik alan At Pazarı’nda patlatıldı.

 

 

Ölenlerin parçaları müze kapasında

Radikal’in haberine göre İslam Eserleri Müzesi’nin tam karşısında yaşanan patlamada ceset parçaları müze kapısına ve bahçesine kadar dağıldı. Müze yetkilileri müzeyi ziyarete kapattıklarını, içerdeki ziyaretçileri de arka kapıdan boşalttıklarını duyurdu.

 

Bomba yabancı gezginleri vurdu

Olayda yaralanan 5 kişi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak bakıma alındı. Yaralılardan 1’nin öldüğü 1’nin ağır, 3ünün ise hafif olduğu açıklandı. Haseki’de bir Alman bir de Peru yurttaşı bulunuyor. Bombalı saldırıda yaralanan 3 kişi de İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne (Samatya) götürüldüğü belirtildi. Buradaki yaralılardan 2’sinin Alman 1’nin Norveç yurttaşı olduğu öğrenildi.

Ayrıca 3 yaralı İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ne götürülürken, Çapa’daki 2 kadın bir erkek 3 yaralının da Alman yurttaşı olduğu açıklandı.

Öte yandan Alman ve Kore görevlileri Çapa Tıp’a giderek yaralı hastalarla ilgili bilgi aldı.

 

Olay yeni güvenlik çemberine alındı.
Olay yeri güvenlik çemberine alındı.

 

’59 cankurtaran saydım’

Sultanahmet’te bir otelde çalışan Murat Manaz adlı görgü tanığı patlama anını ve sonrasında yaşanılanları şöyle anlattı:

“Saat 10.19 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Çalıştığım otelden meydana baktığımda büyük bir duman yükseliyordu. Gökyüzüne baktığımda ise martılar havada uçuşuyordu. Meydan bir anda kalabalıklaştı. Aşağı inip olay yerini kontrol etmek istediğimde çok sayıda insanın koşuşturduğunu gördüm. 59 ambulans saydım. Olay yerine gittiğimde gördüm. Polis ikinci bir bomba ihtimali üzerine meydanı boşaltmak için uğraşıyordu”

Olay yerinden görüntüler:
ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/İstanbulda-patlama.mp4 in mp4

 

Görgü tanıkları olayı anlattı

 

Görgü tanığı olayı anlattı.
Görgü tanığı olayı anlattı.

 

Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısından kıl payı kurtulan ve hafif yaralanan bir kadın, yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı. Saldırı yerinden 3 dakika önce geçen kadın cankurtaranla hastaneye kaldırıldı. Canlı bomba saldırısının olduğu yerden yaklaşık 3 dakika önce geçtiğini belirten Leyla Akçam, “Patlama anında buradaydım. Bir anda arkamı döndüm bir şeyler patladı. Havada bir şeyler uçuştu. Herhalde biri havaya uçtu, bilmiyorum. 3 dakika arayla kurtuldum, 3 dakika. Arkamı döndüm, gürültü ama nasıl bir gürültü. Dumandı her yer, hiç bir şey gözükmüyordu, sadece bağrışmalar vardı. Dikilitaş’ın orada oldu, oradan geldi ses. Arkamı döndüm, toz dumandı oralar” dedi.

 

Olay yerinden görüntüler
ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/İstanbulda-patlama-2.mp4 in mp4

 

 

 

AKP Hükümetinin tek yaptığı yayın yasağı

 

‘İstikrar’ isteyerek, ‘analar ağlamasın’ diyerek yeniden iktidara gelen AKP’nin yaptığı tek ‘istikrarlı görev’ olayların yayımına yasak koymak oldu.

AKP hükümetinin şimdiye kadar verdiği yayın yasakları şöyle:

28 Aralık 2011 Uludere: 34 köylü öldürüldü. Yayın yasağı geldi.
11 Mayıs 2013 Reyhanlı Katliamı: 54 kişi öldürüldü. Yayın yasağı geldi.
13 Mayıs 2014 Soma Katliamı: 301 maden işçisi öldü. Yayın yasağı geldi.
5 Haziran 2015 Diyarbakır Katliamı: 5 kişi yaşamını yitirdi, 400 kişi yaralandı. Yayın yasağı geldi.
20 Temmuz 2015 Suruç Katliamı: 33 kişi öldürüldü. Yayın yasağı geldi.
10 Ekim 2015 Ankara Katliamı: 103 kişi öldürüldü. Yayın yasağı geldi.
12 Ocak 2016 İstanbul Sultanahmet: Canlı bomba 10 kişiyi katletti, 15 kişi yaralandı. Yayın yasağı geldi.

 

 

Bizim Anadolu / 12 Ocak 2016
Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...