Press "Enter" to skip to content

Türkiye durulmuyor

Türkiye durulmuyor

Oynatmaya az kaldı, doktorum nerde?! Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü. Yeni video görüntüleri…

 
 
 

 

 
 
7 Haziran seçimleri sonrası koalisyon görüşmeleri bilinçli olarak geciktirilen, Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamlarının ardından erken seçim ortamına getirilen Türkiye’de, AKP’nin 1 Kasım’da yeniden tek başına iktidarı koparmasına karşın, ülkede sular durulmuyor.

 

G20'de yalnızlık.
G20’de yalnızlık.

 

Antalya’da gerçekleştirilen ve ev sahipliğini Türkiye’nin yaptığı G20 Zirvesi’nde ülke tüm dünyanın gözleri önünde yalnızlığa itilirken, Suriye sınırında ‘sınır ihlali’ yaptığı gerekçesiyle bir Rus uçağı düşürüldü.

 

Suriye sınırında Rus uçağı düşürüldü, Rusya'yla ilişkiler gergin.
Suriye sınırında Rus uçağı düşürüldü, Rusya’yla ilişkiler gergin.

 

İhlal oldu mu, olmadı mı, her ihlalde uçak düşürülüyor mu, uyarı verildi mi, verilmedi mi sorularıyla sadece Türkiye değil dünya çalkalanırken, geçen yıl Suriye’deki Türkmenlere ‘ilaç ve yardım malzemeleri’ götürüldüğü, ancak içinde silah ve cephane çıkan ve bunların MİT’e ait olduğu savlanan iki TIR kamyonunun bir ihbar sonucu jandarma güçlerince durdurulup arama yapılmasının görüntülerini ele geçirip yayınladığı gerekçesiyle, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül çıkarıldıkları mahkemede tutuklandılar.

 

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi.
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi.

 

Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi Öldürüldü

İki gün geçmeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi öldürüldü.

Diyarbakır’da daha önceki çatışmalarda zarar gören kentin simgelerinden 4 Ayaklı Minare’de Baro avukatlarıyla birlikte basın açıklaması düzenleyen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü. Saldırının ardından çıkan çatışmada 2 polis memuru şehit oldu.

Tahir Elçi, basın açıklaması sırasında “İnsanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz” demişti. Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Deyer, Tahir Elçi’yi kaldırıldığı hastanenin morgunda teşhis ettiğini bildirdi. Deyer, Elçi’nin nasıl öldürüldüğünü de anlattı.

 

Elçi öldürülmeden bir kaç dakika önce.
Elçi öldürülmeden bir kaç dakika önce (sağda).

 

Elçi nasıl öldürüldü?

Gazetelere açıklama yapan Deyer, basın açıklaması yapıldıktan sonra insanların dağıldığını ve Elçi’nin bir ara sokakta başından tek kurşunla öldürüldüğünü söyledi. Olayın görgü tanıkları olduğunu da söyleyen Deyer, kimin ateş ettiği konusunda bir bilgilerinin olmadığını bildirdi.

 

 

Tahir Elçi'nin iletisi.
Tahir Elçi’nin iletisi.

 

Tahir Elçi Cıvıltı (Twitter) ortamında minareye ilişkin ileti paylaşmıştı

Tahir Elçi, iki gün önce paylaştığı iletide şunları yazmıştı: “Diyarbakır’ın simgelerinden Dört Ayaklı Minarenin ayaklarına silahlı SUIKAST…”

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, basın açıklamasını yapmasının ardından minarenin kurşunlardan hasar gören ayaklarına dövizleri bıraktığı sırada silah sesleri duyuldu. Bu sırada açıklamaya katılan savunmanlar ve gazeteciler silah sesleri üzerine dağılarak kendilerini yere attılar.

Bölgede güvenlik önlemleri alan sivil polisler ise silahlarını çekerek ne olduğunu anlamaya çalıştı. Bu sırada Elçi’nin bulunduğu yerden yeniden silah sesleri duyuldu ve hemen ardından 2 kişi ellerindeki tabancalarla bölgeden koşarak kaçmaya başlayınca, polisler bu kişilere ateş açtı. Bu arada Elçi kanlar içinde minarenin ayakları dibine düştü.

Çatışmada 3 polisle Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan yaralandı. Basın açıklamasını izleyen gazetecilerle savunmanlar çatışma arasında kaldı. Çatışma nedeniyle bölgeye uzun süre cankurtaran giremeyince, Elçi’nin cenazesiyle yaralılar alandan alınamadı. Çatışmanın bitmesiyle birlikte yaralılarla Tahir Elçi’nin cenazesi alınarak hastanelere götürüldü.

Hastaneye götürülen yaralı polislerden biri Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan tüm uğraşlara karşın şehit oldu. Saldırıda şehit olan polis memuru Ahmet Çiftaslan‘ın ardından ağır yaralanan ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan polis memuru Cengiz Erdur da yapılan tüm uğraşlara karşın şehit oldu. Diğer polis memurunun bakımı ise hastanede sürdürülüyor. Kolundan kurşunla yaralanan Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan’ın bakımına da devam ediliyor. Olayın ardından güvenlik güçleri bölgeyi çembere alarak giriş ve çıkışlara kapattı. Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Tahir Elçi’nin yapılan ön otopside ensesinden giren tabanca kurşununun sol kaşının üzerinden çıktığı belirlendi.

 

Tahir Elçi konuşma yaparken.
Tahir Elçi konuşma yaparken.

 

Tahir Elçi’nin konuşması

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, silahlı saldırıda öldürülmeden dakikalar önce, çatışmalarda zarar gören 4 Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Yıllar önce Afganistan’da Taliban güçlerinin Buda Heykeli’ni bombalama görüntülerini hep birlikte dehşet için de izledik. Yine son birkaç yıl içinde IŞİD denilen o barbar grupların Palmira’da, Mısır’da, Ezidi yurdu Şengal’de o insanlığın tarihi birikimlerine yönelik suikastlarını, bombalamalarını hep endişeyle, kederle izledik. Ve Türkiye toplumu olarak hep şunu dedik: Aman bunlar bizden uzak olsun. Ne yazık ki çok kısa bir süre içerisinde bizim de tarihi eserlerimize, tarihi değerlerimize yönelik benzer girişimler söz konusu oldu. Şu anda içinde bulunduğumuz Diyarbakır’ın tarihi Suriçi bölgesi 9 bin yıllık geçmişe sahip bu alan içerisinde surlar, camiler, kiliseler ve daha başka tarihi yapılar bulunmaktadır. Diyarbakır deyince zihinlerimizde en çok canlanan Diyarbakır ismiyle en çok anılan, zihinlerimizde en çok sembolize olan Dört Ayaklı Minare’yi ne yazık ki iki gün önce şu anda gördüğünüz gibi ayağından vurdular. Şunu diyoruz; tarihi Dört Ayaklı Minare insanlığa sesleniyor. ‘Beni ayağımdan vurdular, ne savaşlar, ne felaketler gördüm, ama böyle ihanet görmedim’ diyor bize. Bu tarihi yapı Anadolu’da örneği tek olan bir eserdir. Dünyada bunun bir örneği daha yoktur. Diyarbakır salnamelerine göre, buradaki yazıtlara göre İslam’dan önce inşa edilmiş, tahminen bir Çan Kulesi gibi tasarlanmış, ancak İslamiyet’ten sonra, fetihten sonra Akkoyunlu hükümdarlığı döneminde Sultan Kasım tarafından hemen yanı başımızda Mutahar Cami inşa edilmiş ve bugüne kadar bir çok felaketten sağ kurtulmuştur bu eser.”

 

 

 

“Silah, çatışma istemiyoruz”

Tahir Elçi, Diyarbakırlılara çağrıda bulunarak tarihi eserlere sahip çıkılmasını istedi. Elçi, “Diyarbakırlılar olarak, Diyarbakır Barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine, birikimine, bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış, bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz. Bu amaçla bugün arkadaşlarımla, Diyarbakır Barosu üyesi arkadaşlarımla ve Diyarbakırlılarla birlikte buradayız. Demokratik tepkimizi ifade etmek için buradayız. Bu davranışı, tarihe yönelik bu şiddet eylemini, tarihi bir değere yönelik bu suikastı, saygısızlığı kınıyoruz. Tarihine, tarihsel değerlerine tarihsel mirasına sahip çıkmayan toplumlar doğru ve güvenli bir gelecek de kuramazlar. Bu nedenle tarihimize, değerlerimize, kültürel mirasımıza sahip çıkalım diyoruz” dedi.

 

Kaçan teröristlerin polislere silah sıkmadıkları görülüyor.
Kaçan teröristlerin polislere silah sıkmadıkları görülüyor. Polisler ise çok yakından ateş ettikleri halde teröristlere bir şey olmuyor.

 

Tahir Elçi kimdir?

Uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, evli ve 2 çocuk babasıydı. Elçi 1966 yılında Cizre’de dünyaya geldi, ilk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamladı. 1991 yılında D. Ü. Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Elçi, 1992 yılından itibaren Diyarbakır’da serbest avukatlık yaptı. Tahir Elçi mesleksel etkinlikler, ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaştı. Kamuoyu gündeminde de kalmış bir çok davada mağdurları yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etti. Elçi, Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisi’nde (ERA) uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, bir çok ulusal ve uluslararası toplantı ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, sunumda bulunmuştur. Elçi, 1998 yılından bu yana staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında ortak çalışmalar düzenliyordu. 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosu’nda yöneticilik de yapmış olan Tahir Elçi, Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyeliğinden başka bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında da yer almıştı.

 

Diyarbakır’daki çatışma anı – VİDEO
Diyarbakır’daki çatışma anının MOBESE görüntüleri ortaya çıktı – VİDEO

 

 

Elçi’nin vurulduğu anın yeni görüntüleri ortaya çıktı

 

 

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledildiği olay anı DİHA’nın kameralarına da yansıdı. Görüntülere göre, sokak başında polisle çatışan iki kişi Elçi’nin açıklama yaptığı Dört Ayaklı Minare’nin olduğu sokağa doğru kaçıyor ve polis üzerlerine ateş açıyor. Kaçanlardan birinin polise silahı attığı ve polisin çok yakın olmasına karşın kaçanı vuramadığı görülüyor.

 

Yavaşlatılmış görüntüler:

 

Bizim Anadolu / 29 Kasım 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun..

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...