Press "Enter" to skip to content

Türkiye bildiğiniz gibi

Türkiye bildiğiniz gibi

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü buluşmasına polis saldırdı.

 

 

 

 

 

 

23 yıldır gözaltında yitirilen yakınlarının ne olduğunu öğrenmek ve yakınları için adalet istemek amacıyla Galatasaray Alanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü buluşması Beyoğlu Kaymakamlığı’nca yasaklandı. Alanda toplanan yitik yakınlarına saldıran polis, bazı anneleri gözaltına aldı, Hazzopulo Pasajı içindeki yurttaşlara da plastik mermiyle saldırdı.

Polis 80 yaşındaki Emine Anneyi de gözaltına aldı.

 

700. hafta buluşması öncesi Galatasaray Alanı’na gelen yitik yakınlarına polis saldırdı. Aralarında Maside Ocak, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Faruk Eren ve Besna Tosun’un da olduğu 20’den çok kişi ters kelepçeyle gözaltına alındı.

Polis, katılımcıları İstiklal Caddesi boyunca sürerek alana girişlerini engellemeye çalıştı.

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü haftasında gözaltına alınanlar polis aracında tutuldu.

Diğer Cumartesi Anneleri ve destekleyen yurttaşlar, polisin biber gazlı saldırısına karşın oturma eylemi başlattılar. CHP ve HDP’li bazı milletvekilleri de oturma eylemine destek verdi.

Cumartesi Annelerine polis saldırısı

 

‘Cumartesi Anneleri’nin eylemi Süleyman Soylu’nun emriyle yasaklandı’

Cumartesi Anneleri’nin eyleminin yasaklanmasının ardından İçişleri Bakanı’nı arayan CHP’li Sezgin Tanrıkulu, eylemin özellikle Süleyman Soylu’nun emriyle yasaklandığını belirtti.

 

Gözaltına alınanların bir kısmı serbest bırakıldı

Bianet’in haberine göre gözaltına alınanlardan Murat Akbaş, Gamze Elvan, Leman Yurtsever, Özge Elvan, Besna Tosun, Sinan Arslan, Faruk Eren, Mehmet Güner, Doğa Kıroğlu, Koray Çağlayan, Ali Yiğit Karaca serbest bırakıldı.

Saldırı emrini veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

 

Saldırı emrini veren Soylu’dan Cumartesi Anneleri’ne ‘Paçoz’ söylemi

Cumartesi Anneleri’nin önceki gün Galatasaray Alanı’ndaki 700. buluşmasının yasaklanmasına ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İzin vermedik çünkü artık bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik. Anneliğin terör örgütünce istismar edilmesine, teröre kılıf yapılmasına göz mü yumsaydık? Bu millet yüzyıl önce bunların ağababalarına bu ülkeyi teslim etmemişti, bugün onların paçozlarına da teslim etmez, bunu herkes böyle bilsin” dedi.

Ahmet Şık Soylu’ya yanıt verdi.

 

Ahmet Şık: ‘Naylon kahramanlara da bu ülke teslim olmadı’

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eylemine katılan HDP Milletvekili Ahmet Şık, Soylu’nun sözlerine yanıt verdi.

Cumartesi Anneleri’nin 2011 yılında Erdoğan’la yaptıkları görüşmenin arşiv görüntülerini de paylaşan Şık, “Zalimlik ve savunuculuğunu yapmak konusunda tutarlı olup ilkeler söz konusu olduğunda dünü ile bugünü arasındaki uçurumu menfaatleriyle doldurmaya çalışan naylon kahramanlara da bu ülke teslim olmadı.” diye yazdı.

 

 

Bizim Anadolu / 27 Ağustos 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...