Press "Enter" to skip to content

Turizmcilerin Kanada çıkarması

Türk turizmcilerin Kanada çıkarması

Türk turizm sektörü temsilcileri Kültür Tanıtım Müşaviri Derya Şerbetçi’nin girişimiyle Toronto ve Montreal’de Türkiye’yi tanıttılar.

 

 

 

 

 

 

1990’lı yıllarda Ottava’da açılmış olan Kültür Turizm Tanıtım Müşavirliği yararlı işler yaptıktan sonra 2004 yılında kapatılmıştı. O zamandan beri Ottava Büyükelçiliği bünyesinde oluşturulan Kültür İşleri Bölümüyle tanıtım etkinlikleri sürdürülüyor, bazan da Vaşington Büyükelçiliği bünyesindeki Tanıtım Müşavirliğiyle işbirliğine gidiliyordu.

 

Gülberk Aşyapar doğusuyla batısıyla Türkiye'yi tanıttı...
Gülberk Aşyapar doğusuyla batısıyla Türkiye’yi tanıttı…

 

22 yıldan beri Kanada’da yayınlarıyla olduğu kadar ekinsel etkinlikleriyle de öncü ve önder olan Bizim Anadolu, Ottava Büyükelçiliği’yle işbirliği çerçevesinde önemli tanıtım etkinliklerine imza atmıştı.

Toronto’da geçen yılın son aylarında Kültür Turizm ve Tanıtım Müşavirliği’nin açılmasıyla yeni bir ivme kazanan tanıtım etkinlikleri, Türk Hava Yolları’nın da önemli katkılarıyla yeni bir boyuta taşınmaya başladı.

Bu çerçevede yoğunluklu olarak Montreal, Ottava ve Toronto bölgesinde tanıtım etkinliklerini sürdüren Kültür Tanıtım Müşaviri Derya Şerbetçi, bu etkinlikleri Kanada’nın diğer bölgelerine de yaymak için çalışmalarının olduğunu belirtiyor.

23 Şubat’ta Toronto’da Türkiye’den turizm kuruluşlarının katıldığı tanıtım etkinliği 26 Şubat’ta Montreal’de Hotel Omni’de yinelendi.

Türk Hava Yolları’nın yanında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Fez Travel, Travelshop Turkey, White Travel, Neon Tur, Koptur, Destination Turkey, Experta Tours, Travel Atelier, Leton ve Avantgarde Collection vb kuruluşların katıldığı Türkiye tanıtım etkinliğine Türkiye’nin Ottava Büyükelçisi Selçuk Ünal da katılıp istatistiksel bilgiler verdi, Kanadalı turizmcileri Türkiye’yi keşfetmeye davet etti.

Her kuruluşun kendi dalında hizmet tanıtımında olduğu etkinlikte TÜRSAB Kurumsal İlişkiler Sorumlusu Gülberk Aşyapar’ın büyük alkış alan sunumunda Türkiye’nin gezginler için kültürel, deniz dinlencesi, spor ve iş toplantıları gibi seçenekleriyle dünyada önemli bir yere sahip olduğunun altı çizildi.

 

Kanada'nın genç devingen Tanıtım Danışmanı Derya Şerbetçi.
Kanada’nın genç devingen Tanıtım Danışmanı Derya Şerbetçi.

 

 

Devingen bir tanıtımcı Derya Şerbetçi

Bu arada konuyla ilgili Kültür Tanıtım Müşaviri Derya Şerbetçi’yle de bir söyleşi gerçekleştirdik. Derya Şerbetçi’ye sorularımız ve yanıtlar şöyle oldu:

 

Turizm melekleri tanıtımın başarılı geçmesi için canla başla çalıştılar.
Turizm melekleri tanıtımın başarılı geçmesi için canla başla çalıştılar.

 

– Derya Hanım böyle bir düzenlemeyi ilk kez mi yapıyorsunuz, daha önce yaptınız mı?

– Yok, ilk kez yapıyorum. Bu etkinlik iki ayı alan bir etkinlikti. İlki 23 Şubat’ta Toronto’da oldu. Bugün de Türkiye’den profesyonellerle Montreal Kebek bölgesindeki profesyonelleri bir araya getirmiş olduğumuz bir vorkşop’umuzu (işliğimizi) gerçekleştirdik.

 

– Türkiye’den kaç kuruluş katıldı?

– 23 kuruluş katıldı.

 

– Katılan kuruluşlar genel olarak Türkiye turizm tanıtımında mı bulunuyor yoksa her kuruluşun kendine özgü bölge ya da konu uzmanlığı var mı?

– Kuruluşlarımızın her birinin kendi uzmanlık alanı var. Kimisi örneğin sadece evlilik turizmi üzerine uzman, sadece Kapadokya bölgesine yönelik çalışıyor, kimisi bütün Türkiye’de tur düzenleyen işletmeciler. Ama biz her tür konuda talebe cevap verilebilsin diye yelpazeyi olabildiğince geniş tuttuk.

Bahar Gülaylar tanıtımda yer aldı ve Kebek gezi pazarlamacılarına ürünleri tanıttı.
Bahar Gülaylar tanıtımda yer aldı ve Kebek gezi pazarlamacılarına ürünleri tanıttı.

 

– Buradaki kuruluşlara nasıl ulaştınız?

– Burada sektöre ulaşabilmek için profesyonellerin takip ettiği hem basılı hem onlayn (çevrimiçi) dergilere, yayınlara reklamlar, duyurular verdik. Kebek’te Proffession Voyages’da, Lojimont’ta (Logis Mont?) duyurularımızı yaptık ve insanları davet ettik etkinliğimize.

 

Le Groupe VIP'den Melek Birtürk bir başka turizm meleği olarak Türkiye'ye yönelik gezi izlencelerini sundu.
Le Groupe VIP’den Melek Birtürk bir başka turizm meleği olarak Türkiye’ye yönelik gezi izlencelerini sundu.

 

– Uzun yıllar sonra ilk kez Kanada’da bir Kültür Turizm Tanıtma Müşavirliği kuruldu sanırız.

– Aslında 1994-2004 yılları arasında Ottava’da bir Turizm Müşavirliğimiz varmış. 2004 yılında orası kapandıktan sonra, bu kez benimle yeniden Toronto’da böyle bir müşavirlik açılmış oldu.

 

Aslı Odyakmaz, THY Montreal'de tanıtım görevini başarıyla sürdürüyor.
Aslı Odyakmaz, THY Montreal’de tanıtım görevini başarıyla sürdürüyor.

 

– Bir yeriniz var mı, yoksa Başkonsoloslukta mı görev yapıyorsunuz?

– Şimdilik Başkonsoloslukta çalışıyoruz. Orası bildiğiniz gibi kendi hizmetleri çerçevesinde bir yere sahip. Bizim ise profesyonellerle geniş toplantılar yapabileceğimiz değişik yerlere gereksinmemiz olacak. Arıyoruz, uygun bir yer bulduğumuzda kendimize ait bir adresimiz elbette olacak. Ama gördüğünüz gibi son gücümüzle görevimize devam etmeye çalışıyoruz.

 

– Göreviniz Ontario, Kebek bölgesi mi, Kanada geneli mi?

– Görevim bölgesel değil, tüm Kanada’ya hitap ediyorum.

 

– Gerçi göreve başlamanız henüz yeni ama, Kanada’yı gezme olanağı bulabildiniz mi? Gezdiyseniz, neleri gezebildiniz?

– Bütün Kanada’ya hitap etseniz de, şimdilik yakın çevrenizi daha iyi tanıyorsunuz. Ben haftasonları da çalışıyorum. 6 yaşında bir oğlum var, ona da şimdilik gerektiği gibi zaman ayıramıyorum. Ama iyi bir düzene sokacağımızı umuyorum. Toronto ve çevresini bilsek de, geçtiğimiz Ekim ayında fuara geldik. Ülkemizi tanıtan bir fuarda bulunduk. Nisan ayında Ottava’da olacağız, benzer bir turizm fuarına katılacağız. Biliyorsunuz Vankuver’de bir konsolosluğumuz açılıyor. Oradan da bazı etkinlikler için başvurular geliyor. Kültür tanıtım amaçlı etkinliklerimiz çerçevesinde orada da bulunacağız. Özetle, henüz hiçbir yeri gezme fırsatım olmadı. Ancak işte Montreal’e iş nedeniyle gelmiştim, bu da ikinci gelişim.

 

Katılımcı gezi pazarlamacıları Türkiye'ye gezi kazandılar.
Katılımcı gezi pazarlamacıları Türkiye’ye gezi kazandılar.

 

 

– Kanada’ya gelişiniz ilk mi?

– Evet, ilk kez Kanada’ya geliyorum. Daha önce gelmemiştim.

 

– Dolayısıyla ilk Kanada kış deneyimini yaşamış oldunuz sanırız..

– Evet, söylenene göre şanslıymışım, bu yıl oldukça ılık geçiyormuş. Benim için yine soğuk ama… Kışla ilgili çok hikâyeler duydum. Umarım seneye de böyle geçer…

İki Murat, Murat Özgüç ve Murat Coşkun Tanıtım Etkinliğinde Türkiye'ye gezi izlenceleri sundular.
İki Murat, Murat Özgüç ve Murat Coşkun Tanıtım Etkinliğinde Türkiye’ye gezi izlenceleri sundular.

 

– Mesleksel olarak Kültür Bakanlığına katılımınız nasıl oldu?

– Ben Ankara Hukuk mezunuyum. Avukatlık stajımı tamamladım. Henüz eğitim anlamında hukuktan kopmuş değilim. Hani bazan hayat sizi bir yerlere iter; ben de 2004 yılında Kültür Turizm Bakanlığı’nda çalışmaya başladım. 2004 yılından beri Bakanlığın hem Hukuk bölümünde hem de Tanıtma Genel Müdürlüğü’nde görev aldım. Daha sonra da buraya atandım.

 

– Bu bir anlamda halkla ilişkiler. İnsanlarla ilişkide olmayı seviyorsunuz.

– Evet, kesinlikle. İnsanları seviyorum, ülkemizi seviyorum. Ülkemizin güzel insanlarını herkesin tanımasını istiyorum. O nedenle işimi de bu anlamda çok seviyorum. Güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum.

 

Büyükelçi Selçuk Ünal, turizm melekleri ve THY temsilcileriyle.
Büyükelçi Selçuk Ünal, turizm melekleri ve THY temsilcileriyle.

 

– Fransızca biliyor musunuz? Ya da öğrenmeyi düşünüyor musunuz?

– Keşke biraz fazla zamanım olsa da öğrensem diyorum. Biliyorum burası iki dilli bir ülke. İki dili de bilmek gerektiğine de inanıyorum. Ama bir şekilde halletmemiz gerekir diye düşünüyorum.

 

– Biz de deneyimlerimizle konuşalım; özellikle meslekten kişiler ne kadar İngilizce bilseler de kendi dillerinde hitap edilmesinden hoşnut kalıyorlar. Bu anlamda Kebek’i göz ardı etmemek gerek.

– Haklısınız, önemli bir konuya parmak bastınız. Ya Fransızca bilen bir arkadaşımız bizimle çalışmaya başlar ya da bir biçimde kesinlikle halletmeye çalışırız. Ama bunu kesinlikle göz önüne alacağız kuşkusuz. Bu arada toplumumuza bir ileti vermek istiyorum; Türkiye’yi tanıtma amaçlı, buradaki Türk derneklerimizin etkinliklerine destek olmak için hazır olduğumuzu sizin aracılığınızla bildirmek isterim. Her ne kadar kendimizde iç işlemlerimiz varsa da, burada artık bir Kültür Ataşeliğimiz var ve bu Türk toplumunun desteğiyle daha da güçlenecek.

 

Turizmciler hep birlikte...
Turizmciler hep birlikte…

 

Biz şimdilik Ataşelikte iki kişi olsak da Kanada’da Türkiye’yi temsil etme bağlamında çok kalabalığız. Ben herkesin desteğini yanımda görmek istiyorum. Biz bir şemsiye gibiyiz. Türkiye’den gelen tüm unsurların temsilcisiyiz. Biz bir etkinlik yaptığımızda biri var diye diğerleri gelmemezlik etmesinler. En önemli mesajım bu. Türkiye şemsiyesi altında bir arada olalım. Sizin aracılığınızla bunun altını çizerek duyurmak istiyorum.

 

 

Turizm Tanıtım Etkinliğinden daha fazlası için görseli imleyiniz:

turizm-gorseller

 

 

 

Bizim Anadolu / Mart 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.