Press "Enter" to skip to content

Türk Toplumunun Etkinlikleri

Türk Toplumunun Etkinlikleri

Türk toplumunun toplumsal etkinlikleri artıyor…

 

 

 

 

 

 

Son yirmi yılda nüfusundaki artışla doğru orantılı biçimde düzenlediği etkinlikleri de artırarak, Türk toplumu Kanada’da daha görünür bir hale geldi. Son yıllarda açılan sayısız lokantalar ve Türk işyerleri, Marché İstanbul gibi topluma destek olan marketler Kanada toplumunun da Türk toplumunu görebilmesine damak tatlarına ve kültürüne ulaşmalarını sağlıyor.

Yapılan kutlamalar, Cumhuriyet Baloları, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivalleri, 12 yıldır katıldığımız Carassauga Festivali, Radyosu, Gazetesi ve Televizyonuyla Türk basın – yayınının varlığı da görünür olmanın araçlarını oluşturdular.

2016 yılı da üst üste etkinliklere sahne oluyor. Televizyonun ve radyonun dayanışma geceleri yapıldı, çeşitli kurumlar ve kuruluşlar tarafından onlarca seminer ve konferanslar verildi.

26 mart 2016’da Cavit Tebrizli konser veriyor. Nevruz kutlamaları yapılıyor.

Erkan Oğur ile İsmail Hakkı Demircioğlu Konseri 1 Nisan 2016’da Toronto’da, 2 Nisan 2016’da Montreal’de yapılacak.

Hemen ardından 16 Nisan ve 23 Nisan’da 2 ayrı yerde 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivalleri olacak.

30 yılı aşkın süredir halkoyunlarımızı ve türkülerimizi dillendiren Anadolu Halkoyuncularının ve Ezgi Türkü Grubunun yıllık gösterileri yapılacak.

27 Mayıs – 28 Mayıs – 29 Mayıs günleri 250 bin kişinin katıldığı Kanada’nın en büyük çok kültürlü festivali Carassauga Festivali’nde Türk Kültür ve Folklor Derneği 12 yıldır Türkiye’yi temsil ederek yerini alıyor.

Yaza girerken çeşitli kurumların (Ankara Kitaplığı, Pape Camisi, Turkish Society of Canada vb.) piknikleri yapılacak.

Ekim ayı sonunda Cumhuriyet Baloları yapılacak, 10 Kasım anmaları yapılacak. Yılın sonunda da Yılbaşı Baloları yapılacak.

Anayurda selam gönderelim!

Ülkemiz Türkiye’de yaşanan son aylardaki üzücü trajedilere bakınca içimden şöyle bir Anayurda selam olsun demek de istiyorum. En azından yeni vatanımız Kanada’daki huzur ve refahı çoktan hakketmiş Anadolu’ya bin selam olsun!

Çok kültürlülüğün en köklü örneği Anadolu ve Anadolu insanı bütün bu bölme ve parçalama çabalarına karşı, inatla Türkü, Kürdü, Lazı, Boşnağı, Arnavutu, Ermenisi, Rumu, Çerkezi ve diğer etnik kimlikleriyle beraber İNADINA birlikte yaşama iradesi göstermelidir ve benim inancım da budur. Birlikte yaşama iradesini göstereceklerdir. Bizim bu selamımızın ortak inancımız haline gelmesi dileklerimle yazımı bitiriyorum.

Bu inadına birlikte yaşama iradesi: Emperyalizmin ülkemiz üzerindeki tüm kahpece saldırılarını ve oyunlarını durduracak tek silahımızdır.

 

 

 

Tüm Yazıları»

 

 

Celal Uçar / Bizim Anadolu / Mart 2016

 

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...