Press "Enter" to skip to content

Türbanlı yargıca başkaldırı

Türbanlı yargıca yargıdan başkaldırı

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’ndan türbanlı yargıç fotoğraflarına ilişkin sert açıklama geldi.

 

 

 

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’ndan türbanlı yargıç fotoğraflarına ilişkin sert açıklama geldi: Kadın yargıçların başları kapalı görev yapabileceklerini kabule imkân yoktur!

 

Yargıçlar bu kötü gidişe dur deyin, dedi.
Yargıçlar ‘bu kötü gidişe dur deyin’ dedi.

 

1 Kasım seçimlerinde AKP’nin tek başında iktidar olmasının ardından basında türbanlı bir yargıcın görsellerinin yer alması YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nı harekete geçirdi. Yargı üyeleri, Anayasa Mahkemesi’nin, yargıçların dinsel simgelerden arınması için adım atmasını istedi.

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın konuyla ilgili ortak açıklamasında, “Şimdiye dek yargıçlar ve savcılarla ilgili bir düzenleme yapılmadığından bahisle kadın yargıçların başları kapalı görev yapabileceklerini kabule imkân yoktur. Zira evrensel hukuk ve etik kurallarda bağlayıcılığı olan kurallardır ve bu nedenle de Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından Birleşmiş Milletler 2003/43 sayılı Bangalore Yargı Etiği İlkeleri kabul edilmiştir. Üstelik bu ilkeler HSYK’nin kararı ile kendi mevzuatımıza da aktarılmıştır” denildi.

Duruşma salonlarının yargıcın tarafsız olduğu inancına gölge düşürecek her türlü dinsel ve siyasal simgeden arındırılması, yargıcın da dinsel ve siyasal simgelerden uzak durması gerektiği kaydedilen açıklamada, “Ülke rejiminin demokratik, sosyal hukuk devleti çizgisinden siyasal İslam çizgisine kayışın elbette bir çok işareti vardır fakat, en kuvvetli ve tehlikeli işaret yargı üzerinden verilendir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık bir siyasal İslam devletine doğru ciddi şekilde evirilmiştir. Bu durum demokrasi, özgürlük, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı ilkesi ile demokrasilerin olmazsa olmaz koşulu olan laikliğe açıkça saldırı teşkil eden bir siyasi iktidar hamlesidir. Otoriter siyasal İslam yönetimine doğru gidişe dur demenin son aşamasına gelinmiştir. Yaşadığımız zaman köprüden önceki son çıkıştır. Bu gidişe dur demek bir yurttaşlık görevidir” görüşlerine yer verildi.

 

‘Bu gidişe dur deyin!’

Açıklamada yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü konusunda çağrı da yapıldı: “Yurttaşları haysiyetlerine sahip çıkmaya, demokrasi ve özgürlüklerden yana tavır almaya çağırıyoruz. Öncelikle tüm otoriterleşme faaliyetlerinin yargının sopa olarak kullanılması suretiyle yapılması nedeniyle yargının diğer sivil unsurları olan Yargıda Birlik Derneği ve Demokrat Yargı Derneği’ni bu gidişe dur demeye davet ediyoruz. Başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere tüm baroları siyasal İslam’a gidişe karşı ayağa kalkmaya çağırıyoruz. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ı yargının bağımsızlığı ve yargıçların tarafsızlığının ancak yargılama alanlarının ve yargıçların dini simgelerden arınması ile mümkün olacağını, hukukun üstünlüğü ilkesinin egemen olduğu laik, demokratik Cumhuriyetin bir gereği olduğunu açıklamaya, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

 

Bizim Anadolu / 12 Kasım 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...