Press "Enter" to skip to content

Trudeau: ‘Sizi duydum!’

İki yıl dolmadan erken seçime gidilen Kanada’da, azınlık hükümeti başkanı Trudeau, hayal ettiğini alamadı.

2019 yılında çoğunluğu yitiren Liberal Parti, Justin Trudeau başkanlığında bir azınlık hükümeti kurmuş, diğer partilerin isteksiz destekleriyle ayakta duruyordu.

Ardından tüm dünyada olduğu gibi Kanada da kovid-19 salgınına uğrayınca zor günler yaşayan azınlık Liberal hükümeti, ilk başlarda muhalefet partilerinin desteğini alsa da, daha sonra eleştiri oklarına uğramış, Başbakan Trudeau ise daha fazla güçlenmek, bir çoğunluk iktidarı kurmak hayaliyle erken seçim kararı almıştı.

Baskın bir seçim kararı almasıyla halkın olduğu gibi muhalefet partilerinin de eleştirisine uğrayan Trudeau, oy verme gününe iki hafta kala, ‘isteksiz bir seçime gidiyoruz’ açıklaması yapmıştı.

Dün yapılan oy verme işlemi sürerken saat 23.00 sıralarında başa baş giden Liberal Parti ve Tutucu Parti’nin tek başlarına hükümet kuramayacakları belli oldu.

Sabah saat 03.00 sıralarında alınan en son sonuçlara göre Liberal Parti 158, Tutucu Parti 119, Kebek Bloku 34, Yeni Demokrat Parti 25 milletvekili kazanırken, Yeşiller Partisi ise Meclise ancak 2 milletvekili sokabildi.

Tek başına hükümet kurmak için herhangi bir partinin 170 milletvekili çıkarması gerektiği Kanada’da, Justin Trudeau hayallerine ulaşamadı.

Kovid-19 salgını dolayısıyla kalabalık insan topluluğu olmadı.

Gece yarısı partililerle birlikte olan Justin Trudeau yapmış olduğu televizyon konuşmasında ‘sizi duydum, artık seçimlerden, siyasetten söz edilmesini istemiyorsunuz’ diyerek yurttaşlara seslendi.

Trudeau eşi Sophie’ye destekleri için teşekkür etti.

Daha çok çalışacakları yolunda söz veren Trudeau, sağlık ve barınmaya önem vereceklerini, iklim sorunlarını göz önüne alacaklarını sözlerine ekledi.

Çocuklar da oradaydı.

Eşi Sophie ve çocukları Ella-Grace Margaret ile Xavier James’in de kendisiyle birlikte olduğu konuşmada, yurttaşlara, parti çalışanlarına ve ailesine destekleri için teşekkür eden Trudeau, Kanada için çalışmaktan mutlu olduğunu bildirdi.

 

Bizim Anadolu / 21 Eylül 2021

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...