Press "Enter" to skip to content

Trudeau Kebek Ulusal Bayramı’nı Montreal’de kutladı

Trudeau Kebek Ulusal Bayramı’nı Montreal’de kutladı

Halkından korkmayan Kanada Başbakanı Justin Trudeau bayramı halkının içinde geçirdi.

 

 

 

 

 

 

Üç binlik polis koruma ordusu yoktu.

 

Yurttaşlar sokak ortasında oyunlar oynadılar.
Yurttaşlar sokak ortasında oyunlar oynadılar.

 

Partililer, yandaşlar, zorunlu getirilmiş memurlar, okul çocukları, ‘gelmezseniz işinizden olursunuz’ korkutmasıyla getirilmiş taşeron işçileri de yoktu…

Trudeau ailesiyle kutlama alanına sade bir yurttaş olarak geldi. 3 bin kişilik koruma ordusu yoktu.
Trudeau ailesiyle kutlama alanına sade bir yurttaş olarak geldi. 3 bin kişilik koruma ordusu yoktu.

 

Normal bir güvenlik koruması altında Kanada Başbakanı Justin Trudeau Kebek Ulusal Bayramı’nı seçim bölgesi olan Montreal’deki Villeray semtinde halkın içinde kutladı.

Yanında eşi Sophie Grégoire-Trudeau ve çocukları olduğu halde halkın içine karıştı, onlarla bol bol fotoğraf çektirdi, uzaktakilere yine güler yüzüyle ‘iyi bayramlar’ dileklerini gönderdi.

'Gelirsem oraya' çıkışması değil, 'iyi bayramlar' dileklerini iletiyor...
‘Gelirsem oraya’ çıkışması değil, ‘iyi bayramlar’ dileklerini iletiyor…

 

Tüm bunları şaşkınlıkla izleyen Türkiye’den gelmiş bir gezgin, ‘çevredeki çatılara bakıyorum, keskin nişancılar yok, halkı itip kakan korumalar yok, çevresinde dalkavuklar yok… Halkına güler yüzlü, halkı güler yüzlü… Bu nasıl Başbakan be! Sanki okul arkadaşlarıyla sokakta gezen sade bir vatandaş gibi herkesle dostluk içinde dolanıyor… Biz buna alışık değiliz, burası başka bir gezegen mi?’ diyerek tepkisini gösterdi.

İstanbul temsilcimiz Zehra Özen Trudeau'larla anı fotoğrafı ektirdi.
İstanbul temsilcimiz Zehra Özen Trudeau’larla anı fotoğrafı çektirdi.

 

Yayınlamış olduğu iletide Kebeklilerin ve tüm Fransızca konuşanların bayramı olan 24 Haziran Saint-Jean-Babtiste’i kutlayan Başbakan Justin Trudeau, iletisinde şu görüşlere yer verdi:

“Bugün ben ve Sophie eşsiz Kebek tarihini ve kimliğini övünç içinde kutlamak için Kebekli yurttaşlarımızla buluşuyoruz. Dost ve ailece buluştuğumuz bugünde Kebek’i ışıldatan devingen ve övünç duyulası bu kültüre saygılarımızı sunuyoruz.

Bayram sokak danslarıyla kutlandı.
Bayram sokak danslarıyla kutlandı.

 

Saint-Jean-Babtiste vesilesiyle ülkemizin her yanında yaşayan Fransızca konuşan toplumumuzla dilimizi, kültürel kalıtımızı ve geleneklerimizi kutlamak için birlikte olduğumuzu duyuruyoruz.

Yurttaşlar şort giydikleri için taciz edilmediler...
Yurttaşlar şort giydikleri için taciz edilmediler…

 

Fransızca ve Fransız kültürü ülkemizin kurucu etmenlerindendir ve değerlerimizi, Kanadalı kimliğimizi belirleyen en önemli unsurlardandır.

 

Sophie Grégoire-Trudeau içecek kutusunu geri dönüşüm kutusuna atarken polisler 'aman efendim biz atalım' diye koşturmadı.
Sophie Grégoire-Trudeau içecek kutusunu geri dönüşüm kutusuna atarken polisler ‘aman efendim biz atalım’ diye koşturmadı.

 

Ailemiz adına, ben ve Sophie Kebek Ulusal Bayramını ve Saint-Jean-Babtiste’i kutlayan Kebeklilere ve Fransızca konuşan tüm topluma en iyi dileklerimizi sunuyoruz…”

Arkadışımız Zehra Özen Sophie Grégoire-Trudeau ile ayrıca fotoğraf çektirdi.
Arkadışımız Zehra Özen Sophie Grégoire-Trudeau ile ayrıca fotoğraf çektirdi.

 

Dün bayram kutlamalarına Trois-Rivières kentinde başlayan Kanada Başbakanı Justin Trudeau bugün Montreal’deki etkinliklere katıldıktan sonra Toronto’ya geçecek ve yarın saat 11.00’de Church Sokağındaki Halk Okulu’nda gerçekleştirilecek etkinliğe katıldıktan sonra saat 14.00’te de İnanç ve Övünç yürüyüşüne eşi Sophie ve çocuklarıyla birlikte katılacak.

 

Yurttaşlar bugün çalışmadı, bayram kutladı güzel bir Montreal ortamında.
Yurttaşlar bugün çalışmadı, bayram kutladı güzel bir Montreal ortamında.

Bizim Anadolu / 24 Haziran 2017

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...