AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Trudeau ilk Suriyeli sığınmacıları karşıladı

Trudeau ilk Suriyeli sığınmacıları karşıladı

Trudeau ilk Suriyeli sığınmacıları karşıladı

Trudeau ilk Suriyeli sığınmacıları karşıladı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau söz vermiş olduğu Suriyeli sığınmacıları karşılıyor.

 
 
 
 

 
 
 

Genel Seçimlerde vermiş olduğu sözlerden biri olan Suriyeli sığınmacılar konusunda düğmeye basılmasının ardından Kanada’nın yeni Başbakanı Justin Trudeau, dün Uluslararası Toronto Pearson Havaalanında ilk aileyi resmi olarak karşıladı.

 

Kanada Başbakanı Trudeau ilk gelen sığınmacı ailelerle...

Kanada Başbakanı Trudeau ilk gelen sığınmacı ailelerle…

 

Ontario Başbakanı Kathleen Wynne ile birlikte Lübnan’dan ilk gelen Suriyeli sığınmacıları karşılama töreninde konuşan Trudeau, söz vermiş olduğu gibi ‘bugün (dün) ilk sığınmacıları Toronto’da karşılamaktan duyduğu sevinci’ dile getirirken, bugün de ikinci ailenin Montreal’e geleceğini bildirdi.

 

Ontario Başbakanı Kathleen Wynne yeni gelen sığınmacı ailenin çocuğuna bir oyunca ayı sunarken.

Ontario Başbakanı Kathleen Wynne yeni gelen sığınmacı ailenin çocuğuna bir oyuncak ayı sunarken.

 

Göçmenlik Bürosunun yoğun olarak çalışmasına karşın söz verilen 25 bin sığınmacının yılbaşında önce Kanada’ya kabul edilmesinin teknik zorluklar nedeniyle Şubat 2016’ya kadar uzanacağı, belki de daha uzun süreceği bildiriliyor.

Trudeau ilk gelen sığınmacılarla.

Trudeau ilk gelen sığınmacılara kışlık giysi sunarken.

 

Yılbaşına dek 10 bin sığınmacının karşılanması için büyük çaba harcandığına dikkat çekilen açıklamada, iller hükümetleriyle anlaşmaları çerçevesinde kabul, sığınma ve uyum gereksinimlerine göre davranılacağının altı çizildi.

 

Kanada'nın Lübnan Büyükelçisi Michelle Cameron sığınmacıların Kanada'ya uçuşundan önce bir çocuğa oyuncak ayı verirken.

Kanada’nın Lübnan Büyükelçisi Michelle Cameron sığınmacıların Kanada’ya uçuşundan önce bir çocuğa oyuncak ayı verirken.

 

Havaalanlarında sığınmacıları karşılamak için yoğun önlemler ve hizmet bölümlerinin hazırlandığı açıklanırken, bunlara ilişkin görseller de paylaşıldı.

Sığınmacıları karşılamak için hazırlıklar tamamlanıyor.

Sığınmacıları karşılamak için hazırlıklar tamamlanıyor.

 

Sevinç duyguları kaygılarla karışık

Başbakan Trudeau ve Liberal hükümete onbinlerce kişi tarafından teşekkür destekleri yağarken, bu duyguların tüm Kanadalılarca paylaşılmadığı da görülüyor.

 

Başbakan Trudeau Ontario Başbakanı Kathleen Wynne ile ilk aileleri karşıladı:

 

 

 

Toplumsal paylaşım ortamlarında karşıtlığını gösteren bazı Kanada yurttaşları, ‘bizim evsizlere neden daha çok ilgi göstermiyorsunuz’ yolunda sitemlerde bulunuyorlar.

Öte yandan Kebek’te ise ‘radikal İslam, ‘terörcü İslam’ kaygıları kendini gösteriyor. Avrupa’da, özellikle Fransa ve Belçika’daki olayları örnek olarak gösteren ‘Radikal İslama Karşı Kebekli Ayakta’ (Québécois debout contre l’islam radical) oluşumu Kanada hükümeti ve Suriyeli sığınmacıları kabul eden Kebek Liberal Partisi hükümetine da ateş püskürüyor.

Karşılama merkezleri kuruluyor.

Karşılama merkezleri kuruluyor.

 

Suriyeli sığınmacılara Fransızca öğretmek için yeni kurslar açılacağını, bunun yeni bir yük getirmesinin yanında diğer yeni gelen göçmenlerin haklarından kesileceğini savlayan karşıt görüşlüler, toplumsal barışın da bozulacağı kaygısını dile getiriyorlar.

Kebek Göçmenlik Bakanlığı Federal Hükümetle anlaşmalarına göre ortalama 7 bin Suriyeli sığınmacı alabileceğini bildirdi.

Bazı yurttaşlar ise dün Toronto Pearson Havaalanı’ndaki törene tepkilerini gösterirken, ‘Başbakanların gelen sığınmacılara palto, manto, oyuncak ayı vermelerini ve bunları gazeteciler, televizyon kameraları önünde dünya aleme göstermelerinden büyük utanç duyduklarını; bu tür şeylerin sığınmacıları rencide edeceklerine’ dikkat çektiler.

 

Türkiye 2,5 milyon Suriyeli sığınmacı barındırıyor.

Türkiye 2,5 milyon Suriyeli sığınmacı barındırıyor.

 

Türkiye ne yapsın?

Öte yandan 2,5 milyon Suriyeli sığınmacı barındıran Türkiye’de herhangi bir göçmenlik izlencesinin bulunmaması dolayısıyla büyük zorluklar yaşanıyor.

Suriyeli bir çocuğun araba egzozuyla ısınması Türkiye'de yürekleri dağlamıştı.

Suriyeli bir çocuğun araba egzozuyla ısınması Türkiye’de yürekleri dağlamıştı.

 

Bu arada gözlemciler, ‘Suriyeli sığınmacıları ülkede tutmak için’ 3 milyar avro yardım anlaşmasına imza atan Türkiye’nin 2016’dan itibaren ‘Avrupa’da vizesiz gezinti’ adı altında bir parmak bal ile kandırıldığını, ancak bunun yalan olduğu, tam tersi AKP hükümetinin ülkeyi Avrupa kapısında bekçiliğe mahkûm ettiğine, yandaş basının ise bir tarihlerde ‘Avrupa’ya girdik’ manşetleriyle gündüz gözüyle havai fişekleri atıldığını anımsatarak, yine ‘Avrupa’ya girdik’ çığlıkları attığına dikkat çektiler.

 

Türkiye AB ile 3 milyar avroluk anlaşma yaparken Avrupa'da böyle karikatürler yayınlanıyordu: 'Sığınmacılar, uzak durun'...

Türkiye AB ile 3 milyar avroluk anlaşma yaparken Avrupa’da böyle karikatürler yayınlanıyordu: ‘Sığınmacılar, uzak durun’…

 

Lübnan'dan....

Lübnan’dan….

 

Kanada'ya...

Kanada’ya…

 

 

Bizim Anadolu / 12 Aralık 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share