Press "Enter" to skip to content

Trudeau Erdoğan’la Görüştü

Trudeau Erdoğan’la Görüştü

Kanada Başbakanı Justin Trudeau AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü.

 

 

 

 

 

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Trudeau ve Erdoğan’ın Dağlık Karabağ’da süregelen çatışmayla ilgili görüş alışverişinde bulundukları bildirildi.

 

Başbakan Trudeau tarafların ikili görüşmeye ve barışçıl bir çözüm bulunması konusunda diplomatik çabaya katılmalarının öneminde ısrarcı oldu ve bu çatışmada askersel bir çözümün olmadığının altını çizdi.

 

Başbakan, ölümlerin artması, sivil yaşamların yitimi ve ateşkese uyulmaması konusunda derin kaygısını iletti. Trudeau, Türkiye’yi tarafları bu çatışmada barışçıl bir çözüm bulabilmek için masaya oturtmaya yönelik etkilerini kullanmaya davet etti.

 

Önderler ayrıca, bölgede devam eden çatışmalar ve Kanada’nın güçlü dışsatım denetimi kurallarına uygun olarak, Kanada’nın Türkiye’ye yönelik bazı dışsatım lisanslarını askıya alma kararı da içinde olmak üzere ikili konuları da tartıştılar.

 

Öte yandan, Trudeau ve Erdoğan KOVİD-19 salgınına karşı verilen savaşım çabaları konusunda da görüş alışverişinde bulundular.

 

Yöneticiler, Kanada ve Türkiye arasındaki önemli tecimsel bağların yanında, iki ülke insanlarının sağlam ilişkilerinin geliştirilmesi ve ortak çıkarlarla ilgili de iletişimde kalınması konusunda anlaştılar.

 

 

Bizim Anadolu / 17 Ekim 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz;

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...