Press "Enter" to skip to content

Topluma Toplu Konut Projesi

Montreal Türk Kadınlar Derneği’nin öncülüğünde topluma yönelik bir konut projesi için imza isteniyor.

Belirli bir süredir yapılabilirlik incelemelerinin yapıldığı Toplu Konut Projesi’nin başlatılması için son aşamaya gelindi.

17 Haziran’da Montreal Türk Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda projenin gelişim aşamaları ve nasıl katılım sağlanacağı konusunda Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Şeşen, Türk Profesyoneller Birliği Başkanı Diş Hekimi Mehmet Kocabaş, Options Habitation Quebec kuruluşundan Fritz Delphine ve Mariline Kouyoumdjian hazır bulunarak bilgi verdiler.

Başkan Rabiye Şeşen projenin ve arsanın hazır olduğunu sadece gerekenin yeterince istek belgesi olduğunu belirtti.

Edinilen bilgilere göre Laval’da gerçekleştirilecek yaklaşık 150 dairelik bu Toplu Konut Projesi Federal Hükümetin desteklemiş olduğu bir program kapsamında olacak.

Projeye katılmak isteyenlerin herhangi bir yükümlülük / sorumluluk almayacağı, kişi ya da ailelerin konuta yerleştiklerinde sadece kira ödeme yöntemiyle programa katılacakları bildirildi.

Option Habitation Quebec yetkilisi Fritz Delphine bu toplu konutun yönetiminin toplumun kuracağı bir yönetim kurulunda olacağını, bunun toplum için büyük bir şans olduğunu belirtti.

Katılmak isteyen kişi ya da ailelerin bir katılım belgesini doldurup hayallerindeki konut isteklerini belirtmeleri gerekiyor. Bu istekler doğrultusunda belirlenecek gereksinimler ışığında değerlendirilip toplu konutun çizimleri gerçekleştirilip kurulacak.

Genel olarak 55 yaş ve üstü, Kanada’da yurttaşlık ya da sürekli oturum hakkı kazanmış, normal olarak bir konut kirası ödeyebilecek kişilere yönelik bir program olan söz konusu Toplu Konut Projesi çerçevesinde gerçekleştirilecek toplu konutta, daire kiraları piyasada geçerli olan kira bedellerinden çok daha düşük, uygun bir düzeyde olacak.

Bunun da ortalama 600 ile 900 dolar arasında olacağı konuşuluyor.

Toplu konut bittiğinde bu binalara benzer konutlar olacak.

Doldurulacak istek belgesine göre belirlenecek olan daireler, (örneğin tek kişilik 3 ½, aileler için 4 ½, 5 ½, ya da tek ebeveynli yurttaşlar için vb.) piyasadaki kiralık daire ücretlerinin oldukça altında olacağı garantisi veriliyor.

Bu projeye katılmak isteyenler bağlantıdaki » Toplu Konut İstek Belgesi‘ni doldurarak şu adrese gönderecekler: montrealtkd@gmail.com

Bu Türkçe/Fransızca ve İngilizce olan belgeleri kişiler kendileri dolduracağı gibi çevrelerindeki kişilere de doldurtup göndermeleri projenin bir an önce başlamasını sağlayacak.

Kişilerin bu belgeleri doldurmakla kesinlikle bir yükümlülük altına girmeyecekleri verilen bilgiler arasında. Ancak projenin başlayabilmesi için olabildiğince çok (300 ile 500 civarında) belgenin doldurulup gönderilmesi gerekiyor. Bu gerçekleştirilirse iki ay içinde başlanacak olan toplu konut yapımı, 2 ile 5 yıl arasında bitirilmiş olacak ve kiracılar kendi isteklerine göre kurulmuş yeni bir binada yeni evlerine taşınabilecek.

Bu nedenle söz konusu belgelerin bir an önce doldurulup gönderilmesi gerekiyor.

Bizim Anadolu / 24 Haziran 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...