Press "Enter" to skip to content

THY’nin İstanbul bileti neden daha pahalı?

THY’nin İstanbul bileti neden daha pahalı?

Montreal’de Türk toplumu üyeleri THY’nin Türkiye’ye bilet fiyatlarının diğer ülkelere göre çoğu kez neredeyse iki misli olduğuna dikkat çekerek, bunun büyük bir ayrımcılık olduğunu ve düzeltilmesini istedi.

 
 
 

 
 

Konuyla ilgili görüştüğümüz THY’nin Montreal Genel Yöneticisi Osman Şahan şunları söyledi: “Bilet ücretleri konusunda bir ayrımcılık söz konusu değil. Bilet fiyatları belirlenirken milliyet ve ırk ayrımı yapılmamaktadır.

THY
THY

 

Merkezimiz tamamen ticari olarak bahse konu bölgelerdeki pazar şartlarını gözeterek bilet fiyatlarını belirlemektedir. Yani tüm havayolu şirketlerinde olduğu gibi direk seferler (daha kısa süren) aktarmalı seferlere (daha uzun süren) nazaran daha pahalı olmaktadır. Bu noktada vatandaşlarımızdan gelen talep ve şikâyetleri merkezimize birçok kez iletmemize rağmen herhangi bir sonuç alınamamıştır. Bu noktada Montreal Müdürlüğümüzün herhangi bir yetkisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır.”

Doha ücretleri.
Doha ücretleri.

 

Bu arada diğer havayollarında konunun nasıl olduğuna görmek için rastgele seçtiğimiz tarihlerde örneğin Montreal-Doha hattında doğrudan uçan Qatar Havayolları’nın, aktarmalı uçan KLM ve Royal Air Maroc Havayolları’na göre vergi dışında yaklaşık 500 USD daha pahalı olduğu görülüyor. Vergileri kattığımızda KLM 1.516.-USD, Qatar ise 2.132.-USD oluyor ve aradaki fark 616 USD oluyor. Bu da yaklaşık 800 Kanada dolarına denk geliyor. Bu ücret farkı gerçekte seyahat süresindeki zaman farkının bedeli olduğu söyleniyor. Birinde tek yön seyahat 24 saat sürebilirken diğerinde 13 saat sürüyor. Eş deyişle 11 saatlik süre için 800 dolar verip vermemek her yolcunun kendisinin değerlendirmesi gerekiyor.

 
 

Bizim Anadolu / Temmuz 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...