Press "Enter" to skip to content

THY Montreal’de yoğun bir çalışma içinde

THY Montreal’de yoğun bir çalışma içinde

Osman Şahan ile THY’nin Montreal serüveni

 

 

 

 

Ömer Özen
Ömer Özen

 

Geçen yıl Montreal’e uçmaya başlayan Türk Hava Yolları, özellikle yılbaşından bu yana kente atanan Genel Yönetici Osman Şahan’ın gelmesiyle önemli bir ivme kazandı.

Bir yandan Montreal yönetim biriminin yapılanması için yoğun çaba gösteren Osman Şahan, bir yandan da tanıtım ve pazarlama konusunda gözardı edilemez bir yol kat etti.

Değişik etkinliklerin yanında Montreal Türk Filmleri Festivali ve Montreal Caz Festivali gibi çok önemli sanatsal ve toplumsal etkinliklere katkıyla kentte Türk Hava Yolları’nın görünürlüğünü çok kısa sürede yüksek düzeylere çıkaran Osman Şahan’ı Caz Festivali’nde yakaladık ve bu ivmenin ardındaki kişiyi tanımaya çalıştık.

 

Osman Şahan.
Osman Şahan.

 

İşte sorularımız ve işte Osman Şahan’ın anlattıkları:

Montreal’e geldiğinizden beri oldukça devinimli etkinliklerde bulunduğunuzu biliyoruz. Bu serüveni biraz anlatır mısınız?

Öncelikle, ben 1 Ocak 2015 tarihinde göreve başladım. Malumunuz, buradan vize almak biraz zaman aldı bizim için. 1 Ocak tarihinden bu yana çok önemli yollar kat ettiğimize inanıyorum. Her şeyden önce bizim büronun yapılanmasıyla ilgili etütlerimiz vardı. Biliyorsunuz, personel sayımız yetersizdi, sadece üç kişi çalışıyordu. Şu an büromuzda 10 arkadaş var. Bir arkadaşımız, Zeynep Hanım doğum iznine ayrıldı. Onun haricinde şu anda 9 kişi aktif biçimde çalışıyoruz. Havaalanındaki büromuzda eksiklerimiz vardı, onları giderdik.

THY Montreal Caz Festivali'nde...
THY Montreal Caz Festivali’nde…

 

Daha sonra pazarlama faaliyetlerine başladık. Caz Festivali sponsorluğu da aslında uzun zaman alan bir konu oldu bizim için. Festival öncesinde kuruluşla birçok ön görüşmeler yaptık, toplu pazarlıklar yaptık. Kuşkusuz merkeze ilettik, oradan bir an önce onaylanması için yoğun çaba harcadık. Daha sonra, onaylandıktan sonra da başlı başına yoğun bir iş yüküydü.

Bunun haricinde Mayıs ayının sonunda 14 ajans temsilcisini Türkiye’ye gönderdik. Onlar Türkiye’yi gezip Türkiye hakkında fikir edinme fırsatı buldular. Sonrasında müşterilerine İstanbul’u, Türkiye’yi anlatıp, tanıtıp onları Türkiye’ye yönlendirmeye başladılar.

 

 

Bu arada Türkiye’de Montreal’in de tanıtılmasını önemsiyoruz. Çünkü Türkiye’den insanların buraya gelip Montreal’i tanımasını, burayı tecrübe etmesini istiyoruz. Geçen haftalarda Türkiye’den 6 basın temsilcisini buraya getirdik. Burada basın grubunu ağırladık; onları Montreal’i ve Ottava’yı gezdirme imkânımız oldu. Onlar Türkiye’de bulundukları basın mecralarında Montreal’in tanıtımlarını yapacaklar. Aynı zamanda bizim Caz Festivali sponsorluğumuzu, etkinliğimizi de görme olanağı buldular.

Festival sonrası çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şehirde büro kurmaya çalışıyoruz. O konuda yoğun çalışıyoruz. Biliyorsunuz, burada bu işlemler yavaş ilerliyor. O yavaşlığı ve sorunları aşmak bizim için başlı başına bir işti. Şu anda René Lévesques bulvarında 1250 numarada, burası aynı zamanda IBM Tower olarak da biliniyor, çok yakında (Ağustos ayı içinde) hizmete geçmiş olacak.

THY elemanları Montreal Caz Festivali'nde konuklarla yakından ilgilendi.
THY elemanları Montreal Caz Festivali’nde konuklarla yakından ilgilendi.

 

Ağustos ayı içerisinde Golf turnuvası düzenliyoruz. Yaklaşık 72 işadamını turnuvaya davet ettik.

Bu golf turnuvası Türk Hava Yolları’nın dünyanın 70 ayrı ülkesinde düzenlemiş olduğu bir turnuva. Bu 70 ayrı ülkedeki turnuvalardan sonra kazanan iki kişi Ekim ayında Antalya’da düzenlenecek olan büyük finale katılma hakkı kazanacaklar. Burada kazanan golf oyuncuları Tiger Woods gibi ünlü oyuncularla oynama olanağı bulacaklar.

Bunun haricinde Eylül ayında Montreal’den bir basın grubunu Türkiye’ye götürmeyi planlıyoruz. Onun da önemli bölümünü bitirdik, bazı küçük ayrıntıları kaldı.

Ekim ayında ICAO’nun ICAN2015 toplantısı Antalya’da düzenlenecek. Dünyanın dört bir yanından Sivil Havacılık Örgütü yetkilileri bu toplantıya katılacak ve bir hafta boyunca sivil havacılıkla ilgili pazarlıklar yapacaklar.

THY ilk kez bu toplantıya resmi sponsor oldu. Daha önce bu toplantıların tarihinde hiçbir havayolu şirketi sponsor olmamıştı. Antalya’daki toplantıya yaklaşık 1000 kişinin katılacağı öngörülüyor. 91 ülke var; her ülkenin Sivil Havacılık yetkilileri bu toplantıya katılacak. İnsanlar toplantıya THY ile uçacak. Bunun bize önemli bir katkı sağlayacağını umuyoruz.

Dolayısıyla dolu dolu bir 2015 geçirmeyi planlıyoruz. Şu ana kadar olan bazı eksiklerimizi giderdik. Bundan sonra daha çok pazarlama etkinliklerine yoğunlaşma imkânımız olacak.

THY güzelleri Montreal Caz Festivali'nde...
THY güzelleri Montreal Caz Festivali’nde…

 

Sırası gelmişken sorayım, yakın gelecekte sefer sayılarının artırılması gibi bir tasarı söz konusu mu?

Bilindiğini gibi Salı, Cuma ve Pazar olmak üzere haftada üç seferimiz var. Sefer sayılarının artırılması iki ülke arasındaki bir konu. Sivil Havacılık bünyesinde konuyla ilgili görüşmeler yapılıyor. Bizler de bu tür pazarlama etkinliklerimizle Türk Sivil Havacılığı’nın konuyla ilgili gücünü artırmaya çalışıyoruz.

Bildiğiniz gibi Montreal Caz Festivali Montreal’in, Kanada’nın en büyük sosyal etkinliği olduğu gibi, dünyanın da en büyük caz festivali. Bu anlamda, bu önemli etkinliğe katkıda bulunarak insanlarla iletişime geçmenin en güzel bir yolu olduğunu düşündük. Bizim için de önemli bir kanal oldu.

 

Yaklaşım nasıldı?

Katkıda bulunmamız çok olumlu karşılandı. Burada elimizden geldiğince Türk misafirperverliğini göstermeye çalıştık. Biliyorsunuz geleneksel olarak, misafirlerimizi ağırlamak, ikramda bulunmak bizi sevindirir. Bu yaklaşımımızdan da hem insanlar hem de festival düzenleyicileri çok memnun kaldıklarını ifade ediyorlar.

THY Montreal Caz Festivali'nde...
THY Montreal Caz Festivali’nde…

 

THY Montreal Genel Müdürü Osman Şahan.
THY Montreal Genel Müdürü Osman Şahan.

Pazarlamalarınızda herhangi bir hedef kitleniz var mı?

Bu konuda özel olarak herhangi bir yaş grubuna ya da gelir grubuna yönelim bir çalışmamız yok.

Bu anlamda Kanada’da bir marka olma çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Bizi tanımayan, önyargısı olan bir çok insan var. Önce bu insanlara kendimizi anlatma gayesi içerisindeyiz. Bu noktada olabildiğince sanatsal olarak, spor etkinlikleri olarak görünür olmaya çalışıyoruz.

Spor konusu açılmışken, Ottava Senators kulübüyle anlaşmamız var bilindiği gibi. Bunu bu yıl da sürdüreceğiz. Yine bir bilgi vereyim; henüz kesin değil ama, ünlü bir hokey oyuncusuyla görüşmelerimiz devam ediyor.

 

Peki yakın dönemde bu yoğun eylem ve çalışmalarınızın meyvelerini görme olanağı bulacak mıyız?

Uçuş sayısıyla ilgili görüşmeler sürüyor dediğim gibi. Bu konuda hem Ottava Büyükelçimiz hem de Sivil Havacılık Daimi Temsilcimiz bize önemli desteklerde bulunuyor. Aynı zamanda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz bize sonsuz desteklerini sunuyorlar. Şimdilik birkaç koldan bu görüşmeleri sürdürüyoruz, yönetiyoruz. Umarım en kısa zamanda Montreal’den haftanın her günü sefer yapmayı başarabiliriz. Üzerinde yoğunlaştığımız en önemli konu bu. Bu olabilirse önemli bir başarıyı yakalamış olacağımıza inanıyorum.

 

Montreal’in havasını sorsak bir de; kışın ortasında geldiniz. Gerçi yazımız da yağmurlu geçiyor. Ne söylersiniz bu konuda?

Ben daha önce Danimarka’da görev yapıyordum. Oranın soğuk bir ülke olduğunu düşünüyordum ama, değilmiş…Danimarka’nın soğuk olmadığını ancak burayı gördükten sonra anlama imkânım oldu.

Bizim bulunduğumuz, görev yaptığımız noktada hem sosyal hem de fiziksel koşullara hemen uyum sağlamamız gerekiyor. Buralarda bulunma nedenimiz ortaklığımızın yararlarına, çıkarlarına katkı sağlayabilmek. Bu anlamda, bulunduğumuz yerdeki olumsuz koşullar çok da önem teşkil etmiyor bizim için. Şirketimiz bugün burada görev vermiş. Şirketimizin başarısı için burada elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Biliyorsunuz Türk Hava Yolları dünyada en çok noktaya uçuş yapan bir kuruluş. Bu yıl sonu itibarıyla 280 noktaya uçmuş olacağız. Bu kadar çok nokta dünyanın değişik, koşulları olan bölgeleri demek aynı zamanda. Buralarda görev yapan arkadaşlarımız çeşitli zor koşulları yenerek şirketimizin başarısı için en iyi biçimde çaba gösteriyor.

 

Ömer Özen / Bizim Anadolu / Ağustos 2015

 

 

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun..

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...