Press "Enter" to skip to content

Tesettür modasında dünya birincisiyiz

Tesettür modasında dünya birincisiyiz

Tesettür Giyim Forumu’nda açıklanan veriler Türkiye’nin İslamsal giyim harcamalarında başı çektiğini gösteriyor.

 

 

 

 

Küresel İslam Ekonomisi Zirvesi etkinlikleri çerçevesinde İtalya’nın Torino kentinde dünyanın önde gelen İslamsal giyim alanı temsilcilerinin bir araya geldiği “tesettür giyim forumu” yapıldı.

Torino Belediyesi, Ekonomik Kalkınma Genel Yöneticisi Gianmarco Montanari, 2013 yılı İslamsal giyim harcamalarında 39.3 milyar dolarla Türkiye’nin birinci sırada yer aldığını açıkladı. Türkiye’yi izleyen ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkeler ise şöyle:

* Birleşik Arap Emirlikleri (22,5 milyar dolar),

* Endonezya (18,8 milyar dolar),

* İran (17,1 milyar dolar),

* Suudi Arabistan (16 milyar dolar)

* Nijerya (14,4 milyar dolar)

Açıklanan verilere göre Avrupa’da, Fransa, Almanya ve İngiltere’de yaşayan Müslümanlar da 25 milyar doların üzerinde tüketim yaptı.

Gianmarco Montanari, İtalya’nın bu alandaki dışsatımının yüzde 20’sini Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a yaptığını ekledi.

Torino Belediyesi, Müslüman tüketicilerin 2013 yılında giyim ve ayakkabıya 266 milyar dolar harcadığı bilgisini paylaştı.

 

 

Türkiye tesettür modasında dünya birincisi.
Türkiye tesettür modasında dünya birincisi.

 

İran’da durum

İtalyan Ulusal Moda Zanaatı Konfederasyonu temsilcisi Silvio Cattaneo ise, nükleer programı konusunda uluslararası toplulukla anlaşmaya varan İran’ın “gelecekte fethedilmesi gereken bir pazar” olduğunu söyledi ve “İranlıların modaya olağanüstü ilgisi var ve kişi başına düşen ulusal gelirleri de yükselmekte” diye konuştu.

 

‘Helal oje’

Tesettür alanında çalışmalarda bulunan kuruluşlar son yıllarda tüketicilerin gereksinimlerini karşılayabilmek için yeni teknoloji ve ürünler de geliştiriyor. Bunlardan birkaçı, abdest almaya elverişli su geçiren ojeler, spor takımları için devinim yeteneğini kısıtlamayan tesettür formaları, Ramazan ayı için özel koleksiyonlar…

 

Bizim Anadolu / 02 Ağustos 2015

 

 

 

– *** –

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...