Press "Enter" to skip to content

‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’

Ankara’da ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ yürüyüşü

250 sivil toplum örgütünün desteklemiş olduğu ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ yürüyüşü Ankara’da gerçekleştirildi.

 

 

 

Yurttaşlar Türkiye'nin dört bir yanından geldi...
Yurttaşlar Türkiye’nin dört bir yanından geldi…

 

Türkiye’nin dört bir yanından otobüslerle taşınan yurttaşlar Ankara Sıhhiye Alanı’nda toplandı, terörü kınadı, kardeşliğin önemini vurgulayan sav sözlerle duygularını dile getirdi.

Ortalama yüz bin kişinin katıldığı ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ yürüyüşü dün ‘17.09.2015) saat 16.30’da Sıhhiye Alanı’da başladı, saat 18.30 sıralarında Ulus’taki İlk Meclis önünde sona erdi.

Türk bayrağından başka herhangi bir parti ya da sivil toplum örgütü simgesi taşınmazken, genişliği 7 metre uzunluğu 500 metreyi bulan dev bir Türk bayrağı da elden ele dolaştı.

 

 

Yürüyüşte sık sık tekbir getirilirken, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Teröre Hayır’, ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’, ‘Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez’ sav sözleri söylendi.

Aralarında TBB, TOBB, TÜSİAD, Türk-İş ve TİSK’in de bulunduğu 14 meslek, sivil toplum örgütü, işçi, işveren ve memur konfederasyonlarının da çağrısıyla gerçekleştirilen, ‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’ yürüyüşünde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Sivil Toplum Örgütü başkan ve temsilcileri kol kola yürüdü.
Sivil Toplum Örgütü başkan ve temsilcileri kol kola yürüdü.

 

 

Yurttaşlar demir engellerle çevrelenen alana denetim yapılarak sokuldu, çevredeki yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi, bir polis helikopteri de havadan denetim yaptı.

Düzenleyici örgütlerin başkanlarının İlk Meclis balkonundan yurttaşları selamladığı dev toplantıda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

 

Terör kınandı...
Terör kınandı…

 

 

İlk Meclis balkonundan ortak açıklamayı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Hisarcıklıoğlu, ‘Bugün burada olan bizler farklı dünya görüşlerine, farklı düşüncelere sahibiz. Ama ortak noktalarımız var. Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız, hepimiz bu ülkenin sevdalısıyız’ dedi. Vatan, birlik, dirlik, huzur, yarınlar hedefteyken sessiz kalamayacaklarını belirten Hisarcıklıoğlu, komşuyu komşuya, kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışanlara karşı da sessiz kalamayacaklarını söyledi. ‘Toplumda her geçen gün kutuplaşma artarken, akıl ve vicdan tutulması karşısında sessiz kalamayız’ diyen Hisarcıklıoğlu, ülkenin üzerinde oynanan kirli oyunu boşa çıkarmak için geldiklerini söyledi. Yürüyüşün İlk Meclis’te sonuçlanmasının önemli bir ileti içerdiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, ‘Bu milletin birlikte yaşama iradesinin ilk timsali olan kurucu Meclis’teyiz’ dedi.

 

 

Kardeşliğimiz bozulmasın

Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle bitirdi: ‘Teröre tepki göstermek adına vatandaşlarımızı rencide edecek, kardeşliğimize zarar verecek her tür eylem ve söylemlerden kaçınmalıyız. Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız, birbirimizin kardeşiyiz’.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da gazetecilerin soruları üzerine, herkesin Türk Bayrağı altında birleşmek zorunda olduğunu belirterek, Suriye’de yaşananlara dikkat çekti.

 

Bizim Anadolu / 18 Eylül 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...