Press "Enter" to skip to content

Terör bu kez Kebek’i vurdu

Terör bu kez Kebek’i vurdu

Kebek kentinde pazar akşamı yatsı namazı sırasında Sainte-Foy’da İslam Kültür Merkezi bünyesinde yer alan camiye giren silahlı saldırganlar 6 kişiyi öldürdü, 8 kişiyi yaraladı.

 

 

 

 

 

Hindistan, Pakistan, Afganistan, Afrika ülkeleri, Ortadoğu, Avrupa ve Türkiye derken terör Kuzey Amerika’da Kebek’in kapısını çaldı.

2017 yılının ilk saatlerinde İstanbul’da Reina gece kulübünde görevde olan terör, Pazar akşamı Kebek kentindeydi.

 

Kebek İslam Merkezi terörün hedefi oldu.
Kebek İslam Merkezi terörün hedefi oldu.

 

İlk belirlemelere göre yatsı namazı için Kebek kentindeki İslam Kültür Merkezi içinde yer alan camide bulunan yaklaşık 50 kişilik topluluğa iki kişi tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.

Görgü tanıklarına göre saldırganın biri Kebek ağzı konuşurken diğeri ‘Allahu Ekber’ diye bağırarak insanların üzerine kurşun yağdırdı. Saldırıda aralarında yaşlıların da olduğu 6 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

Çevredeki hastanelere kaldırılan yaralılardan beşinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

 

Saldırgan sanık Alexandre Bissonette
Saldırgan sanık Alexandre Bissonette

 

 

Saldırganlar yakalandı

Geniş çaplı soruşturmaya başlayan Kebek İl Polisi saldırganları kısa sürede yakaladı. Saldırganlardan birinin kendiliğinden polisle iletişime geçtiği bildirildi.

Federal Polis’le birlikte çalışan Kebek İl Polisi, saldırganlar Fas kökenli Muhammed Belkadir ve Kebekli Alexandre Bissonnette’in yakalandığını belirtirken, Alexandre Bissonnette’in saldırıyı düzenleyen kuşkulu olarak tutukladı, Muhammed Belkadir’i ise olaya tanık olarak değerlendirdi.

Tutuklanan Alexandre Bissonnette’in Laval Üniversitesi Sosyoloji öğrencisi sakin bir kişi olarak tanındığı bildirilirken; saldırganı tanıyan komşuları ikiz kardeşlerin içlerine kapanık bir yapıları olduğunu söylediler.

Sağ eğilimli olduğu belirtilen Alexandre Bissonnette’in P.tesi öğle sıralarında kapatılan toplumsal paylaşım ortamı Facebook sayfasına göre Fransa’daki Marine Le Pen’in önderi olduğu aşırı sağcı parti Ulusal Cephe (Le Front National) sempatizanı.

Kendisine aralarında 6 tasarlayarak öldürme suçlamasının da bulunduğu 11 ayrı suçlama getirilen sanığın çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı, ikinci duruşmanın ise 21 Şubat’ta gerçekleştirileceği belirlendi. Edinilen bilgilere göre sanığın daha önce herhangi bir suç dosyası bulunmuyor.

 

Siyasetçiler kurbanları anmak için Kebek'teydi.
Siyasetçiler kurbanları anmak için Kebek’teydi.

 

Trudeau saldırıyı kınadı

Öte yandan saldırının duyulmasının ardından toplumsal paylaşım ortamından açıklama yapan Kanada Başbakanı Justin Trudeau saldırıyı kınadı, Müslümanların Kanada toplumunun önemli bir parçası olduğunu ve tüm Kanadalıların kurbanlara ağladığını belirtti.

 

Eyfel ışıklarını söndürdü.
Eyfel ışıklarını söndürdü.

 

Kanada ve dünya genelinde dayanışma

Sainte-Foy’daki cami saldırısının duyulmasının ardından Kebek ve Kanada genelinde dayanışma toplantıları düzenlenirken, Paris’te Eyfel Kulesi Kebek kurbanları anısına pazartesiyi salıya bağlayan gece yarısında ışıklarını söndürdü.

 

Kebek kurbanlarına ağlıyor.
Kebek kurbanlarına ağlıyor.

 

Kebek’te sessiz yürüyüş ve anma

Dün (P.tesi) kendiliğinden oluşan sessiz bir yürüyüş düzenlenirken aralarında Kanada Başbakanı Trudeau, Kebek Başbakanı Couillard’ın ve muhalefet partililerinin de bulunduğu siyasetçiler Kebek İslam Merkezi önüne çiçek bıraktılar, saldırıyı şiddetle kınadılar.

 

 

Kebek dayanışma içinde.
Kebek dayanışma içinde.

 

Ulusal kesimden kınama

Öte yandan ‘aşırı sağcı’ etiketini kabul etmeyen ulusalcı kesimde yer alan örgütler saldırıyı kınadılar. Pazar akşamı bir bildiri yayınlayan Öz Kebekliler Fedarasyonu (FQS) “Şiddet bizim çözümümüz değil” yolunda açıklamada bulundu. “İslamlaştırmaya karşı göçmenliğe toptan son ver” sav sözünü kullanan oluşum ‘aşırıcı’ olmadığını savladı.

“Kebek’te kimliğin yeniden doğuşu”nu savunan bir başka ulusalcı oluşum Atalante Québec, FQS’in yayınlamış olduğu bildiriye yüzde yüz katıldığını bildirdi.

Öte yandan ‘La Meute’ oluşumu da yayınlamış olduğu bildiriyle “kime karşı olursa olsun her tür şiddeti kınadığını” belirtirken, “Kebek’in şiddete karşı bir toplum olduğu”nun altını çizdi. 3000 civarında üyesi olduğunu bildiren oluşum “çocuklarımızın geleceğinin şeriat yanlısı radikal İslam’ın eline geçmemesi için” ‘ulusun temellerini ve değerlerini korumayı’ amaçlıyor.

 
Bizim Anadolu / 31 Ocak 2017

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.